bugün

merhabalar arkadaşlarım; yıllardır atatürk ün 3997 tane kitap okuduğu söylenir ki bu iddiayı kim abartarak ortaya attıysa derhal hapis cezası ile cezalandırılması lazım.

arkadaşlarım biz buna düz hesap 4000 diyelim 50 yıl kitap okuduğunu farz edelim; bir yılda 80, bir ayda 6.6, bir haftada 1,6 ve bir günde 0,25 yani bir kitabın 4 te 1 i.

şimdi düşünüyorum da 1 gün kitap okumamış olsun diğer gün bir kitabın yarısını okumak zorunda ve o kadar savaş görmüş cepheden cepheye koşmuş bir komutanın bu kadar kitap okuması abartıdan başka birşey değildir.

tabi ki çok kitap okumuştur, doğrudur ama 3997 tane kitap okumuş olamaz sonuçta cin ali serisi okumuyor.

anlayacağınız kemalistlerin koskocaman bir abartması olduğu gün gibi ortadadır.

bir insan hem faşist, hem kemalist hemde yalancı nasıl olabiliyor anlayabilmiş değilim!!!
(bkz: hızlı okuma teknikleri)
palavra değildir. (#10766060) numaralı entryde kaynak gösterilmiştir.
allahın kitap gönderdiğine inanıp buna inanmamak gerizekalılıktır. bakim, valla gerizekalı.
böyle bir şeyin gerçek olduğunu varsayalım. hadi gerçek olsun. olm bu adam okuduğu kitapları mı saydı?kim sayıyor ki lan? hele ki atatürk gibi bi adamın oturup da hımfss işte bu da 2058. oldu diye sayması pek akla mantığa uygun değil.
bence o kadardan daha fazla kitap okumuştur. hayatının son dönemlerinde bir kaç gün üst üste uyumayıp yalnızca kitap okuduğunu biliyoruz. bunu yaparken kendisini uyanık tutması için sürekli türk kahvesi içermiş ve kendine tülbentler yaptırmış, gözleri yaşardıkça silmek için.
adını hatırlamadığım bir gazete yazarının anlattıklarına göre;

"benim için zevkli bir pazar günü şöyledir: iki adet çaplı bir kitabı alır okur sonra da bilgisayara o kitaplarla ilgili notlar girerim, benim için zevkli bir pazar günü budur."

sorarım size şimdi bu adam bir günde 2 adet çaplı bir kitabı bitirebiliyorsa, milleti kurtaran dahi bir adam neden yapamasın ? bir de o dönemlerdeki lise eğitiminin yüksek lisanstan bile zor olduğunu düşünürsek, insanın her şeyi gelişir.

gerçekçilikse alın size gerçekçilik.
götü boklu siyasetçilerin bile hızlı okuma tekniklerini kullanabildiği bir ortamda, bir ülkeyi kurtarıp, yüceltebilecek kadar zeki olan, savaş sanatıyla, hitap gücüyle dillere destan olmuş bir önderin bu teknikleri kullanarak 3997 kitap okuması çok mu zor? işletmeciler bile kullanıyor bu teknikleri. kalın bir kitabı 1 saatde okuyabilen insanlar var. ve sen zekası dillere destan bir adamın bu tekniklerden bihaber yaşadığını mı düşünüyorsun? araştırmadan, düşünmeden sıçılmış, vizyonsuz yazar başlığıdır.
yobaz sığırcıklara neden bu konu batmıştır acep. tut ki okudu tut ki okumadı. sana giren çıkan ne yani.

ne soktuysa yobazcıklara artık bilinmez okuduğu kitaplar bile vesiledir çamur atmak için .
cumhurbaşkanlığı döneminde günde 3 kitap okumuştur. okuduğu kitaplar kimseye batmamalıdır.
kitap okumayı seven ama çok seven birisi için ortalama kitap okuma değeridir. Sanatçı ve fikir adamı olan ahmet şafak'ta, bir gün bitmeden 150 sayfa kitap okuduğunu söylemişti. evet ahmet şafak'ın okuduğu kitabın sayfası

ortalama 450 sayfa olsa 3 günde 1 kitap yapar.
ayda ise 10 kitap. yılda 120 kitap.
10 yılda 1200 kitap.
30 yılda 3600 kitap.
yani ahmet şafak'ın 44 yaşında olduğunu düşünürsek hemen hemen o rakama yaklaştığını söyleyebiliriz.

Ahmet Şafak bir günlük konser yolculuğunda bile yanına en az 2-3 kitap aldığını söylemişti. ve bir tv programında, bibloman (tedavi edilmesi gerekilen, kitap okuma hastalığı) derecesinde kitap kurdu olduğunu söylüyor.

ki burada tarihin akışını değiştirmiş büyük türk bir kumandanından söz ediyoruz. bu sadece vatandaş için çok yüksek olabilir ama büyük insanlar için çokta şaşırılmaması ve abartılmaması gerekilir.
atatürk' ün savaşın en şiddetli dönemlerinde dahi sadece bir kaç saatlik uykuyla durduğunu ve günde en az bir iki saatini kitap okumaya ayırdığını bilmeyen şakirtin söylemidir.

