bugün

allah ile kul arasına girmeyi kendine iş edinmiş işsizleri geren, sorunsal adayı bile olamayan soru.
Ülkeyi kurtarırken ve kurarken tuttuğu sikip bıraktığını biliyorum fakat oruç tuttu mu bilmediğim durum.
Ordu kütahya eskişehir savaşlarında yenilip sakarya nehri'nin doğusuna çekildiği zamanlarda Atatürk'ün ayaklarında hastalıklar çıkmaya başladı. Bunun sebebi paşanın postallarını yaklaşık 1 aydır çıkartmamasıydı. Olası bir ani duruma karşı postallarla yatıyordu.

-Halide Edip adıvar'ın anılarından-

Vefa biraz yahu. Tutuyorsa tutuyordur, tutmuyorsa tutmuyordur kimseyi ilgilendirmez.

Not: oruç tutuyorum.
duyup , gören var mı merak ettirir.
merak etmediğim durum. tuttuysa kendisine tutmuştur, tutmadıysa kendisine tutmamıştır. sayesinde bugün isteyen tutabiliyor ya ona bakarım.
ataturk ugruna oruc tuttugun dini bu cografyalardan silmeye calisiyordu. ne orucu?
atatürk oruç tutar tutmaz kime ne ama şu kesin. atatürk senin ülkende rahat oruç tutabilmen için çabalıyordu. iftarını yapabilecek bir ülken olması gibi.

görüyoruz ki kitleleri anlamamak için yemin etmişler. bir insanın algısı bu kadar kapalı olamaz. kapalıysa yaşıyor olamaz..
Hiçkimseyi uzaktan yakından ilgilendirmeyen sorunsal. Atatürk ateist bile olsaydı elbette ben onu yine atam olarak görecektim.

Not: Elhamdülillah Müslümanım.

Yok mu başka zoruna giden?
tuttuysa politik amaçlarla tutmuştur ya da en azından 1928 yılından öncedir. çünkü 1928 yılı islam diniyle hiçbir alakası kalmadığının kanıtlandığı yıldır. (#28066492) birçok eylemi bu topraklardaki islam anlayışını yıkmaya, silmeye, etkisizleştirmeye dayandığı için (-ki birilerini asmasından bahsetmiyorum) "sen rahat rahat oruç tut diye savaştı" yavan bir edebiyattır.
bu soruyu soran kendini allahın elçisi ve savcısı görür ?!?!

allahın kurallarını denetler ve onun adına cezasını verir.

merak etmeyin islam hoşgörü dini..
(bkz: oruç tutarken tek bir fotoğrafı yok)
Milletinin ınançlarına yabanci ve hor görücü biri oldugu icin tutmuyordu. Bundan mütevellit hiçbir zaman halkın adamı olamadı, hep belli bir burjuvazi kaymak tabakasinin atasi oldu.
allah'in sevap ve gunahlarini not almasi icin yolladigi melek misin pezeveng, sana ne ?
Cephedeki askerlerin yemekleri bitmeden yemek yemeye başlamadığını biliyorum ama oruç meselesini kiramen katının yazar beni ilgilendirecek değil.
tutuyormuş ama şov yapmamak için yer içermiş ramazanda.mavi gözleri çakmak çakmak offf nasıl özledim atam seni.nutkumuz amin.
'bu sözlükteki herkesten daha müslüman' olan birinin kesinlikle tutuyor olması lazım.
kimseyi bağlamayandır.

dindar geçinip ramazan günü aldığı alkolün bilmem kaç bin liralık faturasını heykırlara kaptıran akapeli makaracı bakan;
ramazan günü zina edip, sonra arabasında fenalaşan akapeli siyasetçi bunlar size bir şeyler hatırlattı mı ?
kimseyi ilgilendirmeyen sorunsal. emin olun Atatürk bu sözlükteki herkesten daha müslümandı. böyle milleti taraflaştırıcı sürekli polemik yaratacak başlıklar açmayın. bir bitmediniz be.
'tutuyordu' cevabı verilmesi gereken soru işte ispatı:

mesela bu fotografta 'ezana kaç dakika kaldı' der gibi bakıyor.
görsel

burada gene gayet oruçlu bir biçimde 'oruç tut sıhhat bul' der gibi bakıyor.
görsel

burada da sanki iftara yakın serinlemek için ayaklarını denize sokmuş gibi duruyor.
görsel
Kimseyi ilgilendirmeyen olaydır!
Tutmuyordu.
Tuttuğuna dair hiçbir kanıt yoktur.
herkesin dini kendi şahsını ilgilendirir.
olmaması gereken sorunsal. her koyun kendi bacağından asılır kimseyi ilgilendirmez. ya atatürk içiyordu, atatürk şöyleydi böyleydi. sizene ulan dininden, içmesinden, içmemesinden. dinsiz olsa ne olur amına koyduğumun evladı sen şuan müslümansan onun sayesinde. yeter ulan!
TUTUP TUTMAMASI onu bağlar lakin hiç olmazsa izmir'e çıkan efsun alayı için ''halife efendimizin ordusudur'' dememiştir.şimdi hem oruç tutacaksın hem de efsun alayına halife ordusu diyeceksin!küllüm zarar!