bugün

Neresinden bakarsanız bakın, o egemenliği sağlamak adına kullanmak zorunda olduğun akıl ile izah edilemeyecek derecede saçma bir istek.
çoğunlukla (ha) azınlığın çoğunluk üzerine egemenlik istemesi değildir aslında. çoğunluğun azınlığa egemenlik etmesinden ve baskı yapmasından kaçınma isteği, çoğunluğun seçimlerinden etkilenmeme isteği olabilir.
dünya üzerindeki bütün yönetim sistemlerinde, ister demokrasi, ister monark egemenliğindeki düzen, bir noktada oligarşiye dönmektedir.

bir grup insan, kendilerine bağlı ve tabi olan bireyleri yönetmeye başlarlar. Monarşilerde, ki mutlakiyet bile olabilir, bu yönetim kademesi hükümdarın farklı yardımcıları aracılığı ile olur.

Demokrasilerde ise parlamento aslında bir oligark oluşumudur. Teba sadece belirli Zaman aralıklarında kendisine verilen oy hakkı ile yeni yönetim grubunu seçer.

Teokraside ise bu oligark yapılanma dini işlerle uğraşan şahıslardan oluşmaktadır.

Ornekler daha da çoğaltılabilir. Belirttiğimiz gibi Dünya'nın tüm bölgelerinde görülen sistemler aslında bir azınlığın, mutlak çoğunluk üzerindeki yönetim haklarından meydana gelir.

çoğulculuk ise bu tanımlamalardan farklı olarak yöneten kısmı küçük bir zümreden alarak, daha geniş bir kitleye vermektir ve bu yöntem de sonunda yine tüm insanların söz hakkı kısıtlayarak tekrardan oligarşiye dönmektedir.

Oligark düzeni reddeden tek örgütlenme anarko komunizmdir. Lakin, bu sistem de belirli bir zümrenin devrimi ile gelecektir.

Oligarşi hayatın her alanında bulunmaktadır ve sürü halinde yaşayan bir canlı olan insanın temel yönelimlerinden birisidir. O sebepten, direkt olarak red yerine diğer sistemlerin de buna evrileceğini tartışmak daha yeğdir.
Ruanda'da bu istekten dolayı 90lar da büyük bir katliam yaşanmıştı.
Saçmalık. Çoğunluğun azınlığı hiçe sayması da bir başka saçmalık. Azınlık ve çoğunluğun, her kesimin memnun olduğu bir yönetim gerek. Bu da sadece birbirimize saygıdan geçiyor. Sen onun türbanına karışma, sen de ötekinin zinasına karışma. Halk karışmayı çok sevince yönetenler de ona göre şekil alıyor doğal olarak.
güncel Önemli Başlıklar