bugün

bir tanrıya inananlar için bu kolaydır. müslümanlar allahım koru, sana geliyorum rabbim gibi cümleler kullanırlar. hristiyanlar oh my god falan derler de şu ateistler ne diyorlar hep merak etmişimdir.
eh hadi tanım: bir tanrıya inanmayanların korku anlarında daha doğrusu çaresizlik anlarında ne gibi cümleler sarfettikleridir.
(bkz: hassiktir)
(bkz: oh my godless)
(bkz: oh my gosh)
çokta önemli olmayan söylemler, mırıldanmalar ya da bağırışlardır. ulen bir ateistin korku anında allah a yalvarmasından mutlu olabilecek bünyeler var hakikaten. zaten bir ateiste gör einsan oğlu korku veya endişe anlarında sığınabilecek güçler üstü bir şeylere sığınmak ister, bu kadar basittir yani.
inanan biri olsa ''aman allahım!, allah allah'', der olağan tecrübelerden yola çıkarak, ama ateist için kavram bosluğu var. ilk aklıma gelenler ''aman hiçlik! hiçbirşey hiçbirşey'' falan fistan....
genellikle "allahım beni bu durumdan kurtar ilk cuma sendeyim", bazen " bi kurtulayım ilk işim abdest alıp oruç tutmak allahım yardım et, söz bu ramazan oruç tutacağım", nadiren de "yetişin ey ümmet-i muhammed" şeklinde gelişen durumlardır.
şöyle bir fıkra vardır, meşhurdur. tanıma uyduğu için bu başlık altına yazılabilinir. fakat en baştan söyleyeyim ateist olmamakla beraber ateistlerin bazı görüşleri kendi içinde tutarlıdır. bu bazılarının yoludur ve kuran bu yolun varlığını bize bildirmiştir. bu güne kadar herhangi bir ateistin ikna yolu ile müslüman olduğuna şahit olmadım , tıpkı kuranda yazdığı gibi ;

ate ormanda dolaşırken karşısına bir ayı çıkar. canhıraş kaçan ate bir ağacın altına düşekalır ve ayı onu yakalar. ayı pençe havada ağzı açık yaklaşırken ate "allahım" der ve her şey o anda donar kalır.
+sen bu güne kadar benim adımı ağzına almazdın beni yok sayardın ne oldu şimdi ?
-allahım bu bir mucize demek ki gerçekten varmışsın. ne olur beni affet bu ayıya yedirme beni
+artık çok geç
-allahım bari o zaman ayıya iman ver şefkatli olsun senin adına
+tamam olur

her şey tekrar hareket etmeye başlar. ayı pençeyi saplamaz adamı ısırmaz. durur adama bakar. ve sonra pençelerin dua pozisyonuna getirir ;

- allahım bu gün verdiğin nimetler için sana şükürler olsun.

fıkra atenin ayının sindirim sisteminde son bulan hayatı ile biter.
göte mi geldik ne? diye cevaplanması beklenmeyen, anı geçiştirmek için bir sorulan bir sorudur herhalde.
olmayan allah belanı versin! *
Oh my God! What is happening?
(bkz: neler oluyor bize)
Allahım yardım et.
sığınacak bir şey bulamadıkları zaman, çareyi yıllardır inanmadıkları her neyse ona bel bağlamaktır.
(bkz: göt korkusu)
herkes bir gün imana gelir gibisinden bir söz üretilmesini sağlar kendileri o anda.