Bu kadar önemli bir sorunsal haline gelişine anlam veremediğim mevzudur. Kadına şiddet, kadın cinayetleri vb sorunlarımızı kökünden çözdük ve evet sadece kadın mı denmeli yoksa bayan mı ya kaldı saçma duyarlarımız. Üstteki yazarında belirttiği gibi biri cinsiyet kavramıdır diğeri ise hitap şekli. Bu kadar komplike düşünmeyiniz.
birine bay demezsiniz ama önünüze gelen kadına bayan diye seslenirsiniz. Hanımefendi demek çok mu zor angutlar?
hayatımda duyduğum en saçma konulardan biri.

neymiş kibar olucam diye bayan diyomuşuz, ortamda dişi yokken karı diyomuşuz.

ben ortamda dişi yokken çok rahat "siktir git", "amına koyim","sikik"," seni deli mi sikti?" gibi tabirler kullanıyorum, bi dişinin yanında bunları kullanınca niye hebele hübele oluyo o zaman?

ne yani kibar olmayalım ama kaba da mı olmayalım? ne emmeye ne gömmeye diyorlar bizim orda.

demek ki neymiş üstad şiirinde " yansın karıların alayı su veren itfayenin hortumu sikeyim" derken boşa konuşmuyormuş.

işiniz gücünüz kafa silkelemek.
--spoiler--
bayan kelimesi; "daha kibar" oldugu icin erkeklerin, hepsi bir fransiz beyefendisi, irlanda dukuymussecise kullanmayi tercih ettigi bir kelime.

tamam da ben senden daha kibar olmani istemiyorum. cunku benim olmadigim ortamda sen bir kadindan bahsederken bayan demiyorsun di mi? kari diyorsun hatta. kibarligin sadece bana mi?
--spoiler--

Ben bu tartışmayı hep merak ettim. Neden bu bayan değil kadın olayını.

Tespitim 2 paragraftan şudur. Bunu diyen karı net özürlüdür.

Pilavı kaşıkla yesen barzo bu iğrenç diyecek tiplerin girdiği şekillere bak.

Ben de biri hakkında konuşurken mesela "çok güzel bir bayan" ifadesini kullanırım kadın ifadesi kaba kaçıyor.

He senin çevrendeki erkekler " off karı çok iyi ne sikülür haaa" diyorsa senin çevren bozuk.

Kadın yerine bayan diyen değil.
Çünkü minibüsçüler, dolmuşçular bayan diyor, hatta şiveli şiveli bağyağn gibisinden birşeyler diyor. Kekolardan mütevellit bu lafa gıcık olan domestikus kezbanus da kadın denmek istiyor.

Oysa kadın biraz daha dar bir çevrede denilebilir birşey. Misal 3 arkadaş sıtarfaks'da oturuyorsun boynunda bele tırşik penbesi fıların kadınların kemikleşmiş sorunları, kadın hakları, kadınlıque temalı konuşuyorsun konuşmasına da dolmuş şöförü nasıl desin. Eşyanın tebe'atına aykırı.

Dipçe:kapitaliz firma ismleri neyin sansürlendi. Viral miral deel.
o halde;

erkek değil adam.
kadın dolu dolu bir kelime fakat bayan daha yumuşatılmış kimilerine göre daha estetize edilmiş oluyor.
kadın sözcüğü başlı başına bir varlıktır.

fakat gel gelelim bu işin kökenine. aslında cinsiyet belirtme de erkek ve dişidir. ama zamanla ve erişkinlik dönemine girildiğinde erkek ve kadın halini almıştır. aslında kadının tam karşı sözcüğü adamdır.
bir kaç arkadaş hanımefendi beyefendi gibi kelimeleri de kullanabiliriz demiş. bu tamamen yanlış, bu tarz sıfatlar henüz soyadı kanunu çıkmamışken kullanılıyordu hatta yanlış hatırlamıyorsam bu tarz kelimelerin kullanımı da yasaklanmıştı. ağa, efendi vb.

mesela bir tabela asarken erkek-bayan olarak yazmak dil bilgisi kurallarına aykırıdır.
erkek-kadın
veya bay- bayan

peki hiç haberlerde bayana şiddet, bir bayana tecavüz edildi, bir bayan otobüste taciz edildi. incirlik tepesinde bir bay cesedi bulundu. bir bay bir başka bayla kavga ederken ölüdürldü gibi bir habere denk geldiniz mi? gelemezsiniz de zaten. hem türkçe kullanımı hem de kadının estetize edilmiş olmasından.

