bugün

1993 tarihli avustralya yapımı film.
yönetmenliğini rolf de heer yapmış.
venedik film festivalinde jüri özel ödülünü almıştır.

bubby adındaki gencin annesi tarafından 35 yıl boyunca iki odalı bir evde kapalı tutulması ve bubby'nin 35 yıl sonra dışarıya çıkması filmin çekirdek yapısını oluşturan mevzudur. bubby akli dengesi yerinde olmayan bir gençtir ve kendisine nasıl davranılırsa öyle tepki verir. dışarıda karşılaştığı her olayda, yaşadığı bir önceki olayın izleriyle tepki verir.

filmde ensest ilişki, hayvan ölümleri, türlü sapıklık ve sapkınlıklar var. en başta uyarı yazısı okuyorsunuz ve öyle devam ediyorsunuz izlemeye.

sinemaya aktarılan her şeyin hayatın iyi yanları olmayacağını, hayatın çirkin yanlarının da seçilip insanlara gösterilmesi gerektiğini düşünmüşler sanırım.

evet, böyle şeyler hala var. biz sırtımızı çevirdiğimiz sürece var olacaklar ve birileri çıkıp bunları gözümüzün içine sokuncaya kadar da devam edecektir, dedirtiyor.
rahatsız edici bir film.
sağlam psikolojiniz varsa ve tabularla aranız yoksa izlemeniz gerekir diye düşünüyorum.
şu anda izlediğim aşırı sağlıksız bir filmdir.
çeyreğinde kapadığım film. felsefe falan tamamda çok sıkıcı.
Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel ödülü almış bir film.
+18 film uyarısı var.
fakat duygusal açıdan +?.

izlemek için hazırlıklı olmak diye bir kriter varsa bunun yerine getirilmesi gereken bir yapım.görmediklerimizin göremediklerimizin de var olduğunu anlatan trajedi.hayatın diğer varoluş halleri.

izleyemem dediğim filmlerden.

varoluşa dair akla gelebilecek tüm kavramları sorgulatıyor.
izlemeyin. Bu kadar basit. Siz sinema eleştirmeni falan değilseniz izlemeyin.
gunun birinde turkiye'de boyle bir film cekilebilirse eger en azindan bir avustralya kadar olmusuz demektir.
özellikle ilk yarısını izlemek zor ama gerçekten çok başarılı bir film olduğunu düşünüyorum. farklı duyguları yoğun bir şekilde hissettirebiliyor. oyunculuklar da olağanüstü. herkesin izleyebileceği bir film olmasa da öneriyorum.
Dünyamızdaki rahatsız edici olayları anlatan rahatsız edici film. Yaşadığın dünyada böyle şeylerin olduğunu bilip hayatına devam ediyorsun ama film olunca "filmi izlemeyin çok rahatsız edici" oluyor. Özellikle dinlerle ilgili verdiği mesajlar çok iyi.