bugün

Bırak bunları. Her zAman hissettiğin gibisin. Aynaya ya da fotoğrafa yansıyan o zaten.
ayna görüntüsü alınmadan çekilen bir fotoğraf gerçek görüntünüzdür. Ayna görüntüsü ters dönmüş sanal bir görüntüdür. Pek çok fotoğraf makinesi de ayna ile aynı mantıkla ters görüntüyle fotoğraf çeker.

eğer insanların sizi gördüğü gibi kendinizi görmek istiyorsanız telefonunuzun "arka" kamerasından fotoğrafınızı çekin. o sizin gerçek görüntünüzdür.

eğer bir görüntünün ayna mı yoksa gerçek görüntü mu olduğunu öğrenmek istiyorsanız görüntüdeki kişinin sağ kolu, sizin sağ kolunuz ve sol kolu sizin sol kolunuzsa yani kollarınız yer değiştirmediyse görüntü gerçektir. Aynı şekilde görüntüdeki yazılar düzse yani okunabilirse görüntü sizin gerçek görüntünüzdür.

Biraz optik bilgisi. evet.
inşallah benim aynada gördüğümü siz de görüyorsunuzdur arkadaşlar.

Yoksa sizin adınıza üzülürüm, bana bir şey olmaz da.
Umarım aynadaki benimdir.

arka kameradaki gibi görüyorlarsa vay halime.
Hepsi aynı. Sanırım fazla simetrik bir durum var..
Hissettiğin gibisin kardeşim. Gerisini siktir et.
biz aynanın içindeki insancıklar değil miyiz zaten.
her şey aynanın arkasındaki sırda gizli.
Ayna sadece bir yansımadır. insanlar sizi fotoğraflarda nasıl görünüyorsanız öyle görürler. Selfi çekerken kamera size ayna yansıması yapar, telefonun arka kamerasından fotoğraf çekerseniz asıl görüntünüz ortaya çıkacaktır.
Selfilerinizi ve arka kameradan çektiniz fotoğraflarınızı inceleyin.
Selfilerde sağ kaşınız solda, sol kaşınız ise sağdadır. Tıpkı aynada göründüğü gibi.

Kendimize sürekli aynadan baktığımız için bu görüntüye alışkınızdır. Haliyle ayna görüntüsünden farklı bir görüntü görmek bizi şaşırtır, çünkü kimsenin yüzü tam olarak simetrik değildir. insanlar da bizi normal görüntümüzle (fotoğrafta ki gibi) görmeye alışkın olduğu için bu durum onlara tuhaf gelmez.

insanların sizi nasıl gördüğünü merak ediyorsanız selfi çektiğinizde herhangi bir fotoşop uygulaması indirip selfinizin simetri yönünü değiştirerek asıl görüntünüzü görebilirsiniz.
Veyahut uygulama filan uğraşamam diyorsanız, arka kameradan kendi fotoğrafınızı çekebilirsiniz. Tıpkı ön kameraların icat edilmediği dönemler gibi.

Eğer bu konuya fazlasıyla takıldıysanız son olarak birinden sizin videonuzu çekmesini isteyip veya telefonu bir yere sabitleyip arka kameradan kendinizi çeker konuşurken mimiklerinizin nasıl olduğunu, hareketlerinizin nasıl durduğunu insanların gözünden izleyebilirsiniz.
Aslında ne bizim arka kameradan çekildiğiMiz fotoğraf kadar çirkin, ne de aynadaki kendi görüntümüz kadar güzeliz. Arasında bir şeyiz aslında.

Daha dün bir arkadaş, benim sol göz kapağım daha fazla diyor. Halbuki hiç öyle bir durum yok.
Gözümüzün gördüğü kadarıyız.
inşallah ikisi de değildir.
hiçbiri değiliz bence tamamen farklıyız ya da şöyle de olabilir herkes kendi gözünden farklı şekilde görüyor.
Fotoğrafta ki gibi ama arasında pek fazla bir fark olduğu söylenemez beyin sadece bu duruma alışır hepsi bu, hatta uzun bir süre fotoğraf çekilmeye başlayınca o haline de alışacaktır.
ikisi de değil. ikisi de tam olarak nasıl göründüğünü sana göstermez ama aynadaki daha gerçekçidir.
Aynadaki gibi görünen fotoğraftaki gibi bakanlardanız. Şöyle anlatayım bir kaç gündür bayram temizliği ayağına küçük çapta bir anlayamadığım işkenceler yaşadım.

Neyse velhasıl kelam aynayada bu süre zarfında silmek dışında yaklaşmadım. Sonuç hayatı sorgulatan saçlar alnımda nereden geldiğini anlayamadığım bir siyahlık tişörtümde omo reklamı, oysa ben kendimi 1 hafta önce eve tıngır mıngır gelen saçları kuaförden yeni çıkmıșcasına bir insan olarak düşünüyorum. Bir ara komşunun orta yakışıklılıktaki oğlu gelince beni kesiyor sanıp ters bakış atmıştım meğerse alnıma sürülen kara lekeyi kesiyormuș.

Yani demem o ki fotoğraftaki gibi düşünmek ruhu tazelediği gibi tişörtü de temizliyor hatta saça fön çekiyor.
Kimse kendini gördüğü gibi başkaları tarafından görülmez.
Nasıl görüyorsan öyle kameralar her yıl gelişyo.
kimi insan fotoğrafta görünenin aksine daha yakışıklı oluyo çevredeki insanlara bakarak karşılaştırıyorum çevredeki insanlarda karşılaştırıyorum aynada gerçektete göründüğü gibiler ama kimi ayna yüz ve boy aynası değiştiriyo Profesyonel kameralar falan işte var ama Iphonun ön kemarası her sene daha gelişiyo oysaki gözlerimizin pikseli yok sadece gördüğümüz var bundan emin olabilrsiniz .
Aynada herkes kendini güzel veya yakışıklı bulabilir ama fotoğraf başkalarının gözünden göründüğün halindir. Fotoğraflarda çirkinseniz üzgünüm ama çirkisiniz.
instagramda neysem oyum.
aynadakinin tersindeki gibi.
Manuş babanın askerlik resmi gibi gerçekte herkes.
Bir fotoğrafçı olarak söyliyeyim, aynadaki gibisin.
Çünkü ayna karşısındada normal zamandaki gibi hareket halindesin. Hiç hareket etmediğini sandığın an bile aslında küçük hareketler var.
Fotoğraf ise anı donduran, ve o ana çok uzun süre bakarak birçok detayı görmeni sağlayan bir olay.
Sonuç olarak her ne kadar her ikisindede gerçek hayattaki gibi üç boyutlu değil, iki boyutlu bir görüntü olsada baştada dediğim gibi aynada gördüğün,insanların seni gördüğü şekle daha yakın.
Benim gördüğüm kadarsın.
selfie çekerken kamera size ayna yansıması yapar bu yüzden arka kamerada kendinizi çirkin görürsünüz ön kamerada daha güzel.

bunun çözümü ön kamera ayarlarınızda selfileri önizlendiği şekilde kaydet gibi bi seçeneğiniz olması lazım nokia 3310 kullanmıyosanız hala. o özelliği kapatın ayna görüntünüzü değil normal çevrilmemiş tipinizi göreceksiniz arka kamera gibi. fotoğraf yani ama telefondan bahsediyosak arka kamerayla ya da ön kameranın yansıtması kapalı haliyle.