bugün

aslının hayvan saray olduğu sanılan istanbulun ücra semti. gitsen gidilmez, kalsan kalınmaz ama yine de o köy bizim köyümüzdür, o semt istanbulun bir parçasıdır.
istanbul'u gerçekten gezmeye niyetli insanın uğraması gereken yerlerdendir. Dolapdere'nin gezmeye ılımlı halidir de denebilir.iki ev arası sandığınız yerler aslında sokaktır. Bu sokaklar size gönüllü rehber olcak yığınla çocuk kaynar. Önce elinizde fotoğraf makinesi görünce sizi turist sanarlar sonra anında çakıp 'abla,abi gezdirelim mi?' diye atılırlar. Büyükleri 'aaa dizi çekmek için yer mi arıyorsunuz' diye umutlanırlar. Her daim küçücük balkonlarından bişeyler silkeleyen kadınları ve evde temizlik varken kaldırımda uyuklayan yaşlıları vardır. Pamukları çıkmış koltuklar bahar temizliği için havalandırılmaktadır. Ayvansaray istanbul'un parçasıdır. Ama bunun farkına varan çekik gözlü turistlerdir yalnız.
eğer aslı hayvansaray ise mutlaka kurucusu trakyalıdır. malum trakyalı emşerimin konuşma dilinde h ile başlayan sözcüklerde h düşer. hayvansaray osman aganın dilinde olur ayvansaray dimi.yerse
metrobüs'ün en komik durağı. çorlu'dan istanbul'a maça gidiyorum bazen. silivri arabası, ardından silivri otogarından halk otobüsü ile büyükçekmece'yi geçtikten sonra herhangi bir yerde iniyorum. genellikle bu beylikdüzü oluyor. oradaki bir arkadaşa uğrayıp tekrar otobüse biniyorum. metrobüs'ün başlangıcında iniyorum ki sanırım orası avcılar oluyor. yenibosna'da olabilir ama bu karmaşa hep beşiktaş için yea. metrobüse binmek için 3 tl verip tek biniş kartı alıyorum. tek biniyorum. yolda giderken cennet mahallesi geliyor, alitana biraz saydırıyorum. ve en sonunda ayvansaray. kulağımda birol can'dan 'anlayamaz kimse bu aşkı' çalarken, tribün atmosferini hissetmeye konsantre olmuşken karşıma ayvansaray çıkıyor. tüm ciddiyet kayboluyor bir anda. ayvansaray be. havalar ısınsın gelcem yine ziyarete panpa.

edit:imla
Büyük ihtimal ege'li vatandaşımızın hayvan sarayına verdigi isimdir arada basketbol veya futbol oynayip ter döktüğümüz, geceleri tinercisi bol bulunan sevilesi yerdir.
Her geçişimde sanki adı hayvansaray olacakmış da sonra bir trakyalı böyle yapmış diye düşündüğüm durak.
bir sabah bütün iyi şeylerin
ayvansaray iskelesinden
hayal ülkesine doğru demir alan
bir şirket-i hayriyye vapuru gibi
aramizdan ayrıldığını gördük.
sonra ayvansaray'in suları çekildigini yazdi gazeteler
süheyla hanımın raci beyin
melahat mehveş ablanın
niko'nun ercüment efendinin çekildigini ise
yazmadılar nedense
ama yok ama yoklar.

ne harma sigarası kaldı geriye
ne olimpos gazozu
ne sadri alışık.

kalan bir tortuydu belki.

belki kırık bir rüya denizi
belki suya düşürdüğümüz suretimizin
cep aynamıza nüktedan bir yansımasıydı herşey.
herşey maltepe sigarasının
her arandığında
her bakkalda bulunabilmesi ile
büyüsünü kaybetmişti belki de.

belki de biz bir rüya mi görmüştük?

hadi hepsi yalandı.
hadi hepsi hayaldi.
hadi hepsini ben uydurmuştum
ama rüyalarımızın melekleri
ve sofralarımızın daim konukları kuşlar?
ya onlar?
onları siz de görmediniz mi?
sizin de sofranıza konup
rüyalariniza uğramadilar mı?
onlar da mı yalandi?

ibrahim sadri
Eskiden roman mahallesinin oralarda hayvanların icinde bulunduğu bir saray varmıs.ayvansaray ismi de ordan kaldıği söyleniyor. benim de dilime dolandı ayvansaray bea demeden olmaz.
bu durak t5 hattında metrobüse fesane'den daha yakınmış ama yine de 600-700 metre yürünüyormuş ama feshane durağından da 700-800 metre yürünüyormuş.
ben buraya küçükken hayvansaray derdim. pişmanım.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar