bugün

bazı kesimlerin üzerine basa basa bir arada kullandıkları isim ve madde.

atatürk alkol alır mıydı?
evet.
sever miydi?
evet, bayılırdı hatta.

o meşhur çankaya sofraları, beyaz leblebi ile bile rakı içme durumu. bunları kimsenin inkar ettiği yok zaten.

ama "çocuklara bile bira içiriyorlardı, alkolik nesil yetiştirmeye çalışıyorlardı..." tarzı amacını aşan ve maksatlı karalamalar yapılıyor son zamanlarda.

o konuya da medyada cevaplar verildi.
bira içen o çocukların aslında bira içmediği o fotoğraflarda çocukların içtiğinin bira değil de şark malt hülasası adı verilen ve çocukların bünyesine ve gelişimine faydalı bir içecek olduğu belgelendi.
görsel
görsel

her neyse, bu yazının konusu da o değil.

atatürk alkol alır, alkol severdi.
ama atatürk'ün alkolle mücadele eden biri olduğu da bir gerçektir.

atatürk alkolle mücadele edip, alkolü yasaklatmayı da bilmiştir.

filhakika alkol bağımlılığı ile ve alkolün zararları ile mücadele eden 1920 yılında kurulan yeşilay kurumu atatürk tarafından 1934 yılında yasallaştırılmış ve yararlı cemiyetler statüsüne alınmıştır.

yine aynı atatürk 1916 yılında, 1. dünya savaşı esnasında 12 Kasım 1916 tarihinde hatıra defterine şunları yazmıştır:
“Akşam rakı büfesi hazırlamışlar. Askere bu kadar yakın bulunan subaylar için bu durumu uygun görmedim. Yeni fırka kumandanı Ali Fuat Bey’le bu konuyu görüştük.”

Atatürk, sağlığın korunması ve iyi düşünebilmek için alkol kullanılmaması gerektiğini bizzat ifade etmiştir.
20 Kasım 1916 tarihinde hatıra defterine aynen şöyle yazmıştır:
“Sıhhatin korunması için, bilhassa beynin parlaklığı için alkol alınmamalı”.

Atatürk, ayrıca özellikle sporcuların kesinlikle alkol almamaları gerektiğini belirtmiştir.

yine atatürk, kurtuluş savaşı yıllarında alkol kullanmaktan uzak durmuş, içki içilmesinden uzak durulmasını yakın çevresine tavsiye etmiş, hatta 1920-1924 yılları arası alkollü içki satışını yurt genelinde yasaklatmıştır.

alkolik bir nesil yetiştirdiği iddia edilen atatürk cumhuriyeti, 1930’larda çıkarılan bazı kanunlarla alkollü içki satış yerlerine belirli sınırlamalar getirmiştir.

Bu sınırlamalar doğrultusunda örneğin 1936 yılında “Halkevlerinin çalışma maksatları içine alınan eve ait parkta alkollü içki içilemeyeceği” belirtilmiştir.
yani halkevlerinde alkolü atatürk yasaklatmıştır.

işte adı sürekli bazı kesimler tarafından özellikle "alkol" ile birlikte anılan ulu önderin alkol gerçeği.

içki içenler iyi bilirler, "ağzıyla içmek" diye bir deyim vardır alemlerde.
işte atatürk o ağzıyla içenlerdendi ve içmeyi bilenlerdendi.

yani gerektiğinde ve keyfi olarak içer, müptelalıktan uzak durur, halkın da müptela olmasına müsade etmezdi.

şimdikiler alkol almasa bile ayran içerek müptezel kafası yaşıyorlar ne yazık ki.

satırlarıma atatürk'ün 1928 yılında sarayburnunda halka kadeh kaldırarak yaptığı konuşmasıyla son veriyorum;

--spoiler--
Atatürk, 9/10 Ağustos 1928’de Sarayburnu’nda yeni harfler hakkında halka yaptığı konuşmada bir ara kadehini halka doğru kaldırıp şunları söylemiştir: “Eskiden bunun bin mislini mezbelelerinde gizli gizli içerek türlü fesatlıklar yapan sahtekarlar vardı. Ben o sahtekarlardan değilim.
Milletimin yükselişi şerefine içiyorum” demiştir.
Halk da canı gönülden “Afiyet olsun!” diye bağırmıştır.
--spoiler--

iyi pazarlar.
özet: içiyordu.
Atatürk içiyorsa içki kutsaldır, tayfasını ortaya çıkarır.
Muhteşem 3 lü.
ister ağzıyla, ister burnuyla içsin, haramdır.
ister halifeler, ister padişahlar icsin, yine haramdır ve bu ona helal olmaz.

