bugün

düşük tansiyonlu kişilerde yattığınız ya da oturduğunuz yerden ani bir şekilde kalkınca olur. böyle kalp çarpıntınızı hissedersiniz düşecek gibi olursunuz. çözümü yavaş kalkmak.
Ortostatik tansiyondu sanirim bu yatiyorsaniz once oturun aonra yavas yavas kalkin ve birazda hareket edin aminüm zahmet olcak ama.
Bilmiyorum yaz aylarında bana daha sık olmaya başladı her halde kan akışı ve damarların genişlemesi olayı tansiyonun düşmesine bağlı olarak görülen bir semptom. Kansızlıkta yapabiliyor.
hızlıca kalkınca genelde başa gelen ürkünçlü olaydır. oha ohaaa der geri oturursun aynı hızla.
araba çarpınca kör olunan mehmet ali erbil sahnesini aklınıza getirir. aman tanrım kör mü olucam yoksa diye düşünürsünüz.
görsel
Şu pozisyonda uzun süre durduktan sonra ayağa kalkınca göz kararması oluyor. Ama ilginç bir şekilde, şu hareketi yaparken bir sorun olmuyor:
https://twitter.com/04_se...status/991376496009859073
Neyin kalktığına göre cevabim değişecek başlıktır.
düşük tansiyonlu insanlarda sık görülen bir durumdur. tuzlu ayranı cebinden eksik etme kardeş.
Hoşuma gidiyor bu durum. Kendimi kalktığım yer koltuksa koltuğa, yataksa yatağa geri fırlatıyorum. 30 saniye falan gözlerim kapalı yatıyorum. Mis.
kısa süreli tansiyon düşüklüğü sanırım süreklide yaşıyorum.
Ayağa kalkmazsanız sorun çözülecektir. Ah ben de olmasam ne olacak haliniz.

T: Bir eylem sonucu gerçekleşen olay.
Yavaş kalkın. Aceleye gerek yok.
Kanda Hgb değeriniz düşüktür. Kontrol ettirmekte fayda var.
(bkz: hele otur bi soluklan yiğidim)