bugün

evet şu an gelip canımızı almak istese hiçbir şey yapamayız.fazla güç adamı şımartabiliyor da şu an bunları dediğimi duysa mazallah canıma okur.evet mecazi olarak söylemedim canımı bildiğin okur,alır.peki azrail neden böyledir hiç düşündünüz mü?ben düşündüm ama beynim yetmedi.işte durum tam da bundan ibarettir.
azrail acımasız ve cani değildir. sadece görevini yerine getirir.
verilmiş olan bir ceza varsa biri onu yerine getirir.
Tanisan bilir. Kim tanismis da bu yorumu yapabiliyor? Belki cok iyi biri ne malum? Bu onyargi gunah degil mi?
Azrail kafasına buyruk hareker etmez çünkü böyle bir yetkisi yoktur.
Buna da el attık tamam oldu.
(bkz: boklamadık hiç bir şey bırakmamak)
önce var mı yok mu diye bi tartışsak arkdşlar forumumuzu kirletmeyelim.
selamun aleyküm adım azrayil.
görsel
hayır neden yani?az insaflı olsa keşke.sormaya devam ettiğim soru.
azrail bir melektir. hatta 4 büyük melek diye tabir edilen meleklerden biridir.

melekler nurdan yaratılmış, nurani varlıklardır. ve iradeleri yoktur. allahın emrettiğinin dışında hiç bir şey yapamazlar.

dolayısıyla azrail cani veya acımasız değildir. olamaz da zaten.

ki ölümün bir son olmadığını ve allah-u teala'nın ankebut suresindeki " külli nefsin zaikatül mevt" ( her nefis ölümü tadacaktır) ayetini de göz önünde bulundurursak. ölümün canilik veya acımasızlık değil, yaşamın bir parçası olduğunu kavrayabiliriz.
Sensin cani. Yaratıcısı ona bir emir verdimi 2 letmiyor hemen yapıyor. Sen? Hiç bir emrini uygulamıyorsun. Esas cani sensin. Kendine zulmedenden daha cani kim olabilir?
bilgsizlik ne kötü değil mi? insan aciz olmaya görsün. o bir melek ve sadece yaratıcısının emirlerini uyguluyor. zaten kişinin öleceği gün saat dakika belli. o sadece gidip ruhun bedenden taşınması işleminde ufak bir rol sahibi.
Azrail a.s. Şerefli bir Emir kulu. Emir ise büyük yerden. Çare yok. Ölümden kaçabilen de.

Bu dünya geçici. Sonu var hayatın.
Aldanmamalı. Aldatmasın sizi dünya.

Müminler azraili severler. Ayrımsız. O dosta götürendir. Ayrılık Ölümden acı da olsa madem dostan geldi, öyleyse baş göz üstüne.

Ölümden öte köy yok.
Ayrılık her aşkın kaderinde var.
Çünkü o görevi allah verdi ona.
bilemiyorum neden öldürür bunca insanı. ayıp değil midir?
Aslında acımasız ve cani degildir bakıs açısına göre kurtarıcı ve hicbir bedel almadan hayır işiyapandır.
Azrailin 'beni bu hallere düşüren senin yavşak enişten' diye cevap verdiği sorudur.
egosundan dolayı bence. istediğimi öldürürüm diye havasından geçilmiyordur.
insan öyle anlatageldiği için.

baş meleklerden, dört büyük melekten biri olan azrail'i insan böyle tanımlar.

insanlar tarafından melek tanımından çok uzak manalar yüklenmiş büyük melektir.