bugün

Sene 99.

15 tatildi galiba.
Sömestr felan diyemem ben.
Onun adı 15 tatil çünkü.
Köyde soba yanıyordu.
Mayışmıştım.
Annem söyledi öldüğünü.
Ağlayasım geldi.
Ben pek insan sevemedim ömrümce.
Sevgimi daha iyi anladım.
Sol framede görünce.
saygıyla anıyoruz.
bir nesle etkisini bırakmış, ülke sanat tarihinde yeri ve değeri hiç azalmayacak olan sanatçı, barış abimiz.

mekanı cennet olsun.
kol düğmeleri ile ağlatan adam. Gerçek adam.
o gün herkesin elinde türk bayrağı vardı. sağ ellerde türk bayrağı sol ellerde japon bayrakları. ne oluyor sorunu sordum kendime. sahnede ki kimdi. türklük sevgisini böyle uzak bir memlekete japonya'ya böyle içten aşılayan bu adamda kimdi. üstelik japon başbakanını bile oynatıyordu. tüm japonya halkının elinde bir adet türk bayrağı vardı. çok geçmeden anladım sahnedeki adamın barış manço olduğunu. yaşım küçüktü henüz. daha sonra gördüm ki bu büyük sanatçı amerika'dan arap yarım adasına, avustralya'dan, iskandinav ülkelerine herkes tanıyor 7'den 70'e herkes seviyormuş. üstelik bir türk. büyük bir sese sahip yeri doldurulamayacak insan.

görsel

görsel
(bkz: Dream Girl)
bütün aykırılıklarına rağmen rahmetle anılan, aşık olunan, çok sevilen insandır; çünkü o değerlerine sahip çıkan biriydi, yerliydi...
Çok kaliteli ve unutamadığım bir sanatçıdır. Şahsım adına tesiri çok büyüktür. Kişiliği ve vatanseverliğiyle sevgimi kazanan sanatçıların başında gelir. Allah rahmet eylesin. Tanıdıkça seveceğiniz kişidir.
Türkiye'de Barış ismini ilk olarak Barış Manço almıştır.

(bkz: bilgi içerikli entry)
efsane sanatçı, hiç bir zaman unutulmayacak.

hayatının son zamanlarında ilgi çeken programlarını yaşım gereği izleme fırsatını bulduğum için şanslıyım.
http://www.youtube.com/watch?v=r-bLfrp-qEA

--spoiler--
Usta terzi dar kumaştan bol gömlek diker
Doğru tartan esnaf rahat huzurlu gezer
Eğrinin ve doğrunun hesabı mahşerde
Dünyada biraz huzur her şeye bedel
Sağlığın nasıl gülüm sen ondan haber ver
ilaç neye yarar vade gelmişse eğer

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

Han senin hamam senin konaklar senin
Tarla senin çiftlik senin bağ bostan senin
Diyelim ki dünya malı tümünden senin
Ağız tadıyla yersen bir şeye benzer

Barış der biraz tuzum ekmeğim olsa
Buz gibi pınar suyundan bir testim olsa
Bir de şöyle püfür püfür bir çınar gölgesi
Kaç kula nasip olur ki keyfin böylesi
Bir lokma ye, bir yudum iç, bir oh çekiver
ilaç neye yarar vade gelmişse eğer

--spoiler--
türkiye'nin müzikçi kimliği ve saygınlığı ile her zaman sevilen rahmetli sanatçı. diğer bütün ünlülerden kendisini ayıran en önemli özelliği şudur barış abinin. türk'ü , kürdü , lazı , çerkezi , sağcısı , solcusu , ateisti , cemaatçisi , galatasaraylısı , fenerbahçelisi , kadını , erkeği çoluğu çocuğu , genci , yaşlısı herkes ama çoğu herkes benimseyebildi bu adamı. sadece işini yaptı. bence onun için saygı duyuluyor ve seviliyor. bu özelliklere yaklaşan diğer sanatçı ve aynı zamanda oyuncusu içinse bence (bkz: kemal sunal)
kadıköydür, modadır.
Barış Manço; güven, hoşgörü, duygusal, insaniyet, şarkılar.
1981 çıkışlı (bkz: sözüm meclisten dışarı) albümü büyük ihtimalle popüler müzik tarihimizin en iyi albümüdür.ali yazar veli bozar, dönence, gülpembe, arkadaşım eşşek, alla beni pulla beni , halhal gibi pek çok klasiği bu albümdedir.

(bkz: türk müzik tanrıları)
Gibi gibi şarkısını mehmet erdem yorumuyla dinlese ne tepki verirdi diye düşündüren sanatçı.
Adam Bizden 20 yıl öndeymiş, anlayamamışız.
türkiyenin gururu.
vefat etti demeye dilimizin varmadığı büyük büyük büyük sanatçı, insan, üstad. bana dedemi hatırlatan güzel insan. şu an cıne5te portreler programında anlatılıyo gözü dolarak izliyo insan. unutmadık seni barış abi asla da unutmayacaz.
adam gibi adamdır, bütün benliğinden kalite akmaktadır. seni seviyoruz.
dünya müzik tarihinin en güzel şarkılarından biri olan "hal hal" şarkısını yaratan sanatçıların sanatçısıdır.
Kişilik sahibi sanatciydi. Allah rahmet eylesin.
mhpli sanatçı allah rahmet eylesin ötüken'e ilk giden ses sanatçısıdır şimdilerde böyle sanatçılar aranıyor ama nerde.
unutamadım şarkısıyla bizi etkileyen saygı ve sevgiyle andığımız büyük solist.
Türkiye ye müzik ve insanlık namına birçok şey katmış.
Moğollar grubunun üyelerinden anadolu rock ın en iyi solistlerinden.
güncel Önemli Başlıklar