bugün

"insanın başına ne gelirse ya meraktan ya yrktan gelir " atasözünü adeta kendi üzerinde uygulamak isteyen ecnebidir.

polis molis görmesin içeri atar valla.

neyse konuyu sulandırmayalım " atatürk diktatör müydü " diye sormuştu geçenlerde bir arkadaş. colin kazım misali melezdi çocuk allahı var tanırım iyi çocuktur. sohbet ederken yine meraklı tavrıyla sordu bir an. atatürk diktatör müydü diye bir an şaşırdım " nerden anladın demek " istedim ama telefon dinlemeleri falan korktum bir an." ne alaka olur mu öyle şey " deyirverdim.

başladı anlatmaya.
"dostum beni bilirsin araştırmaya kitap okumaya bayılırım, dikkatimi çekti hangi kitaba baksam atatürk'ün resmini gördüm, yetmedi kıbrısta türkiye'de binlerce atatürk posterine rastladım. bir çok yer gördüm ama hiç kimse bir kişiye bu kadar sevgi göstermiyor ha bazı yerlerde var böyle sevgi gösterisi ama sevgi gösterilen kişi genelde diktatör oluyor. internette araştırdım bir çok avrupa ülkesinin lideri ve önemli isimleri övüyor atatürk'ü. gerçekten aklım karışık aydınlatırsan sevinirim. "

böyle böyle en az yarım saat durmadan konuştu bizim ecnebi, ecnebi demeyede dilim varmıyor.

ne desem bilemedim çocuga karşı. keşke sözlükte bu konuda başlıklar falan olsada mesaj olarak atsam bizim ecnebiye.

not; çocuk ingilizce konuştu müthiş ingilizcemle sözlüge çevirip koydum .
cevabının olmadığını bildiği halde çamur atmaya çalışan ecnebidir.

kuyruk acısı vardır.
hangi uzayda yaşadığını düşündüren bit beyinli karakter.
(bkz: yalancının)
hiç bir ecnebi atatürk için öyle sorular sormaz. atatürk konusunda bizim insanlarımızın çoğundan çok daha bilgilidirler. ve hayal dahi edemeyeceğin kadar saygı duyarlar. Elin ecnebisi saygı duyar , bizim ki hala yerden yere vurmaya çalışır. siz ve sizin gibiler sadece buralardardan havlarsınız.
okuduğunu anlayamayanların ingilizce çeviri yaptığını iddia ettikleri uyduruk hikaye.
kendisi 1927 yılında time dergisinde diktatör olarak tanımlanmıştır ( bu time' a ilk kapak oluşu değil ) . bunun üzerine atatürk çok partili sisteme geçmek istemiştir . yani yurt dışında söylentilerden çok daha önce diktatör olarak tanımlanmıştır . şapka giymeyene zulüm ettiğini , biat etmeyeni kestirdiğini inkar edenler orospu çocukları olmalarının yanı sıra aynı zamanda cahil ve yalancılar . zaten atatürk' ü eleştirene orospu çocuğu denmesi diktatör olduğunun en büyük kanıtı . atatürk' ün tek karşı olduğu sınıf dindarlar değildi . komünist partisini kuranları da öldürtmüştür . nazım hikmet , sabahattin ali vb . solcu edipleri de hapse tıktırmıştır .
ecnebî böyle soru sormaz. ecnebî kimse, atatürk'ün tüm yetkilerini kendisinde topladığını bilir ve böyle bir yönetim biçimine nasıl bir ad takılacağının da farkında olur. türkiye tarihi üzerine takdir edilesi etütleri olan erik jan zürcher bunlardan bir tanesidir. kendisi, ''atatürk diktatör müydü'' gibi bir soru sormamıştır, direkt adını koymuştur rejimin: ''kemalist diktatörlük!''

elbette bu diktatörlüğün oluşmasının haklı sebepleri vardır, bunları da ecnebîler reddetmezler. bir hitler'le, mussolini ile bir tutulamaz bu totaliterlik. ama demokrasiden fersah fersah uzak olduğundan, adını koymaktan çekinmezler.

biz çekiniriz, ben de çekiniyorum.