bugün

Çok enteresan bir durum . Bedir tartişmasi olarak düzenlenmesi gerekir.
müslümanlardan 14 , mekkelilerden 70 kişi ölmüştür. bugün 2 taraftar grubu kavga etse daha çok kişi ölür aq.
işinize gelince müslümanlar adam öldürüyor. Katil, katlediyor. işinize gelince az adam ölmüş bu nasıl savaş diyorsunuz. Anlamadım valla
iki devletin değil de bir çeşit iç savaşın sonucu olduğunu düşünmeniz gerkemeketedir. bunu da mı ben anlatayım?
sembolik anlamı önemlidir (ki bu sonradan hz muhammed'in bu savaşta görev alan müslümanlara olan yaklaşımlarından da anlaşılabilir). işi çetele tutma noktasına taşımanın alemi yok.
bir müslümanın, kafiri öldürmesi günahtır. ölüm anına kadar müslüman olabilir çünkü Rabbimiz böyle buyurmuştur.
etkileri uzun yıllar sürmüş savaştır. Öyleki yezit l.a. Hz huseyn'i şehit ettirdikten sonra bedir'de ve uhud'da ölen dedelerimin intikamını aldım demiştir. Çünkü hz ali o savaşlarda çok kişiyi cehenneme yollamıştı.
Altındaki Entrylerle komik bir sosyolojik tespit içeren başlık. (bkz: straw man fallacy) türkçesiyle korkuluk safsatası gözlemledim.

Biri çıkmış bok atmak demiş, diğeri çok kişi mi ölsün, başka biri muslumanlar çok kişi öldürse katil dersiniz... Yahu adamın yazdığı şeyde bu alt metinlerden hangisi var? Az kişi ölduğu için mahalle kavgası benzetmesini bir müslüman da yapabilir gayet.
Hangi mahalle kavgasında ok,kılıç var amk?
ebu süfyan zihniyetli putperest sanrısı. evet...
ölenler de o sicakta beklerken kalp krizinden falan ölmüşlerdir.

şu an aşiret kavgasina daha çok kisi geliyo lan.
savaşta sayısal açıdan katılan az sayıda olsa da doğurduğu sonuçlarla tarihteki en büyük savaşlardan biridir. bir savaşın önemini yaratttğı etki doğal olarak belirler.

ayrıca o mantığını sikiyim senin. akoduğumun salağı. derdim bir savaşı küçümsemen asla değil. aptallığına tahammül edemiyorum. trollüğün de bi zeka seviyesi var.