bugün

aborjinlerin arasında yaşadığı süre boyunca onlara konuşabilecekleri bil dil olan aborjinceyi hediye ettiği söylenen bilim insanıdır.

büyük larousse amsiklopedisi; 19. cild, 94. sayfa, 7. fıkra.
merhum.

hakkında yazılanları okudum da gerçekten çok yönlü bir zat imiş. allah rahmet eylesin ne diyelim.
(bkz: kalbimizde yaşıyor)
adamın dibidir.
bugün babayta kenzof'un ölümünün 6. yıldönümünün 19. asır dönümü.

bugün bizler için her şey farklı. bugün kutsal, bugün ağlatıcı, bugün dünden sonra gelir, dün yarından 2 gün öncedir.

seni asla unutmayacağız b.k.
.
daha dün gibi...

bundan tam 6 yıl dokuz sene evvel yine bir pazartesi günü ikindi namazına ramak kala... halbuse daha topun oyunda olmadığı dakikaları oynayacaktık be kenzof.
babayta kenzof... ne denilebilir ki ? ezilen zavallı halklar için bir ışık bir öncü olmuştur atatürk'ten sonra. uganda'yı kurtaran ve kuran adam diyebiliriz. savaşmasa da fikirleriyle yapmıştır bunu. siyasi adamlığının yanında mucitliği de vardır. kendisi şifoniyeri bulmuştur. allah rahmet eylesin.
aslında;

babayta kenzof arap yarımadasında 11 çocuklu bir ailenin 10. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.
bir gün tarla'da havuç toplarken kendisini bir at sineğinin ısırması sonucu babayta kenzof'un koku alma duyusu aniden gelişmiştir.
kendisi aynı zamanda mersin'in ünlü cezeryesinin de mucidi olarak bilinir. cezeryenin içerisine koyduğu 41 çeşit baharatın 40'ını tavşan dışkısından fermente ederek elde ettiği söylenir. 1 baharat ise kenzof'un özel iksiri olarak arabistan'da bir müzede adete sır gibi saklanır.

babayta kenzof 6. karısının kendisini zehirlemesi sonucu israil topraklarında yaşamını yitirmiştir.
rahmetle anıyoruz.
unutulmayan! belki de çağımızın son zanaatkarı.

artık onunki gibi bakır mucizelerine rastlamıyoruz. müteveffa, allah rahmet eylesin, o bakırı eline bir alırdı ortaya çıkan şeye eminim bakır bile şaşırırdı. en büyük talihsizliğimiz yanına aldığı iki çırağın hayırsız çıkması bana kalırsa. haytalık yerine zanaati öğrenmeye çalışsalardı kenzof'Un yanına yaklaşamasalar bile en azında bakır zanaati devam ederdi.

kendisini ben buradan saygı ve özlemle anıyorum.
1966 doğumlu, aslen tongalı, japonya vatandaşı müteahhit. "islam ve hristiyanlık kardeşliği", isimli kitabıyla tüm dünyada bir buçuk milyar milyonun üzerinde satarak tüm dikkatleri üzerine çekmiş, tuhaf giyim tarzı tişört üzerine papyonuyla, uzunca sakallarıyla popüler kültürün gençlerine ışık tutmuştur.
Hey gidi eski günler 90'lı yılların unutulmaz gitaristi. Metallica'dan ayrılıp solo albüm yaptıktan sonra beklediği başarıyı yakalayamayınca kendini alkole verdi.
Unutulmustur.

Amk senin be heey vefasız dünya!!!!!
Sampiyonlar ligi finalinde kameralara göz kirpan büyük insan.
yıllar ilerledikçe ortamlardan elini ayağını çeken güzel insandır.