bugün

bencillik ve yavşaklıktır. dinciler çok sever bunu. e yavşak, şükredeceğine o acıyarak baktığına elinden geldiğince yardım etsene. daha kötülerini görüp isyandan vazgeçeceğine sorsana allahına neden? diye. hiç sorgulamadan öleceğine, o beynini kullanıp bir kere sorgulasana. veya allahı da geçtim, sorsana bu düzen niye böyle diye? insanın suçu olan durumlarda bile şükürle kandırırlar bu salakları, sindirirler. sanarlar ki allahın işi. işte bu şükürcülük, kadercilik dünyanın bu kadar boktan olmasında dünyayı yönetenlerden daha da suçlu bir mantıktır. bunları siksen adam olmazlar, enselerine vur ekmeğini al kader de şükret de sesini çıkarmazlar. bu yüzden de görüyoruz emperyalizme maşa olmuş, katledilen müslüman ülkeleri.

edit: tuzu kuru olan bazıları da boş boş konuşur, zor durumdakine sorunun çözümünü değil de şükrü, kaderi falan öğütler, din zehrini akıtırlar. böylelerine de dinini de al git denir.

kısacası: şükürü sikeyim kaderi iki kere sikeyim, yaşasın isyan.
ne şükürü ne kaderi bilen bir yerlerden aklında kalmış kelimeleri sıralayan yazarın sıçtığı tespittir.hatta tespit bile değil laf salatasıdır.
eğer senin gibi olmayanlara da iyi kötü yardım edebiliyorsan, gerçekten bir erdemdir.
En nefret ettiğim eylemdir. Bu işi yapanlar umarım bir gün kendileri gibi olan başkaları tarafından 'haline şükretme' malzemesi olarak kullanılırlar.
başkalarına bakılıp haline şükredilmez, hamdedilir diye biliyorum.

şükretmek bir şeyi ziyadeleştirir. olaya çok farklı bir yerden girdim lakin ki böyledir.

buna ek olarak bu lafı sürekli kullananlar tarafından itici gelen bir söylemdir, yeri gelince kullansana yaff.
Aslinda en aşagilkk durumdur.Baskalarinin acilarini kullanarak kendi psikoljini duzeltmeye calismak cokda "iyi"bir eylem sayilmaz.
Bu kafadaki bir insan egoistin tekidir.
Böyle bir insan inandığı Tanrıya şükür ederken hiç utanmaz mı? Tabiki Hayır.

Ne bencil yaratıklarız.
Akla dostoyevski'nin "başkalarının zavallılığına bakıp kendi haline şükredenlerden tiksiniyorum" olarak çevrilmiş sözünü getirir.
bencilliğin ötesinde bir davranış. Bir tür ibnelik veya götverenlik de olabilir. Derhal kulaklarının kesilmesi lazım bu yaratıkların.