bugün

Tıpkı nogaylar gibi.

Bir gerçek.
(bkz: oha)
tam tersi, azeriler has türk tür. hepimiz kardeşiz.
azeri yörükleri ne oluyor acaba.

ermeni dönmesi mi.

insan merak ediyor.
katılmadığım düşüncedir. zira azerilerde fatura ödeme alışkanlığı var diye biliyorum.
konuşma şekillerinin benzerliği sebebiyle düşülen yanılgı. ben de "neden azeriler ile doğulular aynı şekilde konuşuyor?" diyordum; meğer azeriler, kafkasya'dan gelip kars-sovyet sınırı civarındaki doğu şehirlerine yerleştiği ve konuşmayı o bölgedeki insanlardan öğrendiği için böyleymiş. ayrıca rusya doğumlu kürt mü olur, aile büyüklerimiz arasında azeri var ve doğum yeri rusya. üstelik ismi rusça değil; emirarslan. çünkü o devirde rusya'da türkler de yaşıyormuş. sonra baskıcı rejim komünizm yüzünden türkiye'ye gelmişler. ailemiz de komünizm baskısı yüzünden türkiye'ye yerleşenler arasında. ilginçtir ki, hiçbirinde şive yok. türkçe'yi çok güzel öğrenmişler. ama insan nereli olursa olsun; nerede yaşarsa oranın dilini, kültürünü öğrenmeye eğilimli. mesela yeni tanıştığım insanlar, kıbrıs vatandaşı olduğum için düzgün konuşamadığımı sanıyor önce. sonra ben konuştuğum zaman şaşırıyorlar "aa sen kıbrıslısın ama 'kıprıslıyım' demiyorsun; türkçe'yi çok düzgün konuşuyorsun." diyorlar. insan, yaşadığı yer neresiyse, oranın konuşma şeklini özümsemeye eğilimlidir çünkü. buradayken düzgün konuşan kişilerin, ankara'ya gidince "angara" demeye başladığını ve o bölgenin konuşmasını aldığını da gördüm. yaşanılan bölge, konuşma şekline yansıyor kesinlikle. azeriler ile doğulular da aynı bölgede yaşadıkları için benzer şekilde konuşuyor bence.
Ya mal mal başlıklar açmayın beh. Tutarsız tutarsız tepki çekme amaçlı açıp formatın içine ediyorsunuz.
(bkz: azerbaycan türkleri kürttür diyen kürt)
Kıçından element uyduran bir kişiliğin vesveseleri.
KUZEY-BATI iRANÎ:

Hyrkani (Gurgan/Cürcan) Grubu: Beluçi, Sengiseri, Gorani, Zazaki-dimili

Karmani Grubu: Kürtçe, Sivendi

Med-Hazar Grubu: Gilaki, Mazenderani, Sorxeyi, Simnani, Talişi, Aseri

GÜNEY-BATI iRANÎ:

Farsça, Tacikçe, Tāt, Fārs bölgesi lehçeleri

He bu aseri denen topluluk yalnızca azerbaycan a ve azerbaycan da yaşayan türklere adını vererek asimile olup tarih şahanesinden silinmiştir o yüzden azerbaycan da yaşayan türkçe konuşan halka azerbaycanlı veyahut azerbaycan türkü demekte fayda var.
bazı zazalar daha kürttür, hatta kuyruklu kürttür.
kuzey-bati iranî:

hyrkani (gurgan/cürcan) grubu: beluçi, sengiseri, gorani, zazaki-dimili

Zazaki gürgandır kürtçe karmanı.
saçmalamayın aq, kafkasyada yaşıyo adamlar ayrıca beyaz tenli ve medeniler ne kürtü. ne sağlam uydurdunuz ufak atın da civcivler yesin be.