bugün

böyle bir durum için üstadın büyük bir lafı vardır;

"her kimdirki bilmez babaytayı, ona vermeli bir hatun götü başı ağdalı."

böyle de geniş bir adamdı babayta kenzof..
babayta kenzof'u tanımamak, babayta kenfoz'un ruhuna saygısızlıktır.

(bkz: babayta kenzof u tanımayan nesile aşina değiliz)
(bkz: babayta kenzof u tanımayan yoz gençlik)
babayta kenzof; tüm insanların idol bellediği yüce şahsiyet. o muhteşem bir hayalin vücut bulmuş hali. 1963'teki konuşmasında da belirttiği gibi:

"i have a dream that one day this nation will rise up"

üstadın büyük hatırası önünde saygı ile eğiliyorum...
resmi babası brezilya, anası ugandalı olan babayta, annesinin iskandinav bir turistle fingirdemesinden munasebet melezdir. uganda nın doğal ortamında yetişen babayta henüz 4 yaşındayken yaklaşık 23 bin kelime ihtiva eden ugandaca yı tam 112 bin kelime ile konuşarak insanları hayrete düşürmüştür. taa o zamanlardan ne mal olacağı belli olan üstad, tüm dünyayı dolaşacağı yaşam gezisine henüz 17 yaşındayken çıkmıştır. kendisi evvela tüm kara kıta ve dahi tüm dünyanın görmüş olduğu en büyük söz üstadlarındandır.

babayta kenzof kim lan? gibi hakaret addedilecek türden bir çıkışla yaşadığı dönemdede sıkça karşılaşmış olan üstad, kendsinden asırlar sonra bizim coğrafyamızda sıkça söylenen "mecaz avamın elinde hakikat inkılab ettirir" sözüne denk gelen şu deyişle bu tür çirkin çıkışlara karşılık; "etme cahille sohbet estirirsin, silme neticeni kırık camla kestirirsin" buyurmuştur.
mümtaz ve ulu kişilik, şu anda bilim dünyasının bildiği her şeyi öğrendiği ulviyet. bunu bilmiyorsun sonra sözlükte koşturuyorsun. yazık. çok yazık.

(bkz: klavyesi olan yazıyor)
babaytayı bilmeyen bilge, ferrarisini de satsa bilge değildir.
1872-babayta kenzo

böyle de ileri görüşlüydü babayta.
geçenlerde gothic bir arkadaşın bana sorduğu soru.

dedim ulu bilge, uluların ulusu nasıl tanımazsın. hemen kattım onu da kardeşliğe. yanımdan ayrılırken "ah bu hayat çekilmez sen olmasan kenzof" diye mırıldanıyordu.