bugün

efsanevi bayan vokal
mükemmel sesli jaz sanatçısı.mükemmel şarkıları onun sesiyle dinlemişizdir.candan erçetin de onu cok seviyordur.
ben varım, tek başına, ben böyleyim, tracklist'ten bir türlü çıkamaz. son katıldığı caz festivalinde de bu şarkılar peşini bırakmamıştır.
45'likleri;

1959 Sayanora / Passion Flower (78'lik taş plak)
1967 inan Bana / Ayrıldık Yalnızım
1967 Seni Unutmak Senden Kaçmak istiyorum / Kim Demiş Aşk Yalandır Diye
1967 Bu Sana Son Seslenişim / Sevmedim Hayatı
1967 Hakkın Yok / Beni Unutma
1968 Ve... Tanrı Aşkı Yarattı / Ömrüm Senindir
1969 Hayal / Çağırdın Sana Koştum
1970 Sensiz Olamam / Aynalar Aynalar
1971 Bir Başkadır Benim Memleketim / Yaşamak için
1973 Tek Başına / Sevince Herşey Başka
1973 Memleketim / Unutsana
1974 Yanımda Olsa / istersen
1974 O Sabah / Ben Varım
1974 Ben Yürürüm Yana Yana ~ Iraktır Yolların
1975 Birazcık Umut / Kimbilir Kim Var Yanında
1975 Ben Böyleyim / Mutlu Olamadım
1975 Ölünceye Kadar / O Gün
1977 Son Bir Defa / Neden Sanki Bu Dünya Dar Geliyor insana

albümleri;

1974 Memleketim

01 Tek Başına
02 Unutsana
03 O Sabah
04 istersen
05 Ben Yürürüm Yana Yana
06 Memleketim
07 Sevince Herşey Başka
08 Ben Varım
09 Yanımda Olsa
10 Iraktır Yolların

1976 Ben Böyleyim

01 Ben Böyleyim
02 Birazcık Umut
03 Sensiz Olamam
04 Ölünceye Kadar
05 Mutlu Olamadım
06 All Of Me
07 Kimbilir Kim Var Yanında
08 Fly Me To The Moon
09 O Gün
10 Omar

1999 Eski 45'likler

01 Memleketim
02 Tek Başına
03 Ben Böyleyim
04 Unutsana
05 Yanımda Olsa
06 Birazcık Umut
07 Neden Sanki Bu Dünya Dar Geliyor insana
08 O Sabah
09 Son Bir Defa
10 O Gün
11 Ve... Tanrı Aşkı Yarattı
12 Ben Varım

şeklinde olan 60'ların başında başladığı profesyonel sanat yaşamını, 70'lerin sonlarında sonlandıran ve bu aradaki 20 yıllık zaman zarfı içersinde türk popüler müziği'ne onlarca klasik bırakmayı başarmış, değerli sanatçı.
bir röportajında "tek isteğim bir gün türk bir müzisyenin bestesini seslendirebilmektir." demiştir. "memleketim" dışında tabi.*
AYTEN ALPMAN 20 Kasım 1930 Istanbul - Yeşilköy doğumludur. Müzikle tanışması ilk defa Nişantaşı Kız Lisesi'nde öğrenci iken ilham Gencer sayesinde olur. ilk olarak ingilizce şarkılar söyler. Daha sonra ailesi onu Erenköy Kız Lisesi'ne gönderir ve lise eğitimini orada tamamlar. Liseden sonra ilham Gencer'in solistlik teklifi ile istanbul Radyosu'nda programa başlar. Radyoda ilk söylediği parça "You Are Always In My Heart" olur.

Sahneye ilk defa Taksim Belediye Gazinosu'nda Tıp Balosu'nda çıkar ve sahnede ilk defa söylediği parça yine "You Are Always In My Heart" olur. Daha sonra Arif Mardin ile tanışır, onun teşviği ile caz şarkıları söylemeye başlar ve ilk caz şarkıları ondan öğrenir.

1952 yılında Yeşilköy Deniz Park Oteli'nde ilk profesyonel sahne çalışmasına başlar. 3 ay çalıştıktan sonra Kervansaray Gece Kulübü tazminatını ödeyerek transfer eder. 1953 yılında ilham Gencer ile evlenir. Eşinin Çatı Gece Kulübü'nü kurmasıyla birlikte Çatı'da sahne almaya başlar.

Ayten Alpman, 1959 yılında ilk plağı olan "Sayanora / Passion Flower" taş plak olarak yayınlanır. 1960 yılında ilham Gencer'den ayrılır. Bir süre sonra ismet Sıral Orkestrası ile çalışmaya başlar ve 1963 yılında çalışmak için isveç'e giderler. iki sene boyunca ismet Sıral'la, bir sene de bir caz orkestrası ile sahne çalışması ve yapar ve daha sonra türkiye'ye geri döner. Dönüşünde Türkiye'de caz şarkıları değil de Türkçe sözlü aranjmanlar modası başladığı için bir süre başarılı sahne çalışmaları yapamaz çünkü ısrarla caz söylemeye devam etmek ister.

Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlar ve ilk çalışması "inan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlanır ancak ilk yaptığı 45lik çalışmalar pek ilgi görmez. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45lik çalışması yapar. 1968 yılında Ümit Aksu ile evlenir. Fecri Ebcioğlu ile birlikte plak yaptıkları "Sensiz Olamam" ile ilk büyük çıkışını yapar. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" plağı pek ilgi görmez. 1974 yılında Kıbrıs çıkartması ile TRT'de "Memleketim" çok sık çalınmaya başlayınca şarkı tekrar 45lik plak olarak piyasaya sürülür ve büyük satış rakamlarına ulaşır. Mireille Mathieu'nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle adeta Ayten Alpmanla özdeşleşir ve bir milli marş halini alır.

2 adet LP çalışması yapan Alpman, son profesyonel sahne çalışmasını 1990 yılında Yeniköy Bilsak Kulübü'nde yapar. 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat olur. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada müzik tarafından yayınlanır. Sahne çalışmalarına profesyonel anlamda devam etmemekte olup sadece dönem dönem caz konserleri vermektedir.
Aliye dizinseki ben varim sarkisiyla gönüllerde dahada bir taht kurmus , ve ününü arttirmis sanatci...
meşhur "memleketim" şarkısının, bir yahudi ilahisi olduğunun ortaya çıkmasıyla hayalkırıklığı yaratmış, güzel sesli sanatçımız.
hala çok güzel olan muhteşem sese sahip hatun kişi.
iyi yorumcu.
kendi şarkılarını candan erçetin tekrar seslendirdiğinde candan'ın yorumunu beğenmemiştir.
hafifi müziğin yetmişli yıllardaki ilahı, geç kalmışız birbirimize.
kanımca turkiye'nin patsy cline'i
''yaz yağmuru''nu deli söylemiş, sesinden buram buram olgunsuluk akan bayan.belli ki sigara da içiyor.
arkadasimin askisin i kanimca en güzel söyleyen sanatci.
"söyle buldun mu" adlı şarkısının sarp tarafından yorumlandığı sanatçı.
zaman zaman , işten eve dönerken sesiyle ruhumu rahatlatan eşsiz sanatçı.
çok geç tanıştığım bir daha ayrılamadığım müthiş ses. kulağa değil ruha şarkılarını söylemeyi başarabilen sanatçılardan. sanırım hiç eskimeyecek.
trtdeki sunumlarda "ayten ealpman" diye anons edilen sanatçıdır.
son plağını 1977 de çıkarmış olup piyasadan çekilmiştir.habertürkteki röpörtajında çok tembel ve hırssız olduğunu söylemiştir.33 yıldır hala unutulmamış olması büyük başarıdır.(

söyle buldun mu aradığın aşkı söyle diye devam eden şarkıyı çok iyi söyler)
tütün kokan pürüzlü sesine hasta olduğum harika kadın.
herkes onu memleketim ile anarken, o anılacak, ağlanılacak delice şarkılar söylemiş ama elbet anlayana-ağlayana.
sensiz olmam bezdim artık dünyadan
yalvarıyorum sana çık git rüyamdan
belki kurtulurum korkunç dünyadan
hayat mı aşk mı bu?

sevmedin asla anlıyorum bunu ben
hala etmiyorum şikayet bak senden
fakat bilmek hakkımdır sebebi neden
kaçtın söye benden...

hiç bilmiyorum neden
kaçtın söyle hiç bilmiyorum
solmuş resmin elimde
bakmaya doymuyorum

inanma sakın ağlıyor dererse
ağlamıyorum artık bak her nedense
belki sevdiğim bir gün bana dönerse
ağlarım sevinçten
böylesine güzel bir şarkıyı harikka sesiyle dinlemek daha bi güzel *
http://www.youtube.com/watch?v=dUIvyHE2b3M&playnext=1&list=PL4607A4A9DB5C61C9 * * *
çok asil kadındır vesselam.
sesi ve şarkıları eşsizdir.
benim memleketim yorumu unutulmaz ama efsanenin fevkinde olan sanatçı.
şu dönemde ortalıkta sanatçı diye geçinen nicelerine ders ve ibret olarak bulunan yüce, gerçek sanatçı.

(bkz: efsanenin fevkinde)
tüm plaklarna sahip olduğum yorgun ses.
'söyle buldun mu aradığın aşkı' diyerek asırlara yakışacak bir şarkı yapmıştır.
[http://www.youtube.com/watch?v=_80YqsiubLA ]