bugün

degeri cok sonralari anlasilan nasihatlerdir.
babanın az sonra saatlerce konuşacağının habercisi olan cümle.
(bkz: seyh edebalinin osman beye nasihati) şeklinde özetlenebilir.
kırk yılın başı uğradığı evde, çoraplarını aceleyle değiştirirken, 12 yaşındaki oğluna şöyle demesidir:

- bak oğlum! eğer bir kadının evine gideceksen, çorapların temiz olsun! anladın mı?!
- anladım baba.
- heh! donun kirli olabilir, o pek önemli değil; ama çorapların kokusuz olmalı!
- peki baba...
- hadi ben çıkıyorum! yemeğiniz var mı?!
- yok baba!
- ablana söyle yapsın! hadi hoşça kal yavrum.
- güle güle baba...
Gençken pek dinlenmez. Çünkü, babanın her şeyi bilemeyeceğini sanarsınız. Daha sonra büyüyünce, 'keşke burda olsaydı' dersiniz. Nasihatını bile özlersiniz.
-aman kızım erkeklerden uzak dur. onlardan arkadaş-markadaş olmaz.
-ama niye ki..
-herif sonra eller-meller yanına kar kalır
-iyi de baba, benim de elim armut toplamayacak ya, ben de ellerim.
- ??????
*söylediklerine bir bir gelince ne demek istediğini anlayacagın fakat genellikle çok geç kalacağın öğütlerdir.
asla makes bulmayan tavsiyelerdir. ancak iş işten geçtikten sonra hak verilir. beraberinde pişmanlıkları getirir. cümleler keşkelerle başlar. keşke dememek için ya nasihatların tarzı yada nasihatlara yaklaşım tarzı gözden geçirilmelidir.
Liseye kadar her söylediği mantıklı gelen ve söyledikleri hep kulağa küpe olan ve baba bir idol olan ancak lise çağında artık babanın söyledikleri pek sallanmayan 30 lu yaşlarda babam birşeyler biliyormuş havasından 40 lı yaşlarda babam doğru söylüyormuş'dan sonra babam ne büyük insanmış sıralamasıyla devam eden hayat, yaşanmışlık.. Esasen babalar ortalama 20 yıl ilerde yaşar zamanı ve hep de haklıdır ne hikmetse
baba nasihatı, babalık görevidir. baba nasihatı dinlemeyen evlat, pişman olsada iş işten geçmiş olur.
genç yaşta benliğe ağır gelen fakat herzaman değil de çoğu zaman sonradan ona hak verdiğiniz aydınlatıcı fikriyat.
benim için değil kendiniz için çalışın ben iyi kötü kendimi kurtarırım yavrum.
ben sana yapma demiyorum ki hobi olarak yine yap, en popüler olanıdır.
doğruluğuna sonradan farkettiğimiz nasihatlardır. 'oku, adam ol. kimseye minnet etme.'
sen, sen ol, babana bile güvenme.
bir babanın çocuğuna verdiği nasihattır.

'' Bak yavrum, ben sana hiç birşey bırakamam.

Ne para, ne mülk, ne de başka bir şey. Ben sana sadece onurlu, şerefli bir isim bırakıyorum!

Kimse ''senin baban şerefsizdi, namussuzdu, dolandırıcıydı, hırsızdı'' diyemez!

Ben sana sadece bunu bırakabiliyorum.

Bunun kıymetini iyi bil.'' dedi adam sigarasını söndürürken.
Ben sana şöyle davran böyle davran denem ne yaparsan yap, Allah ve peygamberin yolundan ayrılma demiştir efendim.
güncel Önemli Başlıklar