şimdi bırakın kendi hesabını versin. bahaneler orada geçmez.
Herif sağlam içiciymiş.
anadolunun muhafazakar bir köyünde büyüdüm. alkol alan çok fazla dışlanırdı, köye alkol getirilmesi yasaktı. ama her akşam köyün ihtiyar heyeti çoluğunun çocuğunun rızkını kumar oynayarak kaybederdi ama alkol almazlardı. tam olarak bizim köyün 20 sene önceki hali şimdiki türkiyeyi yansıtıyor. -hocam zina yaptım +alkol aldın mı ? -hayır +allah affeder... -hocam kul hakkı yedim, rüşvet aldım, dolandırdım +alkol aldın mı ? -hayır +allah bağışlayandır.
Bir yandan Şeyh Sait, öbür yandan baskı kuran dış mihraklar(pek manidar mı oldu ne), diğer taraftan "Ulan bu hatay ne zaman katılacak bize yaağ" sorunsalı, öbür taraftan haklar tanınmak istenen kadınlarmızın kendi potansiyellerinin farkında olmayışı. Sen söyle be sevgili yazar, atam içmesin de ne yapsın?
Hatta "ordular ilk hedefiniz akdeniz, ileri!" Derken ege yi gösteriyormuş. O derece içiciymiş.
Kul hakkının haram olması, alkolü helal etmez.

Kul hakkı yiyen de haram işler, rüşvet yapan da, alkol içen de.

Hepsi hesap verecektir.

Dinsiz olanları anlarim da, Müslümanım diyen bunu caiz gibi gösteremez.
Ataturk icerdi ben de iciyorum ataturk icki icer diye ayiplayanlar kendi padişahınıza bakin lan adam kutu kutu para caliyor ulkenin anasini sikiyor savasin esigine getiriyor muridleri kendisinden 50 yas kucuk kizlara halleniyor cocuklarina halleniyor olulere halleniyor erkek cocuklara kuran kurslarinda cinsel istismara ugratiyor kurumlari salak sacma fetvalar yayınlıyor siz hala ataturk icki iciyor diye mi ayipliyorsunuz? Sizin beyninizi sikiym ben.
dincilerde çalıyor.
(bkz: şark malt hülasası/#31617701)
atatürk alkol içiyor diye mi millet alkol içiyor şimdi?

atatürk alkol içmeseydi sanki kimse alkol içmeyecekti gibi bir algı saçmadır.

alkol islamda yasak diye her alkol alana alkolik muamelesi yapıp insanlara hakaret etmek normal bir davranış değildir.

atatürk namaz kılsa da kılmazdım, alkol almasa da alkol alırdım.

atatürk ü seven zaten siyasi lider olduğu için seviyor yoksa kimse alkol almış diye sevmiyor ama yobazlar bunun üzerinden karalama yürütüyor.

senin allah ın bunu sevmiyor diye içmeyecek değiliz, o kadar.
Bunu konustugunuza inanamiyorum ya. Biz nasıl müslüman olmayı rte'den öğrenmediysek alkolü de Atatürk'ten ( a büyük ama sözlük izin vermiyor) öğrenmedik. Sürünerek ölüceksiniz... kurunun yanında yaşta yanıcak ve fakat umurumuzda mi ? degil... Ok!!!
Şu kafayi çekiyordu bu kafayi çekiyordu bu kimseyi ilgilendirmez bu ALLAH'la insan arasındadır Ben kullanan kişiyi uyarırım ama onu yargılamak bana düşmez.
Koca bir ülkenin kurucusu, askeri bir deha, sayısız devrim yapmış bir siyasetçi.. Yıllardan beri hakkında konuşulan tartışılan tek şey ne yiyip ne içtiği...
Söyleyecek bir şey dahi bulamıyorum.
Fabrikalar, devrimler, teknolojik gelişmeler, kadınları hayatın içine sokmak vs vs.
Sonra alkol ve atatürk diye bir benzetme bir kıyas...
Atatürk'ün devrimci ve ilerici fikirlerini yaşatabilseydik, en çomarımız bile 5-6 bin lira kazanca sahip, çocuk tecavüzcülerinin ömür boyu hapis yattığı, halkın kaynaklarını peşkeş çekenlerin linç edildiği bir düzeni yaşıyor olurduk.
Ülkenin kaynakları kendisi için değil birkaç zümre için harcanan çomar sürüsü, kışın kömür, makarna yardımını alırken eğilip bükülüyor ya, çocuğunu taze meyve sebzeyle besleyip insan gibi yetiştirmek yerine, aldığı kıyafet yardımlarının siyasi şov amaçlı gazetelerde basılmasına ses etmiyor ya, sırf aldığı sadakalar kesilmesin diye kuran kurslarına gönderip beynini yıkattırıyor, tecavüz ettiriyor ya... kahrolsun kemalizm.
benim için :

halifeliğin kaldırılması

harflerin ve yazının değişmesi

takvimin değişmesi

tekke ve zaviyelerin kapatılması

türkçe ezan

şapka takma zorunluluğun kanunlaşması

istiklal mahkeelerinde masum müslümanların idam edilmesi

kılık kıyafet baskısı

koca bir imparatorluğun dağılması

halifelerin ve devlet erkanının sürülmesi

vb yüzlerce müslüman aleyhine gelişen olaylar ve bunun doğrudan m. kemal atatürk zamanında olması önemlidir.

onun içki içmesi ise doğrudan devlet kararlarını etkilemiş midir?

inönü demiştir ki ;

paşa içki sofrasında ülke yönetilmez. bu minvalde sözü var.

onu da siz değerlendirin. özel hayat elbette bizi ilgilendirmez. önemli olan görev başında içkili miydi?