bugün

"at türk'ün kanadıdır" kaşgarlı mahmut

görsel
asıl olarak binek hayvandır ve yüzyıllardır kullanılmaktadır.
birde at gibi hatun olayı vardır ki genelde güzel, uzun boylu kızlara güzelliklerinden dolayı verilir, at gibi hatun oyyhhş.
-mak mastar eki gelmesiyle atmak, fırlatmak, fıcıtmak, sallamak, yollamak vb. birçok anlama gelebilen ve kök halinde bulunan fiildir.
leyla ile mecnun'dan kalma bir alışkanlıkla çoğu muhabbetlerin ortasında birden "at mı!?" diye sormamıza neden olan bir hayvan.
sürat ve atlamak kelimelerinin türediği hayvan.

sür at ile gel.

at ile gel.
turklerin evcillestirdigi ve tarih boyunca savas alanlarinin degismezi olmus hayvancagiz.
tayyip erdoğan'ı sırtından atacak kadar şereflu bir hayvan.
21.yy'da benliğimizi kaybetmememize yarayan simgesel yaratık.

bu arada: (bkz: atlar ağzını emsin he mi)
bir dönem okuma yazma fişlerinde en rastlanılan kelimedir.
bir dönem türkler için kadından bile öynce geliyormus . vay be diyorum, simdiki halimize bakıp yanıyorum .
Türkmen ahal teke ve ispanyol andalusian cinsleri ayrı bir güzellikte olan asil hayvan.
argoda uzun boylu düzgün fizikli kız.
Yorulmak nedir bilmezler. O yüzden sınırlarını aştıklarında çatlarlar. Kamoon!
@ simgesinin (güzel a'nın) ingilizce adıdır.
(bkz: atmak)
Orta Asya'da bazı Türk devletlerinin hâlâ etini yediği hayvan.
yaşadığım çağda pek kullanılmadığı için beni üzen, arabalardan daha güzel olan hayvan. orta çağda yaşayanları kıskanıyorum bu yüzden.
satrançta nevi şahsına münhasır bir taştır.

görsel
eski yıllarda binek olarak kullanılan hayvan. keşke araba olmasaydı da atlara binseydik diyesi geliyor insanın. güzel, dört ayaklı hayvandır.
güzel hayvanlardan biri.arabalar icat edilmeseydi de atlarla ulaşımı sağlamaya devam etseydik diyesi geliyor insaın.
Derin bir hayranlık beslediğim mahluk.
ismimin efsane bir yarış atının isminden gelmesi, küçükken okula çok kez at Arabasıyla gitmem, hipodromda bana koca bir ilçeye şiir okutmaları gibi durumlar aramızda bir bağ oluşturmuştur. En sevdiğim versiyonu ahal tekedir.
Gugıla adımı yazınca at resimleri çıkıyor bu bir işaret.
insanoğlu öyle zengin bir menfaat örgüsüyle dizayn edilmiştir ki kendisine fayda sağlayan şey bir at olsa bile onu ahırlarda sıradan samanlar-otlarla beslemek kanına dokunuyor, lüks ve modern haralar inşa edip daha fazla menfaat sağlayabilmesi için daha özenli bir bakımla taltif ediyor. ve kendini kandırarak hayvan sevgisinden bahsediyor. ayıp ediyor.
Asil sözcüğünü hakkeden nadir hayvanlardandır.
Kafası güzel canlı türü.

(Bkz: at kafası)
hep almaya hayal ettiğim hayvan. ahal teke atı evcilleştirilmiş ilk attır ve atların atasıdır.