bugün

(bkz: narsist).
empati kurularak, karşıdaki kişinin hislerini anlamaya çalışmak ve akabinde önemseyerek dinlemektir.
(bkz: insan taklidi yapmak)
halbuki çok kolay olan hede. git gide bencilleşiyoruz., kimseyi önemsemiyoruz, anlamıyoruz. kısacası empati kurmuyoruz. sürekli ben ben ben der olduk. artık insanlar normal hayatta duygularını paylaşmaktan çekinir oldu, ya hata yaparsam ön yargısı var, kendine güvensizlik var. neden, hep bu bencil vatandaşlar yüzünden. çünkü o bencil insanlar duygulara önem vermiyorlar, az bir şey kişi, duygusunu belli etse bencilleşiyorlar, önemsemiyorlar. herkes maddiyata bakar olmuş neden kimse maneviyatı önemsemiyor. bir insanın duyguları kadar masum bir şey olabilir mi, hele de bu duygular güzel, zarif, içten ve anlamlıysa.
hep bi süslü laflar, hep yalandan iltifatlar, yalandan bahaneler,her şey yalana kurulu. keşke herkes biraz zahmete girse bencileşmeden de karşısındakini birazda olsa önemsese.
bi de çıkar ilişkileri var di mi, her sözle kandırabileceğinz kişiler. unutmayın siz o kişileri kandırmıyorsunuz. onlar size inanmak istiyorlar ve inanıyorlar. asıl aptal sizsiniz, kimse bunun sizde hesabını sormaz di mi? kim bilecek aman yaa, ben bugünüme bakarım, gerisi teferruat.
sonra size de aynısı oluyor, başka biri aynen sizin yaptığınızı size yapıyor. hayat tesadüfler üzerine kurulu. keşke sadece duyguların konuşulabileceği bir dünya olsaydı, sanki daha bir manidar olurdu. siz siz olun karşınızdaki kişiyi önemseyin. eğer bu kişi saygıya layıksa. zaten konuşmayı bilmeyen, iğrenç kelimeler kullanarak olan kişileri kast etmiyorum.gerçi bu kişilerinde bir duygusu var ama, siz kendi denginizle uçun.