bugün

bir bertrand russel kitabı... çalışmanın erdem olmadığını ve tüm insanların günde 4 saat çalışarak mutlu mesut yaşayacağını ve hatta yararsız bilginin yararlılığını anlatan kitap...
gördüğüm anda şok olduğum bir kitap ismidir. bulduğum bir şey de benden önce bulunmamış olsun be kardeşim. tembellik felsefesi ni oluştururken erasmus un deliliğe övgü kitabından esinlenerek ismini tembelliğe övgü koymuş idim. bu kitabı okumak şart oldu.
bertnard russel in yaratıcılığımı hat safhaya ulaştırdığı sosyal içerikli bir kitabıdır.
''4 saat çalışmak iyi fikir''. aylaklığa övgü kitabından alıntıdır. demek ki onaylanmış kitap dolayısıyla onaylanmış fikir anlamını taşır.

komün hayatı bilirsiniz. bunun biraz daha normale çekilmiş ve demokrasiye uyarlanmış şekline sosyalizm denir. türkiye de ki makaslanmış hali uygulanmaya çalışılıyor. tıpkı kedi olmuş kuş gibi! demek ki sosyalizm bizim ülkemizde (ki bence diğer ülkelerde de tam olarak uygulanamıyor) meydan bulamıyor. öyleyse alın size yeni bir sistem. bu sisteme bir de ''dört saat'' uygulamasını ekleyince tam olur.

birinci kural: çalışmayan hiç bir birey kalmayacak.

ikinci kural: erkek de kadın da ayrım yapılmadan 4 saat çalışacak. çalışma zaman dilimleri dördü geçmeyecek şekilde kişiye özel bölünebilir. yani kimisi gece çalışmak ister, kimisi öğlende kimisi kuşluk vaktinde vs...kişiye uygun olan saatler daha ilk okulda keşfedilip uygulanmaya sokulacak.

üçüncü kural: zengin yoksul ayrımı olmaksızın fark gözetilmeyecek. ille de dört saat ve ille de her hangi bir iş.
dördündüncü kural: her çocuğa bir sanat dalında mutlaka en az bir eğitim verilecek. okuma yazma öğrenmese de olur.

işte bu kadar. dört sayısının önemine şimdilik değinmiyorum.

beğendiyseniz uygulamak için gelin ele ele verip hayata geçirelim.
sosyalizmi uygulamaya çalışan politikacılarımıza sesleniş içerisinde çirkef bir dil kullanmamaya özen göstererek: sizi seçmiyorlar! bunu görün artık! yukarıdaki maddelerin açılmış halini getirin bakın nasıl iktidar oluyorsunuz. bi işe yaramayan anayasalarla gelmenizden bıktık usandık. bi yaratıcı sistem bulun lan.
20. yüzyılın yetiştirdiği en büyük filozoflardan olan bertrand russell eseri. akıcı, mükemmel bir kitaptır. 8/10.
Tembellik hakkı diye bir şey var aga.
1929 ekonomik buhranı'nı açıklayan, günde 4 saat çalışmayı yeterli gören bertrand russell'ın kitabı.
Sırf kendimi daha bilmiş bilmiş savunayım diye bu kitabı aldım ama yine aylıklığımdan ötürü kitabı okumaya başlayamıyorum.

Bir takım paradoksal durumlar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar