bugün

Ahlak satan ahlaksızdır.

Ayrıca ateistlerin ahlakından şüphe etmem, dindarların ahlakından şüphe ederim.
16 yıllık bir arkadaşım var kendisi iki yıl önce ateist oldu şahsen hiç ahlaksız hareketini görmedim, en azından bana karşı. ahlaksızlık her kesimden insanda görülür ateistlikle bir alakası yoktur.
ahlak, dinin tekelinde değildir.
şöyledir ki; ateist kişi, yani tanrıtanımaz kişi, gayet iyi bilir ki dinler toplumsal ahlak üzerine kurulu, hayali kontrol yöntemleridirler. yine aynı ateist kişi, tam olarak aynı düşünce şekliyle, evrensel ahlak kurallarını reddeder.

mesela ben ateist değilim. illa sorarlarsa panteistim derim, ancak taptığım, inandığım bir şey de yok. sadece doğayı evrenin en üstün gücü olarak gördüğüm için öyledir. haliyle ben de evrensel ahlak kurallarının insan uydurması, doğada var olmayan bir şey olduğunu düşünebiliyorum bazen. (mesela, ıssız bir adada cinayet işleyen adam hangi toplumun ahlak kurallarına göre yargılanır sorusu)

ayrıca (bkz: iyilik ve kötülük diye bir şeyin aslında olmaması) (bkz: aslan ceylanı öldürürse bu iyi midir kötü müdür) (bkz: ahlakın yalnızca insanlar için geçerli olması)

dolayısıyla evet ateistler bazen ahlaksız olabiliyor. ancak bu, inanılmayan tanrının yolundan saptıklarından değildir. tanrı kavramının uydurulduğu temelleri kökünden reddetmeyi tercih ettiklerindendir. ben şahsen iyi insan olmayı sevdiğim için evrensel ahlaka uyarım. ama uymayanı da anlarım. (sığırlığına ve mallığına yapanları tenzih ediyorum.)
ahlak nedir,erdem nedir gibi sorulari kendi icinde ozumseyememis,ahlakli olmayi bir kosula bagli olarak yapan kafadir.eger sen zaten yapmadigin seyleri belli seylerin korkusuyla icinden gelmeden yapiyorsan ahlak kavramini iyice bir sorguluyor olman gerekir.
(bkz: menon konusmaları)
genelleme yapmak mümkün değildir. gayet ahlaklı ve saygılı olan ateistler vardır fakat Türkiye de nadir rastlanır. türkiye de hem Atatürkçü hem ateist olan insanların bazıları fanatiktir ve özellikle islama karşı büyük bir kin ve öfke güderler ve ahlaklı olduklarını söylemekte biraz zordur. bir de yeni yetme ateistler vardır ateistliğili anarşizm ile karıştırırlar.
Yanlış bir algıdır.

Atatürk deist, Einstein ise agnostiktir. Sen araya kaynatmadan söyleyeyim.
bir yanlış yazımdan ibarettir..
doğrusu ateistler, allahsızdır..
bu algıyı kırmaktan ziyade nasıl ortaya çıktı, ciddi bir biçimde araştırılmalı. misal benim okuduğum her taciz haberi dindar görünen insanlar ile alakalıydı.
önyargıdan ibaret algıdır. insanların ahlakı, inançlı veya inançsız olmalarına göre kesin çizgilerle ayrılamaz (şekilde görüldüğü gibi).

salt ahiret korkusu ile ahlaklı olunmaz, ahlaklı görünmeye çalışılır.

kriterimiz ahlak ise, belki de ateistlerin gerçekten ahlaklı olanları ahirette ödüllendiriliyor, inananların riyakarca ahlaklı görünmeye çalışanları ise cezalandırılıyorlardır.