bugün

eğer çok yönlü ve geniş bir ilgi alanım olmasaydı muzdarip olduğuma dair ağlanabileceğim sendrom. fakat bir konuda hiçbir zaman uzman olamayacağımı bildiğim için bu konuda içim rahat. fakat sosyal beceriksizliğim hala kafamı karıştırmakta.
geçen günlerde psikiyatrmdan duyduğum bir zihinsel hastalık, bende de büyük ihtimalle bu hastalık olduğunu söyledi. iyi ki annem var, onun sayesinde hastalığım hafiflemiş. ama tüm bu hayatı böyle geçirmek çok zor bir durum ve tedavisi de yok. hadi hayırlısı.
bugün nöroloji polikliniğimize gelen enes isimli çocukta bulunan sendrom.

hayatımda ilk kez karşılaştım. dahilerin bu sendroma sahip olduklarına inandım zira ben hayatımda bu kadar zeki bir çocuk görmedim. 13 yaşında. sorulan sorulara öyle cevaplar veriyor ki... en sevdiği kitapları söyledi bize.. günde bir kitap okuyormuş, elinde de yeni aldığı kitapların poşeti vardı. o kadar tatlı bir çocuktu ki.. eşlik eden farklı problemleri de vardı maalesef.

ama bunlara rağmen bazı insanların gerçekten özel olduğuna inancım bir kat daha arttı.
hayatımda ilk kez yetişkin bir insanda duydum gördüm.

ve hayatı felç edici,zindan edici bişey.

yetişkin bir kaç adet insanla grup terapisinde şahit oldugum.hele ki kadınsa..

not:öyle filmlerde gördügünüz kadar güzel degil herşey.
büyük ihtimalle olduğum şey. empati eksikliği, sosyal ilişkilerde bozukluk vb şeklinde tamınlanabilir.
Otizmin bir türüdür.
zeka geriliği olmayan otizm hastalaridir. (bkz: benim adım Khan)
abd'li bilim adamlarının* putin'de bulunduğunu iddia ettikleri hastalık.
Eintein da bulunan ve diğer bir çok bilim adamında olduğu düşünülen sendromdur.

Bu sendrom bir konuya takıldığınızda her şeyi bırakıp o sorunu çözmeye çalışmaktır (yemek yemeyi bile unutabiliyorsunuz). Empati yeteneğinizi yok ediyor, asosyal olmanıza neden oluyor. Diğer bir deyişle tam bir bilim adamı özellikleri kazandırıyor. Kötü mü iyi mi siz karar verin.
Otizm türlerinden biri.
Bu bireyler sözlü iletişimi kullanabilir.
Zeka seviyeleri normalin üzerinde, bireysel yeteneklere sahip insanların bir çoğuna Asperger sendromu teşhisi konulduĞunU biliyoruz.

