bugün

ilkokul zamanlarına ait bir şarkıydı. adı bu muydu tam olarak hatırlamasam da sözlerini az çok hatırlıyorum:

atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor
uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor, her gücü o aşıyor.

bu şarkıyı söylerken şimdilerde ne yaptığı konusunda haberim olmayan burcu isimli bir kızı hatırlarım hep. kendisi sınıf arkadaşımdı. ve atatürk her gücü aşıyor kısmını söylediğinde kendine aşı yapardı. ne alaka lan deme? çocuk işte. somut işlem dönemi diyorlar ya bu da öyle. çocukken bunu garipsemedim, ergenlikte hahaha salağa bak lan diye alay ettim, şimdilerde aldığım 4 senelik pedagoji eğitiminden sonra somut işlem dönemiymiş oğlum normal diyorum. nerden nereye di mi hehe.

acaba kimse okuyo mudur lan bu entryi? o kadar saçmaladık.

edit: haaa okuyomuş. saolun ipneler. götünüze koyim. (eksileyen arkadaşlara edit)
(bkz: atatürk öldü mü diye ağlayan küçük kız)
halihazırda, facebook'ta hakkında ufacık bir hikaye konu edilmiş, izin verirseniz paylaşmak istiyorum,

yazarken içeriği biraz değiştirmiş olabilirim:

yazı, herhangi bir şahsın ağzından yazılmış ve "Hatırlar mısınız bilmem" diyerek başlıyor;

"Geçtiğimiz yıllarda 10 Kasım Atatürk'ü anma töreninde küçük bir kız çocuğu "Atatürk ölmüş" diye hüngür hüngür ağlıyordu ve anne babası da küçük kızı sakinleşsin diye "ama o bizim kalbimizde yaşıyor" diye avutmaya çalışıyorlardı. Ancak küçük kızı bir türlü sakinleştiremiyorlardı. Olay, günlerce televizyon ekranlarında internet sayfalarında konu olmuş, hepimiz duygulanmıştık. Aşağıdaki anekdotu okuyunca biran bu olayı anımsadım." diye devam ediyor yazının sahibi ve finale geçiyor,

o da şu şekilde:

"Anımsadığım olay, otistik çocukların eğitildiği bir okulda geçiyor. Musa öğretmen çocuklara Atatürk´ü anlatırken,

"O ölmedi içimizde yaşıyor" diyor.

Aradan bir süre geçiyor, küçük çocuğun ailesi öğretmene eskiden çok su içen çocuklarının artık su içmediğinden yakınarak, yardım talep ediyor. Musa öğretmen çocuğa neden su içmediğini soruyor. Çocuğun öğretmenine verdiği yanıt ise yeri göğü inletecek bir yanıt oluyor:

Küçük çocuk "içinde yaşattığı Atatürk boğulmasın diye su içmiyor."

Öğrencisini gözyaşlarıyla bağrına basan Musa öğretmen; "istediğin kadar su içebilirsin, Atatürk çok güzel yüzme biliyordu" deyince hayat normale dönüyor ve küçük çocuk içinde özenle koruduğu Atatürk´ünün yüzme bildiğini öğrenince yeniden su içmeye başlıyor."

Bu, içinde yaşatmayı bırak, aslında 'içinde yaşadığını bildiği halde', içinden atmaya, onu defalarca boğmaya çalışanlara, yok 'suya düşse atatürk'ü mü yoksa bilmemkimi mi kurtarırsın' gibi saçma sapan yazılar düzenlere gelsin.
ilkokulda öğretilen şarkılardan biri.
'Atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor,
Uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor,
Her gücü o yeniyor...'
ilkeleriye bizimle yaşıyor.
--spoiler--
atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor
uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor, her gücü o aşıyor...
--spoiler--

gerçekten yatalak valideciğimi hüngür hüngür ağlatan bir şarkı. kadıncağız ne olur sus diye ağlamaktan bitap düştü.
he canım he. bi çay koy.

kemalist şiiri.
10 Kasım'ların vazgeçilmez eseridir.