bugün

daha geniş bilgi için;
http://www.turkbirlik.gen...796-baskurt-turkleri.html

bir başka başlığın devamı olarak link vermeyi yeterli görmüştüm. ancak diğer entryler başka başlıkta kalmış.
(bkz: baskurdistan)
rusyadan özerk türk ülkesi. kürdistan değildir.
(bkz: bir an için heyecanlandın itiraf et)
başkurt türklerinin yaşadığı ülke. doğalgaz ve benzin vatandaşlarına belli oranda bedavadır.
türkçe söyleminde ismindeki ünsüz yumuşamasının türkiye'de yaşayıp benzer bir isimle farklı bir ülke kurmaya çalışanlarca mental masturbasyon aracı olarak kullanıldığı, rusya'da başkırt türkleri'nin yaşadığı özerk cumhuriyet...

Sen git saatin alarmını kur. Ülke senin neyine.
rusya da bulunan özerk türk cumhuriyeti. ama tabi ki rusların ruslaştırma politikasına maruz kalıp ülkede yarsına yakını rustur. içinde başkurt türkleri yaşar ve türkiye de sayıları yok denecek kadar azdır. en yakın etnik grup tatarlardır bunlara.
(bkz: başkortostan)
(bkz: başkortostan sabantuyu)
(bkz: baskortostan cumhuriyeti)
(bkz: baskortostan ozerk cumhuriyeti)
ya da resmî adıyla Başkurdistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu'na bağlı federe cumhuriyettir. 11 Ekim 1991 tarihinde özerkliğine kavuşmuştur.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/başkurdistan/
rusyanın güneyinde türklerin yaşadığı özerk bölge.
hayatımda gördüğüm en güzel kızın memleketi. Ayrıca Rusya da özerk bir Türk cumhuriyeti.
(bkz: gel otur başa)
başkuantum sayısı denilince aklıma gelen ülke ismidir. bir arkadaşım vardı, ufa'lıydı. bak aklıma geldi.
benzin fiyatları konusunda Türkiye'de ki ırkdaşlarını örnek almayan ülke.
(bkz: zeki velidi togan)
ilköğretimde gördüm ilk kez bu devleti.

bir türkçe dersiydi ve ben gene ilerki hikayeleri okuyordum, nasıl sarıyor anlatamam. neyse sonra değiniriz buna. "bir kitap kurdu olup çıktım azizim" diye düşünürken sondaki haritaya bakmak, sırrını çözmek istedim.

o zamanlar tabi andımız okunuyor ne de olsa ilköğretim. milli duygular tavan. en küçük tehditte askere yazılıcaz hepimiz.

batman'ı ararken bir anda başkurdistan'ı gördüm. ses çıkarmadım.

daha güvenilir bir kaynak olan sosyal bilgiler kitabını açtım. aklım gitti, nefes alamadım, ayağıma kan gitmedi.

adamlar devleti kurmuş, kitabımıza girmiş. aziz dostlarıma anlatmadım gördüklerimi. benden duymalarını istemedim.

keşke anlatsaymışım. 3 yıl sonra öğrendim gerçeği amınakoyim.
başkurdistan'ın yarım akıllı kürt hayali olan kürdistan ile alakası yoktur.

başkurdistan, rusya içerisinde bir özerk cumhuriyettir. ismini başkurt'lardan almıştır. tarih kitaplarında karşılaşılan budur. kimse aptalların hayalleri için tarih kitabı yazmadı bugüne kadar. Başkurdistan farklı, kürdistan farklıdır.
sibirya yakınlarında yaşayan ırkdaşlarımızın bulunduğu özerk bölge.
gırgız'am, özbek'em, gazak, türkmen'em,
başqurd'am, kerkük'em, ele görk menem.
senin gözlediğin garip türk menem,
selam, darağacı. Aleykümselam..

Araz elses
(bkz: dağıstan/#14348493)
görsel

bozkurt yürekli türklerin yaşadığı coğrafyanın adıdır başkurdistan! bozkurtlara selam!
Türk yurdudur. Soydaşlarımızı yakından tanımak üzere gidip görülesidir.
bu başlığı görünce bir tuhaf oldum açıkçası. rusya'da geçen 5 senemin bir kısmının başkenti ufa'da geçtiği yerdir. tatarlar ve başkurdların ruslarla yaşadığı bu yeri hala unutamıyorum sözlük çok güzeldi. salavat yaulev diye bir liderleri vardı bu insanların. ufa'da bir heykeli vardı; atatürk'ün samsun'daki heykeline benzeyen. güzeldi vesselam.
böyle güzel türk kızlarının yaşadığı memlekettir.

görsel
kürdistan saçmalığı ile alakası olmayan ülkedir. yanlış anlaşılmaması gerekmektedir.
hatunlarının türk olduğuna inanasımın gelmediği ülkedir.
çocukluğumun bi kısmı bu güZel yerde geçti.