bugün

babamı izleyin, sonra ne yapıyorsa tam tersini yapın. çocuk yetiştiriyorum diye acur yetiştirmiş adam yanlışlıkla, halime bak amk.
(bkz: acurum halime)

yazık sana denilen tespit.
Yetistirme tavsiyesi degil de yapmadan onceki asama icin konusayim.hatta evlenmeden oncesi icin.

Cocuguna rahat bir gelecek sunamayacagina eminsen , kendine baktiginda bi cocugun sorumlulugunu tasiyabilir miyim acaba diye dusunuyorsan , rahatina duskunsen , hayati kendim icin yasarim diyorsan cocuk falan yapma.

Olum dunyada 7 milyar insan var ve inanilmaz sekilde hizli yukseliyor , yukseldikce de isin boku cikiyor.Yarin bir gun cocugun arkandan kufredecekse , beni bu hayata bok mu vardi da getirdiniz diyecekse yapmayin.

Hele de "ortamlarda kisir derler sonra , anam babam torun istiyor , cocuk yapayim ki karim bosanamasin" gibi dusuncelerle yapacaksan hic yapma , hatta sikini komple kes bu riski ortadan kaldir.
Vakit geçirin onunla, bol bol sarılın. Ve ne olur acımasızca yargılamayın...
çocuk psikolojisinde baba figürü disiplin altında yatan sevgi ve korunma içgüdüsünü tatmin eder. bebekliğinden bu yana babaları ile iletişim halinde olan çocuklar hem otoriteye uymayı hem de otorite karşısında sevgi ilee korunmayı deneyimler. sanılanın aksine çocuklar kendilerine konulan sınırlardan memnundurlar. çünkü neyi ne zaman ve ne kadar yapabileceğini bilen çocuk bunları en iyi şekilde değerlendirmeyi öğrenir. ceza/ödül mekanizması ise başarının anahtarıdır. lakin burada baba figürünün de önemi büyüktür. tutarlı, kızgınlığını sinirini kontrol etmeyi bilen ve egosu ile çocuğuna yaklaşmayan babalar çocuk için doğru rol model olacaktır. yapılan bir hatayı kızgınlık ya da öfke yerine tatlı sert bir uyarı ile anlatmak çocuğun kendine güvenini pekiştirir.
bir çocuğa öğretilecek iki şey: varlık ve yokluk.
marcelene fox
bir çocuğu eğitmenin amacı, öğretmeni olmadan kendi başının çaresine bakabilmesini sağlamaktır.
elbert hubbard
iyi bir baba az biraz da annedir.
lee salk
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar