bugün

ateizmin bugunu bulmuşlar. millet hala bi isyan peşinde
Ben tanrı'ya inanırım çünkü eğer yoksa ona inanmakla hiçbirşey kaybetmem, ama eğer varsa inanmamakla çok şey kaybederim. Lucretius

Hani felsefik sözler size yol gösterir ya alın size felsefe düşünürünün sözü.

yoksa zaten bişey kaybetmeyiz. varsa ne yarak yiceksiniz onu düşünün. illaki onunda mantıklı bi cevabını bulmaya calısırsınız 300 gram beyninizle
Dinlerin ne kadar iki yüzlü olduğunu fark etmeden göstermiştir, mantık açıkça pek inanmak istemesem de inanır gibi devam edeyim tanrı varsa beni silkmesin.

Eğer tanrı dediğiniz kadar yüce ve insanın içini dışını bilen bir şeyse zaten bu şark kurnazlığını anlar.
Felsefeye başka felsefeyle yanıt verilebilir o halde ;

Tanrı kötülüğü önlemek istiyor da gücü mü yetmiyor?
Öyleyse o güçsüzdür.
Yoksa gücü yetiyor da kötülüğü önlemek mi istemiyor?
Öyleyse o iyi niyetli değildir.
Hem güçlü, hem de iyi ise, bu kadar kötülük nasıl oldu da var oldu?

Tanrı vardır.
Tanrı mutlak iyidir.
Tanrı herşeye kadirdir.
Kötülük vardır

Yukardaki maddelerden herhangi üçünü kabul eden kişi, dördüncüsünü reddediyor olmalıdır. Yani:

Eğer Tanrı varsa (madde 1) ve mutlak iyiliği (madde 2) istiyorsa ve istediği herşeyi yapabilecek kadar güçlüyse (madde 3) , o zaman kötülük olmamalıdır.
Eğer Tanrı varsa (madde 1) ve sadece iyiliği istiyorsa (madde 2), fakat dünyada kötülük varsa (madde 4) o zaman Tanrı istediğini yapamıyor demektir, böylece Tanrı herşeye kadir değil demektir.
Eğer Tanrı varsa (madde 1) ve herşeye kadirse (madde 3) ve kötülükte varsa (madde 4), o zaman Tanrı kötülüğü yaratmıştır, o zaman Tanrı mutlak iyi değildir.
Son olarak, eğer Tanrı aynı zamanda mutlak iyi (madde 2) ve herşeye kadir (madde 3) ise ve buna rağmen kötülük varlığını sürdürüyorsa (madde 4), o zaman böyle bir Tanrı varolamaz.

Sonuç olarak iyi olmadığına inandığınız bir tanrıya zoraki inanmaktasınızdır.
Eğer iyi olsaydı zaten size görünür ve sizi şüphede bırakmazdı.

Bir düşünün, tanrının sizi sınava tutmasındaki amaç ne acaba ?
Yani derdi neydi de buna gerek duydu ?
Hepinizi direkt cennete koysaydı ya.

Zorunlu edit : Bunlar direkt söylediğim düşünceler değil.
Felsefede kötülük problemi olarak bilinir.
Başlığın felsefesine başka bir bakış açısı kazandırmak için koydum buraya.
ateistleri bırak teistler için bile ya da en azından müslüman lar için bile çok yanlış ve mantıksız bir söylemdir.

eğer sen bir kazanç için allah ın varlığını kabul ediyorsan dinimizin kendisiyle çelişiyorsun demektir.
Tanrı yokmuş iyilik yapacakmış dünya güzel olacakmış.o zaman cennete gerek var mı dünya cennet olur peki o zaman biz niye iyilik yapmak ve kötülük yapmak arasında seçimler yapıyoruz neyin sınanması olur bu.dünyaya beleşten yatmaya gelelim ee o zaman mantığı ne bu kadar iyi kötü dert çile çekmesek ne yapmaya geleceğiz dünyaya.bir tanrı iyiye de dert çektirir. Kimse dert çekmese kimse kimseyi kıskanmasa herkes 10 numara insan olur peki o zaman bütün olay çöker.düşünsene dünyada keyif.herkes süper ee neden olmasın? Herkesi cennetine alacakmış ee öğretmen bütün öğrencilerine 100 versin hak etmeyene de ona süper öğretmen denir mi?
Edit:mantığını s.ktim Bas seri eksiye.
"ateizmin bugunu bulmuşlar. millet hala bi isyan peşinde" gibi bir cümleyle(!) ifade edilen mantık hatasıdır!... ya "yiceksiniz"e ne demeli? bir de kalkmış ateistlerin beyninin gramajı konusunda fikir serdediyor bön yobaz!... kaçmasın, yakalayın, delidir...
Zaten sorunsal burada ..
Neden ?

Bir sınav var.
Sen zorla sokuluyorsun o sınava.
Uğraşmak zorundasın bir de.

Tanrı yukardan da sizi izleyip zevk alıyor olmalı..

Yada dur , sonunu zaten bilmiyor mu ?
O zaman umrunda değilsiniz demektir.

Sizinle oyun oynadığına inandığınız bir tanrı kurgulamışsınız.

Eğer gerçekten iyi bir yaratıcı varsa ona inanmadığım için beni suçlamamalı.
Eğer kötü bir insan olmadıysam sırf ona inanmadığım için beni yakacak kadar egoist ve sadist değildir.
Ve eğer gerçekten iyi ise , sizin gibi çıkar ilişkili tanrı inancı güdenleri de görüyordur merak etmeyin.
Ve bizler eğer gerçekten varsa onu aldatmaya çalışmıyoruz..
bilimsel bir konuya tüccar mantığıyla bakılmaz, yani tanrıya inanırsam akp kömür dağıtır, bir yerlere getirir, inanmazsam insanlar kötü davranır öldürür diyerek tanrı var veya yok diye tanım getirilmez, tanrı kavramına pragmatik bakılmaz, bir şey ya vardır ya yoktur, bunu bilimsel kanıtlara bakarak anlamaya çalışırız, gerisi boş bir açıklamadır.
her şey bitti. sanki herkes iyi müslüman, herkes iyi ateistmiş gibi, oturun bir de bunu tartışın amk. gidin önce kendi inandıklarınızı tam yapmaya çalışın. dağılın.
(#25175356) müslüman beynini ifade ettiğinden ateizm inanılmaz mantıklıdır.
işte beyin , işte üslup.
(bkz: çıkmaz demeyin şansınızı deneyin)
her şeyi biliyorlarmış gibi olmalarıdır. ama evrenin nasıl oluştuğunun cevabını veremezler. saçma mantık hataları aramaktansa güzel bir şekilde eleştirmek daha iyi. nasıl oluştuğuna dair bir bilgi vermek yerine inanan insanın inancını eleştirmekte güzel. inanan insan için kesin olan cevapları vardır ve ona inanır. yani inancı çerçevesinde açıklayabilir.
anladım bebeğim. sorun aslında tamamen bir agnostik sorusudur. 'ya varsa'? bu soruyu kendine sorduğun andan itibaren, zaten inancın yoktur. islam'ın içerisinde münafıklık diye bir kavram var. hani biri inanıyor, biri inanmıyor. kafir var, imanlı var ya. hah münafık ne biliyor musun?

münafık sensin beybi.
dinde irade denen kavramı görmezden gelip 40 tane soru soran andavallarla doldu burası kime ne anlatıyoruz ki .
Ya tutarsa masalını akıllara getirir.
evrenin nasıl oluştuğunu izah edememeleri imiş. amk sanki kendinin mantıklı bir açıklaması var da bizimkini beğenmiyor. 'ol dedi ve oldu' gibi bir açıklamayı bilimin karşısına alternatif olarak çıkarıyor, çamurdan hokuspokusla insan yapmayı evrimin karşısına alternatif olarak çıkarıyor, sonra da kalkıp beyin üZerine cümle kuruyor. bizden de kendisini adam yerine koyup cevap vermemizi filan bekliyor.
kimsenin savunmaya geçmesine gerek yok. sadece size kendi din görüşümü anlatacağım. katılan olursa ne âlâ, katılmayanlara da pekala.
benim inandıklarıma göre, allah hem her şeyi yaratacak kadar kuvvetlidir. zaten bana göre o olmasaydı yaşamamızın hiçbir anlamı olmazdı. öylesine var olmadık. belli bir amaç için yaşıyoruz. kendinizi yaratıcı olarak hayal edin. ne yapardınız? şahsen ben olsam kendi itaatimde çalışacak kişiler yapardım. cenneti bir şirket olarak düşünün. içinde işini iyi yapan bir çok kişi var. iyi yapanlar terfi edilir ve işe alınır. kötü yapanlar ise işten çıkarılır ve işe alınmazlar. yani günümüzdeki dünya da ödül ceza kavramı ile çalışır. o yüzden bunu haksızlık olarak görmüyürum ben. yukarıdaki bazı arkadaşlar ise allaha, kötülüğü yarattığını düşündükleri için inanmadığını söylemiş. allah kötülüğü yaratmadı. kötülüğü insanlar yarattı. siz yaratan olsaydınız size yüz çevirenleri engellemek için bişey yapar mıydınız? herkesin tercihi elinde. son olarak yaratan bence neler yapacağımızı biliyor. neler yapacağımızı nasıl olsa bildiği için bizi dünyaya göndermemiş olsa bi gün ona henüz yapmadığım bir şey için beni nasıl suçlarsın sorusunu sorabilirdik.
iman ile şüphe bir arada olmaz diye bir laf vardır bildin mi? din sadece ibadet değildir, sen şüpheye düşüp imanını kaybettiysen sabaha kadar yat, kalk nanay.

