bugün

Sevgiler herkese.

Mustafa Kamal Atatürk, Türkiye'de en çok konuşulan ve hakkında en az şey bilinen insanlardandır.
Atatürk'ü anlatır mısın desek denilecekler genellikle şunlardır:
10 Kasım, rahmetle anıyoruz.
Atam sen kalk ben yatam.
Büyük insandır.
Ah mavi gözlü dev.

Bu sözler hiçbir bilgi gerektirmeyen, toplum içinde kendisini sağlamlaştırmaya yeten sözlerdir. Genel durum bu olsa da gayet sağlam araştırmacılarımız da vardır.
Atatürk'ün mücadelesini, katkılarını, fikirlerini az çok biliyoruz ve ona çok şey borçluyuz.
Ama Güneş-dil teorisi hakkında ne diyebiliriz?
Nutuk'ta Vahdettin için alçak deniliyor. Bunu kabul etmiyorum doğrusu. Çünkü yine bizzat kendisi
Vahdettin için güzel temennilerde bulunuyor. Hangisine inanmalı?
islam'ın bizi uyuşturduğunu ve geri kalmışlığımızı dinlendirdiğini biliyorsunuzdur. Buna da katılmadığımı söylemek isterim. Osmanlı, Selçuklu hakkında uzun yazılar yazmam gerekir.
Bunlar sadece küçük bilgilerdir. Derinlere inerek bilmediklerimizi bilebiliriz.
Allah rahmet eylesin Paşa'ya.
O da bir insandı.
Onu mucizevileştiren ve eleştirmeyi kutsala saldırmak sayanlara karşı üzüngük duyuyorum.
Eleştirmek ne demek?
Olumlu ve olumsuz fikir beyaz etmek.
Saldırmak ile eş değer midir?
Kesinlikle hayır.
Eleştirmeden önce atam'ın mirası Türkçeyi düzgün kullanın.
(bkz: islamı eleştirelim)
Atatürk eleştirisi zamanında çok yapıldı! Sonuç ortada. Yapanların bir kısmı iktidarda. Bir kısmı dışarıda. Bir kısmı da içeride volta atıyor. Atatürk'e küfrederek yaşamını sürdürmüş, şu an toprak altında olan fesli organizmaları saymıyorum bile. Atatürk'ü eleştirmek bize bir şey getirmedi getirmeyecek. Çünkü Atatürk devrini başarıyla tamamladı. Bize cennet bir yurt bıraktı. Biz onu çok hoyratça kullandık. Atatürk'ü eleştirdik. Onu anlamaya çalışmadık. Eğer öyle olsaydı bu vatan hiç bu hale gelir miydi? Şimdi hangi merkezden talimatlı birileri geliyor. Atatürk'ü eleştirelim diyor. Ne işe yarayacaksa? Önce biz Atatürk'ü anlayalım. Onun vizyonunu geçelim de ondan sonra eleştiririz. Boynumuza kadar batmışız.Gazi Paşa'yı Eleştirecegiz.. Has..
0:00 0:09
Evet eleştirilmesi gerekir mesela neden bu nankör insanlar için hayatını tehlikeye atıp cephelerde gezdi neden devrimleri tamamlamak için sağlığını bozdu değer miydi dönüp bakınca bu halk için. .
Yazılanları okudum. Herkese teşekkür ederim. Tek amacım Atatürk'ün eleştirilmesi değil. Anlatmak istediğim Atatürk'ün eleştirilmeye teklif dahil edilememesidir. ikiliyi oynamıyorum. Her şeyin eleştirilebilir olduğunu söylüyorum.
Ayrıca eleştiri, yalnız olumsuz düşüncelerden oluşmuyor olumlu da eleştirebiliriz. Hakaret ile eleştiriyi karıştırıyor olmalısınız.
Çok bilgili bir insan olduğum iddia dahi edilemez. Yeniyi öğrenmek adına böylr bir başlık açtım lakin görüyorum ki kalıplaşmış espiriler ve fikirler ile geliyorsunuz bana.
Atatürkçüyüm diyenler Nutuk'un kaç cild olduklarını bilmezler.
Nutuk okumazlar.
Atatürkçüyüm derler.
Aslen Atatürk'ü değil Atatürkçüyüm diyenleri eleştiriyorum.
Lütfen okuyunuz.
Duyduklarınızı hak kabul etmeyiniz.
Birincisi Atatürk'ü eleştirelim. Eleştirelim kabul ama hangi sıfatla? ne hakla? Kim olarak?

Eleştirmeye hakkım var! Neden? Çünkü bilgisayarım, klavyem ve sözlük hesabım var. O ZAMAn kardeş benim profil resmime bi bak.

görsel
keşke kekoların alayını suriyeye gönderseydi . böylece bir keko sorunumuz olmazdı.
Sanatında sporuna, dininden siyasetine herşeye fanatik bir futbol taraftarı gibi yaklaşıp, at gözlüğüyle körü körüne tarafını tuttuğu kişiyi, düşünceyi savunup olayları ve kişileri objektif sorgulamaktan uzak bir toplum (cahilliğinden bahsetmiyorum bile) ne Atatürk'ü, ne Muhammedi, ne RTE yi nede başka birini veya olayı tartışarak doğruyu bulabilir.
Atatürk hakkında en az şey bilinen insandır demiş.
Nutuk-Mustafa Kemal Atatürk
Gazı Mustafa Kemal Atatürk- ilber Ortaylı.
Atatürk ve demokratik Türkiye-Halil inalcık.
Gerçek tarihcilerden ve kendisinin yazdığı kitaptan git önce Atatürk'ü öğren. Ondan sonra gel burda eleştirmeye kalk. Kahvedeki dayılar gibi eleştirecekseniz kahveye gidin. Sonra o dayılar gibi asansörlerde yiyişin. Ama boyunuzdan büyük işlere bulaşmayın.
Ayrıca kendim sevdiğim ve okuduğum için şu kitapları da Atatürk severlere öneriyorum:
Mustafa kemal-yılmaz özdil
Dahi diktatör-celal şengör.
niye erkenden ödün ki? baksana vatandaşın ağzına sıçanlara, dünyaya kazık çakıyorlar. parti farketmez.
100 yıl geçmiş nesini eleştireceksin? neden eleştireceksin?

O yapacağını yapmış, kalanlar taş üstüne taş koysun, eksikleri tamamlasın, ileriye götürsün.
Kanepeye uzanıp göt büyütmekten başka işi olmayan bir dangalağın "höydö Atatürkü ölöştörölöm" diye başlık açması.
herşey ve herkes eleştirilir, isteniyorsa dalga bile geçilir. atatürk'ün kendisi de bu insani tepkilere açık bir kişilikti.
ancak her eylemde olduğu gibi, belli bir kesim için değer kabul edilene yönelik yapılan eleştiri "ne, nasıl, niye, kim" gibi sorularla karşılaşacaktır; bunlara da hazırlıklı olmakta fayda var.
islamcı takım kasten ve israrla atatürk'ü kendi kutsalları ile aynı kategoride değerlendirmeye, yani atatürk'e verilen değer ile kendi "sorgusuz tapma ve biat" kültürlerini mukayese etmeye çabalar. çünkü kafa başka türlüsüne basmıyor. geçiniz.
Neden atatürk bu kadar zeki, ileri görüşlü, karizma, müthiş... diye sıralanır bu liste ama kötü söz çıkmaz...