bugün

olay van kolordu komutanlığında yaşanmıştır.
acemi askerlik bitmiş usta askerlik için van a gelmişiz. ordanda başka karakola gidecez. orda misafiriz amk. ama genede traş olmamız gerekiyormuş. aldım jiletimi macunumu gittim tuvalete. ordu çok güzel bi sistem kurmuş, tebrik ettim kendilerini. 50 tane çeşme yanyana. ama bitane gider yeri var. oda benim önümde çünkü ben birinci çeşmenin başındayım. abi sisteme hayran kaldım ya. ellinci çeşmenin ordan benim bulunduğum birinci çeşmeye doğru rampa yapmışlarkı nekadar tükürük sümkürük balgam ve kıllı köpük varsa aşşağa doğru aksın, yerinde yapışıp kalmasın diye. en şanssız ben, benden sonra en şanssızı benim yanımdaki, benim yanımdakinden sonra en şanssızı onun yanındaki. benim yanımdakinin yanındakinden şansızıda onun yanındaki. benim yanımdakinin yanındakinin yanındakinin yakınındakinin şansızıda onun yanındaki. öyle gidiyo işte. ya! adam her musluğun altına gider yapmamış ya. o günde nekadar sümkürük varsa ordaydı. hayatımda okadar balgamı birarada görmedim. gerçekten çok iğrençti.
(bkz: komando dansı)
çarşı iznine çıkacak gruptaki jöle kokusu.
üst üste bir tuvalete sıçmak ve tıkamak... hayır diğerleri boş mk onlara sıçın...

dip not: hepsine 40 şınav çektirdim hallettim o işi rahat olun...

edit : o erleri üstüne salacam... seni bulacam olm
nükleer bombadan, 50 santimlik çukura girerek kaçabileceğini öğrenmek.
ilki: askerliğin kendisi.
gece koğuş nöbetinde ortalığı hidrojen sülfür kokusu ile karışık çorap kokusunun sarması. pencere açılır ve derin bir nefes alınarak nöbete devam edilir.
-120 kişilik koğuşun bir gecede bir tek benim terliğimi kullanması ve o terliği sabah ayağıma geçirmem. terlik, ıslak gibi ama değil, kaygan ve ağır kokulu, renk biraz koyulaşmış.

-kar fırtınası sonrası elektrik ve su şebekesinin çökmesiyle 15 gün 240 kişi 12 gözlü bir tuvalet. sifon yok, el yıkamak yok, ayrılmak yok, ısınma zaten yok.
eğitim verdiğimiz alaydaki bizi kimyasal saldırılardan koruyacak olan tulumların delik deşik olması ve yine bizi biyolojik saldırılardan koruyacak gaz maskelerinin 2. dünya savaşı'ndan kalma olması ve filtrelerinin tıkalı olması. gerçi eğitim içindi onlar ama depolarda da durum farklı değildi.

bir de üst rütbelilerin askerler gevşemesin diye şu komutan geliyor bu komutan geliyor diye diye kadro askerlere gına getirmeleri. ama 1 ay boyunca hiç bir komutanın alaya gelmemesi ve akabinde terhis oluşumuz.
askere yeni gelen alt devrenin sivil eşyalarının, üst devreler tarafından paylaşılması.
çadır banyonun içinde duş almak, suyu ısıtan motorun sürekli bozulması, suyun geldiği şişme havuzun içinde böceklerin gezmesi, çadır banyonun güzergahının köy yolunda olması ve en iğrencide depodan su gelmeyince yemeklere şişme havuzdan su tedarik edilmesi tüm taburun ishal olması tuvaletlerin iki gün tıkalı kalması.

tüm bu iğrençlikler üst bölgesinde harfiyen yaşanmaktadır.
tuvalete ters oturulmuş görüntü ile karşı karşıya kalmak.
lavaboya gidersin, bastığın yere birisi attırmıştır ve kayar düşersin aq.
askerlikten soğutan, ürküten, yusuf yusuf çektiren olaylardır. cahil bir erin yaptığının cezasını tüm bölüğün çekmesidir.
(bkz: pisuvara sıçmak)
hamamda topluca 31 çekmektir.
kimbilir kaç kişinin kafasından geçen jiletle susuz saç traşı.
- bir gecede 1 çuval fasülye kırmak,
- 90 gün karavana yıkamak,
- askerlik boyunca tabur tuvaletini temizlemek,
- gündüz 3-5 nöbetinde, tabur çöplerinin yandığı yerde mevzi nöbeti tutmak,
- gece 11-1 nöbetinde mezarlığın yanındaki kulede nöbet tutmak.
- görüntü alındığında 120 mm havan atmak akabinde tozla dumak olmak(terörist ölse gam yemem),
- santrale bakmak ''komutanların aştafiştesini takip etmek'', edemediğinde şamar yemek,
- santrali arayan, uzman ise ''emret komutanım'' , subay ise ''emredin komutanım'' tabur komutanı ise ''emredinnn - -komutanımmm'' demek;diyememek.
- skorsky ikmali yapılamazsa merkeze gidememek,
- skokrskye ikmal yapılırken kambur hareket etmek, skokrsky kalkerken;toz,toprak,taş,çakıl vs vs vücudunun heryerini kaplaması,
- sonrada çadır banyoya gitmek. (#(#11476089))
1- alaturka tuvaletlerin dolup taşmasıyla oluşan ve dolup taştıkça üstüne sıçılmaya devam edildiği için, toros dağları gibi boy verip yükselen, renk renk dışkıların karışımıyla oluşan bok yığını.

2- siperin içine özenle sıçılıp bırakılan ve gün gelip sipere girip yattığınızda üzerinize bulaşan bok.

3- bir bölük askerin, hep bir arada ve dal taşak vaziyette hamama girip yıkanması.

4- sürekli çiğ olarak yenilen barbunya, pırasa.

5- 3 kişinin paylaşmak zorunda olduğu 2 ekmek.

6- bir hafta giyile giyile artık göte yapışıp ikinci bir deri haline gelen don ve ayakla bütünleşen çorap.

7- balgam dolu lavabolar.

8- bit.

9- köpek tecavüzcüleri. (bkz: yeter lan)
diğer asker arkadaşların tuvalette neden deliğe değilde delik dışında her yere tuvaletlerini yapması arkadaşın abisi anlattı.
tıkanan logarı 20 asker toplayıp ellerinde kovalarla tek tek logarı boşaltmaları.

daha sonra tıkanıklığı açıp taşınan yerden tekrar logara boşaltmak.
cipi siken adam gördüm. evet ben bunu gördüm. adam basmış gres yağını askeri cipin egzostuna, veriyo ha veriyo. cipin plakasını değiştirdik. askeri de terhis ettik. * * *
denetlemeler. ( her ne kadar iğrençte olsa tatlı birer anı )
kazanda kaynatılan çay'ı demir bardakla içmek.
sabahın 05;00 civarı göz gözü görmezken mıntıka temizliği yapmak.
arkadaşımın eşinin karşılaştığı iğrençlik:
doğu kökenli bir askerin koltukaltındaki 15-20 cm uzunluğunda kılları üzerinde yürüyen bitler.. (ığğğ)
yemekhanede yerlerin helanın silindiği bez ve paspasla masaların temizliğini yapmak. hemde aynı kova suyuyla.