Bunu şu örnekle açıklayabiliriz. Herhangi bir insan tatile çıktığında yanına bir çok şey almak ister ve valizini doldurur. Sonuçta gereksinim duyacaktır.
Ama bu sendroma sahip bir insan örneğin sadece diş macunu alır yanına.
Valizinde sadece diş macunu vardır.
Ama o diş macunu hakkında her şeyi bilir.
Tıpkı bu valiz gibidir zihni.
einstein de bulunduğu varsıylan bir sendromdur.
Leonardo da vinci, beethoven gibi birçok dahinin sahip olduğu söylenen hastalık. içine kapanıklığa sebep oluyormuş sanırsam.
Youtubeda bir kullanıcının aspervlogunu izlerken anlatmıştı, hastalığının tek müthiş yönünün yoğun konsantrasyon olduğunu ve sevdiği alanda adeta bir takıntısının olduğunu söylüyordu. Kızın çalmadığı enstrüman var mı bilmiyorum ve bütün o bir şeyler çaldığı videolarını ağzım açık izledim.
Jodi picoult' un ev kuralları kitabında çok güzel anlatılan bir otizm çeşididir.
yine hannibal'dan örnek veriyorum o zaman. will graham'in yakalandığı hastalık. dizide gördüğüm kadarıyla kişi bambaşka bir kişiye dönüşüyor ve zaman boşlukları yaşıyor.
my name is khan'a konu olmuş hastalık.
Asperger teşhisi zor bir sendromdur. Öyle ki bir aspergerli görmede kendinizi öyle sanırsınız. Ancak bu ya çok zeki ya çok hiperaktif yada v.s v.s v.s gibidir. o yüzden en geç 15 yaşına kadar teşhis tanı koyulur yoksa bir halt olmaz. En erken ise 3 yaşında başlar ki sakın bizim devlet hastanesine gidip asperger miyim demeyim. size espulus dayar valla.
normal insanların aksine etrafinda olup bitenleri farkli algilamadir. hayal güçleri fazlasiyla gelismis oldugundan dolayi siz onunuzdeki iki vidayi nereye sokabilirim diye dusunurken onlar o iki vidayi hayal dunyalarinda parcalar ve o sure zarfinda robot yaparlar. otizmin aksine kelime hazneleri oldukca gelismistir, cok hizli konusabilirler lakin konusmalarinda vurgu kaybi vardir, tekduze konusurlar.ayrica oldukca sakarlardir. empati yoksunlugundan dolayi yapilan bir şakayi gercek anlami ile algilarlar. otizimin aksine ice kapanik degillerdir, sosyallesmeyi cok fazla arzularlar ama her defasinda yasadiklari basarisizlik duygusu bu arzuyu da yavas yavas koreltmeye baslar. guzel insanlardir biraz zorlardir ama guzeller.
Sosyal etkileşimde zorlanmakta ilgilidir.Otistik spektrum bozukluklarından biridir.
Asperger sendromu tesisini ancak bu alanda uzman Psikolog yapar. Ve Asperger sendromu kesinlikle en fazla on yaşına kadar mutlaka belirlenir ce fark edilir. Tabi dağda yaşanıyorsaniz onun dışında aşırı zeka dan önce bu sende onda konuşma bozukluğu , bazı ciddi alışkanlık gibi etkiler sergiler. Dolayısıyla Asperger ototitizmin bir koludur. Ancak on beş yirmi yaşına kadar birey kesinlikle bu tanı var olsaydı teşhis edilirdi..
ciddi ciddi kendimde olduğunu düşündüğüm sendrom. daha önceden de biliyordum ama şu son bikaç saatte hakkında 1-2 yazı okudum. bu sendroma sahip insanlarda olan çoğu özellik bende de var.

arkadaşlık kurmakta eksiklik var. toplumda kendime yer bulmakta zorlanıyorum.

sakarım, 2 günde 2 düşme tehlikesi geçirdim hatta.

bir şeye odaklanırsam fena şekilde odaklanıyorum ama matematik filan değil de dikkatimi çeken bişey olması lazım. bilgisayar, fifa, seri katiller yada farklı ülkeler gibi konulara ciddi şekilde odaklanabiliyorum.

olması gerektiği gibi safım. sınıftan birine telefon bile kaptırmışlığım var. gerçi uyduruk bişeydi ama 20-30 lira ederdi yine. bunun gibi baya olay var ama yazamıycam tek tek.

istediğim bir konu hakkında saatlerce konuşabiliyorum. futbol, survivor filan gibi konularda ama bunun dışında ilgimi çekmeyen konularda konuşmakta sıkıntı çekiyorum.

bence zekiyim. hem sözel hem sayısal zekam var. kimsenin anlamadığı matematik konularını anlayabiliyorum, ezber yeteneğim iyi ve ilgilendiğim alanlar hakkında birçok insan tanıyor ve terim biliyorum. sadece odaklanma sorunum var, tıpkı olması gerektiği gibi ilgimi çekmeyen şeylerde bu zekamı kullanamıyorum, tüy uçsa dikkatim dağılıyor.

vs vs okuduğum şeylerin %99u bende var. tek sorun fazla gülen birisi olmam. asperger sendromlular genelde donuk olurlarmış. bu konu hakkında bilgili birisi varsa bana özelden ulaşabilir. bu konuda cidden şüpheleniyorum.
özelliklerini derinlemesine okudum ve şunu diyebilirim ki.

az miktarda olsa bende vardır.
My name is Khan filminde duyduğum hastalık.renklere falan bakamıyordu,iletişimden kopuktu oyuncu.hastalığın adı da Bulan kişinin adından gelmekte.
bu hastalığa sahip kişilerin göz teması kuramadığı söylenir.
(bkz: ben x) filminde işlenen konudur.