bugün

az önce başarabildiğim olaydır. aldım karşıma '2 yıldır tıp okuyom, kilona, yaşam tempona, beslenme alışkanlıklarına bakıyorum, en kötüsü de sigara içiyosun. her an birkaç damarın tıkanıp ölebilirsin. 6 yaşında da çocuğun var ve ben de kendimi bu çocuğu yetiştirebilecek hem abilik hem babalık yapacak olgunlukta hissetmiyorum' dedim. gözleri doldu, bir paket parlementi attı çöpe bırakıyorum lan dedi.
güzel bir olay. ben birşey söylemedim kendi bıraktı. 6 yıldır içmiyor. oysa ben 22 yıllık tiryakiyim. hayat böyle enteresan işte!
Kesinlikle başaramayacağınız bir durum. Çözümü ise başka birinin sözünde gizlidir. Bir gün hemşire bir kızımız derki "Amca senin gidişat hiç iyi gözükmüyor". Bu sebeple, hiç uğraşmamanız gereken tutum davranıştır. Bırakınız başka biri size yardımcı olsun dedirten hareket.
küçük örneklerle ve sigaranın zararlarından bahsederek bıraktırmaya çalışmanın, imkansız olduğu uğraştır. tek çıkar yolu babanın duygularına hitap etmektir.

ben mesela;

her gün içki içen bir babaya sahiptim eskiden.ben 12, bilemedin 13 yaşlarındayken babama, onun doğum gününde bir ufak rakı aldım biriktirdiğim parayla. çocuk aklı işte. bir güzel sardırdım kurdele falan taktı o zamanın 'bakkal amca'sı. akşam gittim yanına; babam yine arkadaşlarıyla oturmuş piiz yapıyordu. bende hiç bozmadan;

-doğum günün kutlu olsun babacım.

diyip rakıyı bıraktım masaya. o an babamın gözlerinin dolduğunu gördüm. akabinde şunları söyledi:

- siz devam edin arkadaşlar benden bu kadar.

o günden bu güne kadar ağzına bir damla bile içki sürmemiş bir adamdır benim babam.

ha konu sigaraydı değil mi ? *
onu da aynı gün masa da bıraktı.
* *
aylık ödediği sigara parasını canlı canlı gözünün önünde hiç acımadan yakmak ve "bak baba, sen her ay bunu yapıyorsun, üstelik sağlığından da oluyorsun" demektir.
bayayı sigaraya başlatmak daha kolay olacaktır.