bugün

ayrımcılık yapılmasını istemeyenlerin fikirlerini ayrımcılık yaparak beyan etmeleri, davranışlarını buna göre göstermeleridir. örneğin; ateist olan biri herhangi bir dine inanan birinden kendisine saygı duymasını beklerken, tam aksi dinini yaşayan biriyle dalga geçmesi veya onu aşağılaması gibi. kendi milliyetine sahip çıkan bir yurttaşın, karşı birinin milliyetine saygı göstermemesi ona karşı terör, zarar verme faaliyetlerinde bulunması gibi. ben şimdiye kadar bir türkün geceleri çıkıp bir kürtün arabasını yaktığını görmedim. arabası yananların içinde kürt yok mudur ? o ayrı mesele. nihayetinde; birinin fiziki kusuruyla, inancıyla, milliyetiyle dalga geçen insan, insanıktan payını almamıştır.
çok acıdır ama ülkemizde her kesim aynı lafı söyleyip aynı hareketi yapar. eşitlik ister, saygı ister ama kendi eşit davranmaz, saygılı olmaz. sanırım bunun nedeni herkesin kendi bildiğini kesin doğru olarak kabul etmesi ve kendince doğru bulduklarını başkalarınında kabul etmesini istemesinden kaynaklanmaktadır. eşitlik istiyorsan, ayrımcılık olmasın diyorsan sende insanların fikirlerine saygı duyacaksın. her fikirede demiyorum tabi vatanı bölmek, parçalamak isteyenlerin fikirlerinede saygı duyulmaz. bırakın herkes inandığı gibi yaşasın. tartışalım, ortak kararlar alalım ama düşman olmayalım, birbirimize hakaret etmeyelim. *