anlatabiliyor muyum araftaki müslüman?
iyi yapanları terfi ettiren, kötü yapanları işten çıkaran tanrı (: olum süpermiş bu sizin kavramlar.

düşünülmesi gereken şudur arkadaş : sen Tanrı isen işe insanlar almazsın. Yani şöyle düşün, işe kendi ürettiğin robotları alıyorsun. herşeyiyle sana ait. Sonra iyi çalışan robotları terfi ettirirken, yağını suyunu az koyduğun tekleyenleri cezalandırıyorsun.

hayal dünyanda Tanrı canlandırmaya çalışıp, rol kesmeyi bile becerememişsin henüz.
ateizmde inanılmaz mantık hatası var da, dinde şu inanılmaz mantık hatası yok mu:
- neden tanrı' ya inanıyorsun?
+ çünkü bu kadar şey yoktan var olmuş olamaz, baksana şu karıncanın yaptığı işlere, bu bir mucizedir bu karınca kendi kendine var olmuş olamaz o halde tanrı yarattı bu kesin
- peki bu kadar basit bir canlının bile kendi kendine varolamayacağına inanıyorsun da onu yaratan kompleks bir canlının nasıl kendi kendine varolabileceğine inanıyorsun?
+ ama cennet, cehennem, huri, zebani... bik bik bik...
- sus
http://alkislarlayasiyoru...lere-sorulmayacak-15-soru

ya yanılıyorsanız?

yanılıyorsam ne olmuş? yanılıyorsam da bir şey olmayacak. eğer ki yanılıyorsam, kısaca sizin farzettiğiniz şey, tanrı, beni dürüst sorular sorduğum için, kendim için bir şeyler araştırdığım için ve vardığım sonuçlardan hoşlanmadığı için beni cezalandıracak. neden tanrı bana boş boş oturup, haftada birkaç kez kiliseye/camiye gidip, gerçekten umrumdaymış gibi yapmak yerine biraz araştırma yaptım diye kızsın ki?

peki ya siz yanılıyorsanız? ya şimdiye kadar yanlış tanrıya dua ettiyseniz? galip homer simpson şöyle bir şey demişti: "ya dua ederken yanlış tanrıya dua ediyor ve bunu her yaptığınızda gerçek olanını daha da çok sinirlendiriyorsanız?"
en büyük mantıksızlıkları "kanıt yok" diyerek inanmadıkları allaha karşı bir tez olan evrim teorisine doğruluğuna kanıtı bırakın çürütmelerle dolu olmasına aldırmadan inanan grubun mantığını aramak hatadır. ateist mantıkla hareket etmeyi seven ama mantıktan yoksun kişidir.
Eşhedu enla ilahe illallah.
dünyadaki en saçma mantık hatası. dünyadaki her canlının mükemmel olmadığının resmen kanıtı. adam inanmanın bug'ını bulmuş resmen.
Şimdi ben ateist im mesela!

Bu durumda varsayılan ve teknik olarak hiç bir şey yapmadan ve sadece ateist olarak müslümanların peygamberine yalancı demiş oluyorum aslında. Müslümanlara da kandırılmışsınız demiş oluyorum. Eeee noluyor bu durumda? Tabiki, Adamlar varsayılan olarak bana kıl oluyor.

Çok mantıksız. Hatalar var. Bence başka bir yolunu bulmak lazım.