bugün

sözlükte cok sik yapilan hatalardan biridir. basligi yarim yamalak okuyup pesinden atli kovaliyormuscasina entry giren yazarlar bu hatayi sikca yaparlar. ustelik en cok yapilmasi gereken seylerden biri olan tanim yapmak da bu eylemle birlikte anlamsiz hale geliyor.

örnegin;

baslik: tehlikenin farkinda degiliz

entry: rahat insan tavrıdır. (bkz: üç günlük dünya)

- bu örnegi sectim yazan arkadasa bir kastim yok alinmasin -

buradaki hatayi hemen fark etmissinizdir. baslik "tehlikenin farkinda olmamak" olsaydi biz bunu bir eylem, bir tavir olarak tanimlayabilirdik; ancak bu bir eylem degil bir sözdür. bu sadece en basitinden ve hafifinden bir örnekti. bu entryi giren arkadas "rahat tavirli insanlarin söyleyebilecegi sözdür." deseydi hem demek istedigini dogru ifade edecekti hem de yanlis tanim yapmamis olacakti. bu bahsettigim olay sözlükte o kadar cok oluyor ki cidden insan kimlerin arasinda yaziyorum diyor bazen.

sözün özü; basligi önce idrak edelim, mastar eklerine dikkat edelim, eylem mi, söz mü, davranis mi bunlari anlayalim sonra tanim yapalim, entry girelim.
fransa nın başkentidir.
sözde soykırımın en büyük delilidir.
içeriğini anlamadan, girilmiş entrye sinirlenip başlık açmakla eşdeğer bir durum olsa gerek. subjektif yaklaşımları bir kenara koymalı diyor iç sesim. dinlemek gerek...

(bkz: ayar vermek için başlık açmak)
(bkz: ayar verme aparatı)
benim boşluğumu ancak roberto carlos doldurabilirdi diye demeç veren ümit özat'tır.
entryi anlamadan eksi verenlerin yaptığı hatadır.
baslikta neden bahsedildigini tam olarak anlamadan, sadece konuyu gorup aklina ilk geleni yazan bircok sozluk yazarinin hala yapmaya devam ettigi eylem. o ilk acemilik zamanlarini anlayabiliyorum ama aylardir sozlukte yazar olanlarin bile bu hatayi siklikla yaptigini gorunce sinirleniyorum.

hayir acaba ciddi ciddi okudugunu anlayamayanlariniz mi var bilmiyorum ki.

bir durumu veya eylemi anlatan basliga o eylemi gerceklestiren veya o durum icersinde olan insanin tanimi yapilmaz. yapmayin! oturup adam akilli 5-10 baslik okursaniz altindaki entrylerin %80'inin yanlis tanim icerdigini gorebilirsiniz.

bir ornek verelim tekrardan, ne dedigimiz anlasilsin:

--

baslik: turbanlilarin evde cilgin dekolte giymesi

entry: akıllı kadındır, erkeğini elde ve evde tutmasını iyi bilir.

--

turbanlilarin evde cilgin dekolte giymesi bir kadin degil, durumdur. kadin olan turbanlidir. baslik eger evde cilgin dekolte giyen turbanli olsaydi, altina "kadindir" ile biten bir tanim yazabilirdiniz; lakin boyle olmaz. olmuyor.
başlığın hatalı açılmasından dolayı meydana gelmiş olabilir.
hani sizli bizli başlık açılmıyor ya o hesap.
bir de şu var.
dinime küfreden bari müslüman olsa.
-ne olur rıdvan??
-ne biliim abi...
(bkz: entryi anlamadan eleştirmek)
asil burasi forum olmadigindan -kimilerinin iddia ettigi gibi- dogru olmayan eylemdir. burasi bir sozluk oldugundan oturu, (#2092735) bu entryde verilen ornekte oldugu gibi baslik bir eylem oldugu halde ona "insandir" diye tanim yapmak sacmaligin daniskasidir. ve bu olayin rahatlikla, kasmamakla da hicbir alakasi yoktur.

okudugunu anlayabilmek ve anladigina dair yorum yapabilmek bir kasinti gerektirmez.
(bkz: atma recep din kardesiyiz)
körü körüne entry girmektir.
david beckham attı 3-2 oldu.şimdi onlar düşünsün.
*
sarhoş yazar eylemi.
sallamak.
uykusuzluk sebebiyle başlığı algılayamamktan kaynaklıdır genellikle ya da amaç sadece entry girmektir anlamaya bile çalışılmaz. *
yazılmamış, o halde yazayım:

insanın kendine yakışanı giymesidir.
(bkz: başlık entry uyumsuzluğu)
boru sesidir.
bilip bilmeden konuşmaktır. sazanlıktır.

-başlıkkkk mı o haddiiii...
+inişe geçiyorummmm..*
(bkz: dereyi görmeden paçayı sıvamak)

ayrıca*
(bkz: görünen köy kılavuz istemez)*