kaynak olarak tarih kitaplarına, belli dönem mustafa kemal' in yanında bulunmuş kişilerin güncelerine bakabilirsiniz. tabi kitap okumaktan bi haber şakirtimize nasıl kitap okuturuz oda ayrı bi konu.

falih rıfkı atay çankaya adlı kitabında, mustafa kemal' in ömrünün son yıllarında dahi, sabah güneş doğana kadar çalıştığı ve sadece öğlene kadar uyuduğunu belirtiyor, bana inanmanı beklemiyorum aç kitabı oku.

ayrıca mustafa kemal' den gelsin;

--spoiler--

eğer çocukluğumda elime geçen bir kaç kuruşu kitaplara vermeseydim şimdi buralarda olamazdım.*
--spoiler--

ayrıca bir insan nasıl hem müslüman olabiliyor hem de başkalarının hayatına burnunu sokmaktan geri durmuyor anlayabilmiş değilim.
atatürke bir gün çok kahve içtiğini bunu neden yaptığını sormuşlar keza günde 40 türk kahvesi 2 paket sigara bir de 70lik deviriyormuş(yarasın ki yaramış) verdiği cevap "bu kadar içmessem nasıl ayakta durabilirim ki" atatürkle ilgili yazılmış çoğu kitapta günlerce uyumayıp kitap okuduğunu öğrenirsiniz zaten.ama okuyup öğrenmediyseniz de başlık sıçmanın alemi yok kardeşim.
john f kennedy 400 sayfalık raporları birkaç saat içerisinde incelerdi. kissinger anılarında bahseder bundan.

bir sürü okuma tekniği var, eskiden geliştirilmiş olanları da var. normal bir insan bir dakika da 280-300 kelime okuyor, ama bunu 2500-2600 kelimeye çıkarmak mümkünmüş. bu, bir dakika da 3 sayfa demek. yarım saatte 90 sayfa demek. bir saat kitap okusan 180 sayfa yapar. bu da orta büyüklükte bir kitabın yarısı yapar.

ben de hızlı okuma tekniği delisiyimdir. normalden çok daha süratli kitap okurum, ama beni de solda sıfır bırakacak şekilde okuyabilenler var. adam 4,5 saatte 650 sayfalık romanı okuyor.

teknik meselesi. yapmıştır, ben inanırım.
(bkz: bu işin bir de öbür tarafı var)
ölmüş bir insanın-ulu önderin-okuduğu kitap sayısını kendine dert edinmiş, yarası olup gocunmuş saçma sapan bir yazarın açtığı saçma sapan başlık.
Atamız bu kitapları okumuştur,Hem de kitapların üzerine kendi el yazısı ile notlar alarak, yer yer satırların altını çizerek, yanlarına özel işaretler koyarak okumuştur.
Atatürk'ten bahsediyoruz. O, Sıradan bir insan değildir, o bir dahidir. yanmış bir imparatorluğun küllerinden milli cumhuriyeti filizlendirmeyi başarabilmiş bir üstün insan... Bir savaş dahisi, eşsiz lider...
okumustur okumamistir onu bilemem. okuduguna dair kanit olarak one surulen bir makalede bir kitabi daha basilmadan 11 sene once( z.gokalp turklerin medeniyet tarihi-gozume hemen carpan buydu digerleri de aynidir sanirim) canakkale savasi sirasinda cephede aksamlari okudugunu yazmislar ki seh ucmaz murid ucurur derler ayni hesap. (#10766060) nolu enteride son link. http://www.bayburtpostasi.com.tr/yazarlar-namik-kemal-zeybek/3023-3997-kitap-okuyan-adam
bazı kaynaklara göre 5000 tane okumuştur diye palavralarda vardır.
kanıtlı ispatlı belgeleri vardır. okumuştur. peki bu hazımsızlığın asıl sebebi nedir? onu araştırmak gerekir...
(bkz: muhammed in okuma yazma bilmemesi palavrası)
atatürk'ü çekemeyen kısıtlı beyin hücreli martavalıdır.
atatürkü çekemeyenlerin attığı bok. evet size imkansız gibi görünse de öncelikle karşınızdaki adamın yüzyılın dahisi olduğu gerçeğini, yani sizin gibi allah beyin dağıtırken şemsiye açmış beyinsizler ordusundan milyonlarca gömlek üstün olduğunu göz önünde bulundurunuz. evet, onca savaş, cephe, yorgunluk görmesine rağmen 3997 tane kitap okumuştur evet. askeri dehasının yanında sahip olduğu kültür ve bilgi birikimi de atatürk'ü atatürk yapan meziyetlerindendir. kolay kolay atatürk olunsaydı yıllardır bir yenisini daha çıkarabilirdik.
tabi bir de şunu unutmamak gerekiyor; kitapların iki farklı görüşle okundugu. atanın birçok kitabında -ki onların bazıları sergilenmektedir- kırmızı ve mavi kalemlerle cümlelerin altının çizildiğini göreceksiniz. mavi kendi düşünceleriyle, kırmızı ise eleştirel bakış açısıyla çizildiği. 3000 bilmem kaçtır onu bilemem ancak bir kitabı iki farklı yorumla okuyabilmek dahiyane.
güncel Önemli Başlıklar