bugün

mekatronik mühendisleri ve kasapların askerden muaf tutulmaları gerekir.
Sonuna kadar haklı tespit.

Ulan adamın parası var diye, çifte standart yapıyorsunuz. Böyle bir iş hiçbir yerde yok. Ben eşek miydim yani 6 ay askerlik yaparken.

Valla kardeşim bu zamanda paran varsa, senin için adalet var. Paran yoksa her yerden seni s..meye çalışıyorlar.

Bedelli askerlik mi olur lan.
Dünya üzerinde hiç bir ülkede bizimki kadar naylon, sanal vatansever, vatanperver bulunmamaktadır. Zira çoğu konuşurken mangalda kül bırakmaz lakin mevzu vatan borcu olan askerliğe geldiğinde kıvırırlar. Dolayısıyla bunlar hem vatan haini hemde dansözdürler...
Bekleyenlere üzücü haber..
(bkz: https://www.superhaber.tv...rce=Bundle&bnrv=10982)
Askerliğin faydaları:
1.çok eziyet görüp, gurur kırıklığı yaşıyorsunuz. Ego sıfırlanıyor.. sabır duygusu tavan yapıyor.. sivildeki şeyler bir daha seni dibe indiremiyor.. askerliğini adam gibi yapmayan adama ılık gözüyle bakarım..
2. Yemin töreni, temizlemeye bile iznin olmayan silahlarla poz vermen..
3. Yaşanırken acı verici olup, hatırlaması komik birkaç anı..

Faydasız yönleri:
1. Mesela sivilde benden randevu talep edemeyecek adamların bana eziyet edebilmesi..
2. Müthiş bir israfın olması.. çöpe giden derya deniz dolusu yiyecek, içecek, giyim, kuşam, açık bırakılan sular, gereksiz bir sürü rütbeliye ödenen maaşlar, oyak payları, lojmanlar, makam araçları, paşa geldiğinde hınca hınç yakılan kaloriferler... herşey..
3. Rütbelilerin kendini tövbe neuzubillah, allah zannetmesi.. komiklik seviyesinde egoları..

Bedelli:
1. Gerçek anlamda olgunlaşamazsınız..
2. Profesyonel orduyu finanse etmesi için gerekli olabilir. Bana kalırsa klasik askerlik çok ciddi olarak üzerinde çalışılması gereken bir konu..
3. Vatan hainliğiyle ne alakası var.. çiftlik bankçı tosun'u veya telefon dolandırıcılarını vatan haini olarak görürüm, ama bu adam kanuni bir hakkı kullanıyor..
doğrudur. türk olan herkesin vatani görevini yapması zorunda diye düşünmekteyim.
Askerliği devletimizin bekası için yapıyoruz. Devletimiz bedelli askerlik gibi bir olanak sunuyorsa kendilerine bizzat borçlusu olduğumuz devlet tarafından tanınan hakkı kullandıkları için adamları vatana ihanetle suçlayamam. Vatandaşları arasında eşitlik ilkesini koruması gereken ise bizzat devlettir. Devlet bu eşitlik ilkesini korumuyor, parası olmayanın yararlanamayacağı bir hak "satıyorsa" bu devlet vicdanıyla alınmış bir karar olamaz. Dolayısıyla kararı devlet erki adına alanların devleti yönetirken sahip olmaları gereken niteliklerden en az birine haiz olmadıkları, tüm vatandaşların eşit olduğu ilkesini göz ardı ettikleri açık. Kararı alanı eleştirmek gerekir ama nerede o mabat...

illa bir ihanet arayacaksak kendilerine sunulan bir hakkı kullanan bedellicilerden ziyade farklı yollarla borcunu ödemekten kaçanlara bakmak lazım... Taşşak kanseri raporu alıp askere gitmeyen ama akabinde iki üç çocuğu olan insanlar duymuştum mesela...

EDIT: Aslanlar gibi askerliğimi yaptım... Bedelli falan da değil...
tamam eyvallah askerlik yapsalar iyi ama bu yaftayı da hak etmiyorlar sayın arkadaşlar.
15 Temmuz’un Yıl dönümü gelmiş bunlar Twitter’da bedelli diye ağlıyor. Kemikleri sızlıyor şehitlerin. Evet.
hayatındaki tek başarısı askere gitmek olan er kişilerin isyanıdır.
Birilerinin çıkarı için ölmek istememeleri çok normal. Hatta tabii para kimlerin cebine gidiyor bilmiyoruz ama 30 küsür bin TL vererek daha fazla yararlı oluyorlar bence. Evet.
Tarhana kokulu anadolu çomarı başlığı.