siz hiç bir erkek bir şey düşürdüğünde , bay bakar mısınız ....düşürdünüz diyor musunuz? bir düşünün bunu dediğinizi ve ne kadar aptalca olduğunu fark edin.

işte siz kalkıp bir kadına bayan dediğiniz de biz hep aynı abesliği hissediyoruz.
Gel de bunu anlat...
Boyle soyleyen kizlara *mına kodugumun karısı demek geliyo içimden.
Dogrudur ama her yerde kadın kelimesi de kullanılmaz ama. mesela dolmuşta hamile bi kadına yer verirken buyrun kadın mı diyeceğiz yoksa buyrun bayan mı yoksa buyrun hanımefendi mi?
Tartışması zaman kaybı olan konudur. isteyen istediğini dese bir şey farketmeyecek.
bayan söyleminin bay dan türediğini o yüzdende bu söylemi kabul etmediğini söylemişti feminist bir arkadaş uyarısı için bende teşekkür edip. kendilerine yürümeye başlamıştım. sene 2010 falan sanırım.
Günümüzün en gereksiz tartışma konularından biridir.
doğrusu kadındır. feminizm dersinde bunu bir yarım saat tartışmıştık.

kadınlar şuan burada olmanın savaşını ağır bir şekilde verdi. bu kadarını söyleyebilirim.

kadın deseniz ölmezsiniz.
Bizim köyde evlenmiş bayana kadın derler.

Bekâr bayana ise kız...

E şimdi piyasa bozuk bildiğiniz gibi. Çoğu bayan nikahsız bir şekilde " kızlıktan kadınlığa" ayak basıyor. Bu kez bayan kendini artık kız olarak görmüyor. Kız olmadığını da itiraf edemiyor.
Bu dediğim olayın oranı malumunuz çok yüksek.

Bu kez alttan başlıyor bir propaganda; Yok bayan değil kadın, kız değil kadın tartışmaları.

Bakireysen yaşın 50 de olsa kızsın.
Değilsen yaşın 15 de olsa kadınsın.
Bu kadar basit.
bayan arkadaşlardan biri beni özel mesajla uyarmıştı attığım bir yorumda geçen bayan kelimesi ile ilgili bayan değil kadın şeklinde.., ben hala nedenini çözemedim, gayet kibar bi terim oysaki.
insanlar kendilerine tartışma konusu yaratmayı çok seviyor, hiç konu bulamasa kendi konu üretiyor, enteresan.
Bir "kadın" olarak anlam vermediğim bir zırva olarak nitelendirdiğim mevzu. Her ikisinin de kullanım yeri, zamanı , şekli farklıdır. Sokakta yürüyorsun adamın biri sana çarptı. Özür dilemek için "pardon kadın" dese adamı linç edecek milyon tane kendini "feminizm" yanlısı sanan insan çıkar. Örnekler uzar da gider böyle. Sen önce bir insan olarak bir "kadın" olarak hayatta varlığını hissettir bir şeyleri başar statü olarak zirveye çık ondan sonra kadın mı bayan mı karı mı kız mı tartışırız.
Bildiğim en anlamsız tartışmadır. Her kelimenin bir yeri var.

Kadın'ın halk gözünde kötü bir şeymiş gibi görülmesi de yıllar içindeki kullanım değişikliklerinden gelir. En başında kadın, bir hanın eşi, hatunun adı. Özel isim. Sonrasında bu cinsiyete atfediliyor. Ardından toplum belli meslek gruplarında çalışanların kısa ismi halini alıyor. Bu anlam daralması olarak geçer gramerde.
Mesela temizlikçi kadın gelecek değil de kadın gelecek dendiğinde yine aynı şey anlaşılır. O adam Kadına gitti dendiğinde hayat kadını anlaşılır. Bu tarz toplum içinde düşük imaja sahip mesleklerin isimlendirilmesinde kullanıldığı için kadını cinsiyetten çıkarıp yerine bayanı kullanma gereği hissediyor toplum.
Dil canlıdır. Sürekli gelişir, değişir.

Kadın-kız-bayan-hanımefendi karmaşasını yeri ve zamanı değerlendirerek aşmak mümkün.

çalışan, patronuna hanımefendi/hanım hitabı kullanır. Kadın derse işi biter. Bayan yerine göre kullanılabilir.

