bugün

Şimdi arkadaş özgür iradesi ile bunu söylüyor buraya yazabiliyor sorun yok. insanlar sinirlenip tepki gösterince tü kaka oluyor nedense. Lan gereksiz o özgür irade ifade özgürlüğü ise bu ne peki?
Niye bişeyleri kaşıyıp insanlar tepki gösterince sağa sola sıçıyorsunuz bi anlasam. Denize iyi dökememişiz suç bizde...
Cumhuriyet bayramında sözlük te resmen kına kustular başlık açarak sabahtan beri açmadıkları başlık kalmadı bunların sözlukten tiksindim.
Acaba neden?
Hıım, düşünelim...

ilk baştan şunu belirteyim, birilerinin Atatürk'ü sevip sevmemesi (buna Allah, peygamber, din, Türklük, vatan, ideolji ve siyaset kişilikler vb Tüm olgular değerler dahil) umurumda değil.
Konuyu daha iyi anlatmak için; bir kişi bok da yiyebilir, biftek de yiyebilir. Kalkıp kişinin damak zevkine yorum yapacak-karışacak hak sahibi de değilim.

Konumuza dönersek...
Şu olabilir: istanbul'un haline bakıp üzülüp (istanbul'dan başlayıp ege Akdeniz devam ederek taa iskenderun körfezine kadar olan sahil bölge de buna dahil) keşke Yunan kazansaydı anlayışında olan kişidir.
Düşünsenize...
istanbul'un bir honk Kong veya Vatikan gibi özel statüde olduğunu ki öyle olurdu.
Ayasofya'da namaz kılanlar (buna diğer camiler de dahil) alnını Atatürk sayesinde secdeye koyuyor.
Eğer Atatürk olmasaydı Ayasofya Sultanahmet Fatih camii olmak üzere istanbul gerçek bir kültür başkentine dönüşmüş, medeniyetlerin kültür izlerini korumak için ve aynı zamanda din kimlik çatışması çıkmaması için hepsi birer müze olmuş, burada sembolik ibadet ediliyor olurdu.
Tabi ki burada ibadet eden, ecdanının eserlerine bakan hayranlık duyanlar pasaport ile turist olarak istanbul'a gelmiş olurdu.

istanbul'un nüfusu en fazla 5 milyon kişi olurdu.
Benim gibi amele çomar kıro hewal yobazlar (maaşalah 5'i bir yerdeyim) eline bohçası verilip Anadolu bozkırına sürülmüş olurdu.
Sadece göstermelik olarak padişah saray erkanı ve halife efradı ile 2-3 bin kişilik Osmanlı (dikkat ediniz Türk demedim) nüfusu Anadolu'da Türkler-müslümanların üzerinde kontrolü için istanbul'da kalır, diğer Türk Müslüman tüm halk 20 yıl içinde nüfus hareketleri ile istanbul'dan temizlenirdi.
Bu sırada 2. Dünya Savaşı'nda istanbul ingiliz Amerikan Fransız bölgesi olduğu için alman işgaline uğrar, biz de istanbul'u yeniden alacağız diye Naziler yanında savaşır (Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde yaşayan Türklerin Naziler yanında olup hitler kazanırsa bağımsızlık alacağız diye savaşması ss Doğu Türk Silahlı Birliği veya diğer adı Türkistan Lejyonu-Ostturkischen Waffen-verband der SS) bunun getirisi olarak da yenilen Almanya sonrası istanbul'da son Türk nüfusu da temizlenirdi.

Olmaz demeyin, Girit Adası örneği önümüzde.
Osmanlı sendelemeye başladığında nüfusun yarısı müslüman ve Türklerden oluşan Girit adasında 1900'lü yılların başında bir tane müslüman veya Türk kalmadı, 300 küsur camiden bir tane mescit bile kalmadı. Türk olan müslümanlar Anadolu'ya, Türk olmayan müslümanlar Lübnan başta olmak üzere Ortadoğu'ya mısır Afrika sahillerine gitti. Girit adasına gidin görün, yüzlerce yıl Osmanlı idaresinde kalmış Girit adasında bir kelime Türkçe bilen yok, bir tane cami yok.

Kısa başlıklarda işlenen bu konular ışığında kişi Atatürk'ü sevmeyebilir, keşke Yunan kazansaydı, Atatürk vatan haini diye idam edilseydi bile diyebilir.

Ama bunun için değil.
Yukarıda anlatılmak istenen olguyu algılayacak ne zeka ne eğitime sahiptir.
Sadece cahildir.
Cehaleti ile hareket eden sadece üreme ve yaşama için davranış sergileyen bir karakter sahibidir.
Eser miktarda da olsa sevgi beslememe hali.
Bizde onu sevmeyenleri hiç sevmeyiz.
söyleyenin şeceresi yunan tohumu olma ihtimali vardır.
ister sevsin, ister sevmesin. Kimse kimseyi zorla sevemez ama sırf sevmiyorum diye de bir ülkenin kurucusuyla kamal diye dalga geçemezsiniz. Ona iftira atamazsınız. Onun yaptıklarını görmezden gelemezsin. Gerçi kime anlatıyorum 2-3 yola, köprüye tav olan kişi için bu laflarım sinek vızıltısı.
Dindarların büyük bir kısmı atatürk'ün müslüman olmadığı kanaatindedir ve bu haseble sevmemektedir. Atatürk müslüman olmaması yanında hocaları astığından, camileri ahıra çevirdiğinden ve daha bir çok şeyden ötürü sevilmemektedir dindar kesim tarafından. Ben bir keresinde çarşaflı bir kadının atatürk afişini yırttığını görmüştüm.