bugün

sen o küpeyle askerde çok dayak yersin ha.
Yaşlanınca anlıycaksın bizi sende oglum .
'bütün kötülüklerin anası, içki değil parasızlık, fakirliktir oğlum!' demişti rahmetli, 12 sene oldu bunu söyleyeli, en az haftada bir aklıma gelir hala, yanılmamıştır.
tarih dersinden pek zevk almayıp o dersten de hep kaldığım zamanlarda, çok gaz verici bi söz söylemişti yıllar önce "tarihini bilmeyen türk türk değildir."

tarih dersim o sözden sonra hep iyiydi.
mükemmel bir babanın, büyük bir insanın iki kızına akılları ermeye başladığından beri kulaklarına küpe ettiği nasihat; ''insan hayatta namusu, şerefi, onuru için yaşar, her zaman kişilikli, haysiyetli, prensip sahibi kişiler olun, kimsenin malına parasına göz dikmeyin, kimsenin canını yakmayın; ben her zaman sizin arkanızdayım, bütün kararlarınıza saygı duyarım ve desteklerim'' o büyük insan iki yıldır yok ama evlatları bu sözleri asla unutamaz. ve ölene kadar onun gölgesinde yaşamaktan onur duyacaklar.
bir gün "babacımmm" dedim.

"Yavşama lan pezevenk" dedi.
paran var mı oğlum?
"ben bursa çocuğuyum, her yerde sikişirim."

işte ben de böyle bir çocukluk geçirdim,sözlük *
bizim senin için ne dilediğimiz değil, senin kendin için ne dilediğin önemli. allah sana ne diliyorsan onları versin kızım.
para kazanmak bir taşı dağın tepesine götürmek kadar zor, harcamak ise yukarıdan aşağıya bırakmak kadar kolaydır. işte bu yüzden siz kolayca harcayabiliyorsunuz.
senin seviyen bu kadar oğlum işte, daha girme sınava filan ne gerek var masrafa.
ben sana degil, evladima katlaniyorum. cok koydu bee.
oku benim gibi eşşek olma
dürüst ve namuslu olan en sonunda kazanır bunu hiç bir zaman unutma.
eşşoğlueşşek.evlat olsa sevilmez.
'o şarkıyı dinle, öyle bir şarkı ki insanın kıçını koparır'

(bkz: insanın kıçını koparmak)
20 yaşında evlenmeyenin,40 yaşına kadar zengin olmayanın,60 yaşında da ölmeyenin a.g
5 senedir oynadığım oyuncağı kırınca; "ulan sana demirden eşşek ziki olsa dayanmaz"

(Bizim zamanımızda maxiToys, toyyz shop falan yoktu, naylon sepet içinde 5 tane oyuncak olurdu yıllarca onlarla oynanırdı )
rehberimde numarasını öyle kaydettiğim cümle - Çabuk eve.
bi çay koy.
her gün sölediği için unutulmaya gerek yok.
- kalk kalk senden adam olmaz bi çay koyda içelim.
Yüz verdik kediye geldi sıçtı halıya..
ben kimsenin yükünü taşıyamam.siktir git,git nerde yaşarsan yaşa.
cehenneme giden yolun taşları iyi niyetle süslüdür. (marksın laflarından alıntı yapıyomuş meğer yıllar sonra anladım).
(bkz: eşşeek oğlu eşşek)