bugün

şehirli bir kadına asla söylenmemesi gereken, söylenildiği taktirde kafaya çanta yemeye sebep olan kelime.
şaka mahiyetinde bile kullanılması bayanları sinir eden kaba söz
at,avrat,silah üçlüsünün en sexsi elemanı.
protokoldeki yeri attan sonra gelen şahıs.
"eş" demenin kulağı tırmalayan versiyonu. bu kelimeyi sevmem; kullananı hiç sevmem.

ama zekice hazırlanmış bir formülü varmış meğerse bunun. bir bayan olmama rağmen gülümsedim evet. çok zekice, evet...

görsel
kadınlar için kullanılan tuhaf kavramlardan biridir.
yeminlerde "anam avradım olsun" şeklinde kullanımı vardır ki o ayrı bir abesliktir.
aslı 'evir at' tır.Daha sonraları avrat kelimesine dönüşmüş,bazen bayanlara hitap edilebilen kaba bir tabirdir.
avret'ten gelir ve gizlenecek olan anlamındadır.
köyde ilk defa dedemden duydum 8 yaşındaydım ozaman:
+ avrattt bi çay demle.
- zıkkımmm içç.
at avrat silah üçlemesindeki 2. öğe.
Aşık Mahsuni şöyle tanımlar;Avratlık kadınlık demek değildir bağımsız bir ulusun yavrusu olarak ben avratlığı şöyle nitelerim, bir ulsun kurtuluşuna söz verip geri dönen korkak yüreklere avrat denir.
dershanede ki hocamızın söylediğine göre türkçe bir kelimeymiş ve eski türkçe de ve türklerde sıkla kullanılan bir kelimeymiş. peki kaba değil mi. ama türkçe...
küfürü makbuldur.
(bkz: avradını sikerim)
erzurum'da sık kullanılan hatta erkeklerin eşleri için kullandıkları yegane sözcüktür.

yani benim hanım, benim karı, benim hatun demezler benim avrat derler.
Turkce bir kelime olmasi avam kacmasina engel degil.

Sonucta kavat da eski dilde beyfendi demek.

Hadi cik sokaga mesela dolmusta birine "1 bostanci uzatirmisiniz kavat" de bakalim kolaysa hocu.
At ve silah olmadan bir hiçtir. *
gunumuzde istanbul turkcesinde argo olarak kullanilan "bayan" manasina gelen kelimedir. dogu illerinde argo manasi yoktur.
at avrat silah değil at avrat pusat.
at ile silahın üçüzü.
turkiye insanibdaki cinsel durtuleri uyaran bir kelimeymis.
Saklanılması gereken, kıymetli anlamındadır. Bu hitabı sevmeyenlerde kıçımı yesin. Şehre inen köylüler sizi. Kaçınız 7 göbek istanbullusunuz lan? Argoymuş peeeh! Bence çok hoş.
görsel
Hanımefendiden daha samimidir.
ileride neden 2.sıradaym been ? diye trip atıcak dişi.
at avrat silah.
eş, çoluk.