bugün

Şimdi her şeyi soruyoruz ve başımızdan bela eksik olmuyor.

Atamın yaptığı en güzel icraat buydu.

Din dinciler tarafından yönetilir ve ülkenin amına koyulurdu yoksa.

Ent.
iyiki sormamış amk yoksa afganistan gibi sefalet içinde yüzerdik.
Ulu önderin bu zamana kadar yaptığı tüm icraatları halkının hak ettiği özgür ve çağdaşlığı içindi. Bu güne baktığınızda laikliğin neden zorunlu birşey olduğu anlaşılır bence. Onlarca tarikatin elinde oyuncak olmuş ve hatta sözde birisi tarafından 8 Haziran 2018'de bir TV programında "aldatıldık.", Demeleride en büyük kanıtıdır. Laikliğin olmadığı bir Türkiye'de "aldatılmak" hele ki dönemin cumhurbaşkanı tarafından bunu duymak ne kadar kötü bir durum insan bir türlü kabullenemiyor. Ne için peki ? Koltuk sevdası birileri için binlerce kişinin geleceği ile kumar oynamaya değdimi ? Zorunlu olarak banka hesabı açtırdımtan sonra, bankanın fetö ile bağlantılı olması sonucunda dönemin üniversite öğrencilerinin sicilindeki lekenin hesabını nasıl verecekler?
doğrudur.

okuma yazma bilmeyen köylü halka sorulmalıydı.
halk daha okuma yazma bile bilmiyor sjsjssj.
bu amına koduğumun çomarlarının dedelerini kesselerdi bugün biz bu saçma sapan soruları duymazdık !
Bu halka? Bu halka sormak ha? Aman dinimiz elden gitmesin diye manda altında yaşamaya razı olan bu halka öyle mi? Paşam en iyisini yapmış.
devamında da halkın önüne 27 yıl tek sandık koyup demokrasiden bahsetmesidir. neyse..
koduğumun arapseverleri, ben olsam kökünüzü kuruturdum. dua edin atam acımış...
600 yıl vergi toplayan devlet, adamlar paşa, şeyh, ıvır zıvır değilse adını bile sormamış, atam laikliği mi soracaktı. Cumhuriyet götümüze batıyor diyemeyen bu şekil ıkınıyor işte. Fazla ıkınma yavrum götün patlar.
Seni de bize sormadan yapmışlar. Biz bir şey diyor muyuz?
Dönemindeki belki de en merhametli diktatör olabilir. Halka, halkın yararı için getirdiği ve yıktığı bir takım düzenler ile ilerlemeye ön ayak olmuş ve uzun vadeli hareketler ile temelleri sağlam bir ülke için elinden geleni yapmıştır. Halkın durumunu da bildiği için bazı şeyleri sorarak değil, dayatarak getirmiştir. iyi de etmiştir.
400 sene kadıdan sopa yemiş, eğitim seviyesi neredeyse sıfır olan, tebaa olmaktan ileriye geçme imkanı olmamış bir halktan bahsediyoruz.

doğrudur; halk için halka rağmen bir politika izlemiş.
allah da seni yaratırken sana sormadı.
hadi sormadı diyelim...
bari hangi memlekette yaşayacağını, anne baban kim olacağını, cinsiyetini, kuş kadar beyine sahip olacağını, nelerden hoşlanıp hoşlanmayacağını vs vs bunları sorsaydı.
allah da bunları sormadı diye çeketini al bu dinden çık ve allah'a by by de.

yok allah'a inanmıyorsan veya herhangi din yaratıcı inancın yoksa doğa-evren-yaşam denen bu süreç de sana bunları sormadı.
o zaman ben oynamıyorum diyerek git intihar et.

tabi ki annen baban da seni meydana getirirken sana sormadılar. bunun için de git nesep reddi davası aç.

ulan bu ülkede bir tane aklını kullanmayı bilen yobaz bulsam eşek gibi anıracağım.
unutmadan; yobazlık/bağnazlık sadece fundamental açıdan değerlendirilmemeli.
Bazı şeyleri halka rağmen halk için yaparsın. Atatürk'ün yaptığı da budur. işe şu taraftan da bakalım başkanlığı millete sorarak getirdiler ne oldu ? Başkanlık sisteminin ne gibi bir faydası oldu ?
rabbime sordum cleveland dedi !..
- laikliği getirelim mi?
- getirme paşam.
- tamam getirmiyorum

Sonuç: Afganistan.

Bu yüzden sormamıştır.
600 yıl boyunca halka bir soru sorulmamış aksine saray cemiyeti halkın konuştuğu dili bile konuşmamistir.

Bunların cahilliği baki.
ikinci mahmut gibi yenilikçi bir adama bile gavur padişah lakabını takan bir halka, laiklikliği sormadan getirmesi, paşamızın müthiş dehasını bir kez daha göstermiştir.

ulan öküz anadolulu! senin ne işin olur halifelikle, tarikatla?! laikliği biz getirdiysek paşa paşa din ile devlet işlerinin ayrılması gerektiğini anlayacaksınız!
sorunca neler olduğunu görüyoruz hep birlikte...
Sanki sorulacak eğitimi yüksek halk vardı ortada. Arap illerinde kırıla kırıla zayıflamış halk laikliği mi tartışacak durumda olur.
ahahah sorsan bunlar ülkenin aydını zekisi diye takılır ortamlarda, kendini zeki sanıp padişahlar da halka soruyordu zaten değil mi yazan var.

padişah niye halka sorsun adam ben demokratım iddiasında bulunmuyor ki zaten monarşiyle yönetiyor ülkeyi niye soracak? ama sen dersen ki ben demokratım ülkeye demokrasi getireceğim o zaman sana derler niye halka sormadan karar alıyorsun diye.
müthiş doğru bir tespit.
zira Atatürk dönemine değin padişahlar ve halifeler aldıkları tüm Kararları halka danışarak alıyorlardı değil mi sayın amına çaktığım yobaz köpekleri.
herhangi bir şeyi halka sormak aptallıktır. halk, kendilerinin kendi hayatları üzerinde bile karar alma yetkisi bulunmamaları gereken düşük zekalı insanlar topluluğudur. bu düşük zekalı üstelik de eğitimsiz kitlelere ülkenin geleceği hakkında yetki vermek ve soru sormak aptallıktır.
Yavuz Sultan Selim tam filmi yapılacak padişah aslında. Bu kadar cengaver, bu kadar gözü kara, bu kadar zalim bir lider zor bulunur. Ama yaptıkları içinde en büyük hata:

Halka sormadan hilafeti getirmek olmuştur.