Bir iş sahibi müşterisi olan kadına hitaben buyurun kadın demez. Genel ifadeyle bayan hitabı kullanır ya da hanım-hanımefendi kullanılır yine. Ama hitap harici örneğin istatistiksel bir veri için bayan müşteri yerine kadın müşteri kullanılır. Cinsiyetin ismi bu çünkü.

Kadın-kız hitap için kullanılmaz. Bana kadın de diye atılan biri biraz anlamsız bir tribe giriyor olabilir ama bu, konunun detayına göre de değişir.

Kadın-kız ayrımı daha çok erkek-adam ayrımıyla aynı değere sahiptir. Evlilikten, bekaretten ziyade olgunluk ve gençlikle ilgili bir ayrımdır. Örneğin 45 yaşındaki bir adama isterse hiç evlenmemiş ya da eline kadın eli değmemiş olsun erkek diyemezsiniz aynı şekilde kadına da kız diyemezsiniz.
Okuduklarımin hepsinde kadın hitap sözcüğü değildir bayan hitap sözcüğü olabilir yazmışlar. Hamınefendi ne güne duruyor?
Buyrun bayan mı daha iyi yoksa buyrun hanımefendi mi?
Doktor hanım mı daha iyi doktor bayan mı?
Hoca hanım mı daha iyi hoca bayan mı?
Hanımefendi bir kadın mı daha iyi bayan bir kadın mı?
Bayanlar tuvaleti mi daha iyi kadınlar tuvaleti mi?

Aynı şey erkekler için de geçerlidir aslında.
Burun bay mı daha iyi yoksa buyrun beyefendi mi?
Doktor bey mi daha iyi doktor bay mı?

Biraz mantık yürüttüğümüz zaman da anlayabiliyoruz aslında. Bay bayan sözcükleri zamanla çıkmış ancak bir hitap sözcüğü olamayacak kadar anlamsız sözcüklerdir. Bey-hanım, beyefendi-hanımefendi, kadın-erkek neyinize yetmiyorda saçma sözcükleri hala zorluyorsunuz?
son noktayı bi ara cımhırbışkınım koymuştu.
(bkz: kadınmıdır kızmıdır bilemem)
kelimeler, kültürel kimliklerin dışavurumudur. bu da gayet önemli bir meseledir bence.

not: erkeğim
Adama bay demiyorsan kadına da bayan demeyeceksin arkadaş.
Nazım Hikmet....kadınlarımız

Toprak öyle bitip tükenmez, /dağlar öyle uzakta,
sanki gidenler hiçbir zaman
hiçbir menzile erişemeyecekti.
Kağnılar yürüyordu yekpare meşaleden tekerlekleriyle
Ve onlar
ayın altında dönen ilk tekerlekti.
Ayın altında öküzler
başka ve çok küçük bir dünyadan gelmişler gibi
ufacık kısacıktılar
ve pırıltılar vardı hasta kırık boynuzlarında
ve ayakları altından akan
toprak,
toprak,
ve topraktı.
Gece aydınlık ve sıcak
ve kağnılarda tahta yataklarında
oyu mavi humbaralar çırılçıplaktı.
Ve kadınlar
birbirlerinden gizleyerek
bakıyorlardı ayın altında
geçmiş kafilelerden kalan öküz ve tekerlek ölülerine.
Ve kadınlar
bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız
şimdi ayın altında
kağnıların ve hartuçların peşinde
harman yerine kehriban başlı sap çeker gibi
aynı yürek ferahlığı,
aynı yorgun alışkanlık içindeydiler.
Ve onbeşlik şaraplenin çeliğinde
ince boyunlu çocuklar uyuyordu.
Ve ayın altında kağnılar
yürüyordu Akşehir üzerinden Afyon`a doğru.
ülkede kadın Olmayı bakirelikle bir olarak gören ve kadının belaltina göre resmen rutbe vermeye çalışan geri kafalilara karşı olarak kadın sözü soylenmelidir.çünkü bu ufak bir şey olsa dahi kadın Olmayı bakirelikle bir gören cahil kesime karşı bir aldigidir.
Arkadaşlar allah aşkına ülkede neler dönüyor kadın, erkek, yaşlı, çocuk üzerinden. Bunları düzeltmeden bu düzelir mi sizce? Ülke buna hazır değil resmen. Bunu diretmek gerçekten irite edici oluyor. Beylere de malzeme oluyor bu şekilde. Öncelikli şeylerle uğraşalım lütfen tadı kaçmasın bu işin. iyakşamlar.