bugün

son zamanlarda sıkca rastladigim,ozellikle migros,D&R gibi yerlerden satin alinip,daha sonra posetten cikartilip herkesin gorebilecegi sekilde elde tasinip,insanlara "bakin ben boyle entellektuelim,herkesin karsi oldugu seyleri okurum,ben farkliyim" tarzinda mesaj verilme amaci tasiyan eylemdir.kitabin satis rakamlarinin ,elif safak hakkinda dava acilmadan onceki rakamlarin 11 kati olmasi ise isin ayri bir boyutudur.Bu kitabin sahipleri ozellikle kirinti, starbucks tarzi mekanlarda bu kitabi yemek yedikleri/kahvelerini yudumladiklari masalardan eksik etmezler ki sovlarini yapabilsinler.nedir bu yurdum insanin ezikligi anlayamadim gitti.ha gercekten bu kitabi okumak,yazarin fikirlerini ve bakis acisini ogrenmek icin alan insanlara sozum yok,ayrica yazarin savundugu goruslere de saygi duymaktayim.(bkz: saygi duymanin onaylamak anlamina gelmedigini anlayabilmek)
edit: http://www.hurriyet.com.t....asp?yazarid=5&gid=61
Vardır efendim bu tür insanlar, fakat bunlar her populer kitap aldıklarında bunu yaparlar hatta sürekli populer kitapları okurlar..Bu kitabı yasaklatmak isteyen zihniyetin bu kitabı kitlelere yaymış olması da ayrı bir absürd durum.Unutmamalı ki bugüne kadar hiçbir kitap devlet yıkmamıştır ama kitap yakan devlet çok olmuştur.
(bkz: baba ve pic i okumayarak milliyetcilik taslamak)
(bkz: sanat eserini siyasi kaygılarla incelemek)
her girdiği kitap dükkanında "en çok satanlar" raflarını karıştıran insanlardır. tabi hepsi aynı amaç için yapmazlar bu davranışı onu da belirtmek lazım gelir.
Entellektuellik taslamak icin degil, gercekten merak ettigim icin okudugum bir kitap. Okurken zaman zaman cok sinirlendigimi, ofkelendigimi hatirliyorum. ilk baslarda bu sinir harbim ve ofkem yazara beslenen duygularimken, oklari sonradan kendime yonlendirmeyi dogru buldum. Tarihini net olarak bilmeyen ben, kitaptaki ermeni karakterler gecmislerine mihlanmiscasina yasarken ve ben atalarimin asla bir irki yok etme cabasini gutmedigine eminken yine de "hayir o olay oyle degil boyledir" diyemedim. Kitapta ermeni yandasligi dikkat cekiyor evet. Cunku turk karakterler gecmisinden bihaber, sadece soykirima inanmayan tipler. Tipki benim gibi, belki de bir cogumuz gibi. Elif Safak' a bu yuzden tesekkur borcluyum. Atalarimin gercekten boyle bir soykirimi yapmadigina inaniyorum ve bu saatten sonra artik canli kaynak bulamayacagima gore, en dogru kaynaklardan atalarimiza atilan cirkin iftirayi arastirma hirsini bana asiladigi icin. O bunun farkinda degil tabi ama, onemli olan zaten benim farkinda olmam. Kim ne derse desin, Turkler Ermeni soykirimi yapmamislardir. Nokta.
neyse ki artık azalarak bitmiş bir durumdur.

+anlıyor musun.. baba ve piç; hayata farklı açılardan bakmak.. nedir ki bizi bu ölümlü dünyaya bağımlı kılan? aslında her birimiz birer piçiz.. piç, evet.. utanmana gerek yok, sen de piçsin.. bakma öyle; suratına tokat gibi çarptı değil mi şu kısa hayatın acı gerçeği? kodumun piçii!
-anam.
sanatın edebiyatın siyasetin zorla popüler ettiği yazarlardan faydalanmak olayı.