bugün

küçük ayrıntılarla insana insanlığa büyük dokunan film.
majid majidi'nin harika filmlerinden iranlı azeri bir ailenin köy yaşamı çehov tarzı bir anlatı üslubuyla yorumsuzca sunulmuştur. hayat mücadeleleri yoksullukları küçücük bir çocuğun japon balığı çiftliği kurmaya çalışması ve arka planda islamcı bir burjuvazi ile fakir halk arasındaki uçurum gözler önüne serilmiştir.
majid majidi'nin harika filmlerinden iranlı azeri bir ailenin köy yaşamı çehov tarzı bir anlatı üslubuyla yorumsuzca sunulmuştur. hayat mücadeleleri yoksullukları küçücük bir çocuğun japon balığı çiftliği kurmaya çalışması ve arka planda islamcı bir burjuvazi ile fakir halk arasındaki uçurum gözler önüne serilmiştir.
iğrenç düblaja rağmen izlemek ısteyenler trt 1 i açabilir.

Kerim geçirdiğı kaza sonucu beni ağlatan film.
seni beni bizi anlatan film. kurduğumuz hayaller de tıpkı o balıklar gibi saçılır durur dört bir tarafa. geriye bazen bir küçük balık kalır. bazen o da kalmaz. sonuçta bir bahaneyle unuturuz kederimizi. bir şarkıyla ya da elimizdeki o balıkla.
yine mecid mecidi yine muhteşem bir film. her mecid mecidi filminde olduğu gibi yine fakirlik diz boyu ama mutlu yoksullar var .
--spoiler--
anlamsız şekilde işten kovulan kerim bir yandan da kızına işitme cihazı arıyor . o kadar ince detaylar var ki ; mesela kerim'in buzdolabını iade etmesi ve sürekli bir işe girmesi. kızının babasının kötü halini görüp "pil koydum duyabiliorum" demesi . işte bunlar hep tok gözlülük örnekleri
hele bir sahne var ki insanı üzüyor . balıkların döküldüğü sahne , sanki o çocuklardan biriymişsiniz gibi oluveriyor birden bire. kendi adıma gözlerim doldu , eğer çocuklardan biri ağlamaya başlasa ben de başlayacaktım .

--spoiler--
şu ana kadar izlediğim en iyi filmler listesine kafadan ilk beşte yer buldu kendine. bir sıralama yapmayacağım aralarında uçurtmayı vurmasınlar, serçelerin şarkısı , yavrularım ,mommo kız kardeşim ve babam ve oğlum. sanırım ben bir dramkoliğim , film dediğin zaman benim için oyunculuk olacak , öyle milyon dolarlık efekt filmlerinden nefret ediyorum .
Aile ve fedakarlık kavramlarını buluşturan sonunda "çok da iyi olmuş çok da güzel olmuş" tarzında tepkiler vermenize yol açabilecek fevkaladenin fevkinde bir film.
an itibariyle izlediğimdir. sonrasında yorum yaparım.