bugün

>= 20 yaş erkek grubu için, gerçekleşmesi ihtimali büyük* bir durumdur.
makina mühendisliğine kayıt kuyruğu gibidir.
şube komutanı tanıdıksa gerçekleşmeyecek durumdur. millet sıra beklerken süzüle süzüle girmek sırasında yenen küfürlerin verdiği huzur paha biçilemez. *
"her türk asker doğar." anlayışıyla sessizce yapılması gereken eylem. saatler sürer çoğu kez. içeride de devam eder. internet teknolojisinin yaygınlaştığı günümüzde kayıtlı olduğunuz şubeyle hala dial up modemle bağlanmaya çalışmaları yok mu, bir de çekilen faksa cevap beklemeler, artı geneli suratsız sivil memurlar...

4s kuralı var biliyorsunuz.
içerde sadece alt iç çamasırı ile muayeneye gireceğinden bi haber genclik durumu.
subeye girerken telefonunu kapat diyen asker uygulaması kadar sacmadır.
insanları zorla devletin kurumuna küfür etmeye zorlayan olay.
Sabah 7'de gidilen şubede 120 kişilik kuyruğu görünce isyan etmemek elde değildir.
bundan 4 yıl öncesine kadar tecil işlemleri için gerçekleştirdiğim eylemdir.

sabah 8'de ulan kalkılır mı bu saatte nidalarıyla, homurdanmalarıyla kalkıp takribi yarım saat içinde yola çıkıp, evimize 20 dakikalık mesafede olan( yayan ) askerlik şubesine varılır. ama oda ne! millet uyumamış sanki önümde 160 kişi var ve 30'u boşa bekliyor. zira 120'den 130'dan sonra işlem yapılmamaktadır.

arkadaşlar görülür onlara yanaşılır. sohbet, hoşbeş derken ben de senle girerim diye anlaşılır. saat farketmeden 2 olmuş ama hala sıra arkadaşa dolayısıyla bana gelmemiştir. biraz daha bekledikten sonra arkadaşın ismi okunur ve girmek için bekleriz. o sırada şerefsiz antalyalı çavuş beni farketmiş, senin ismin yok diye o kadar kişinin içinde bir güzel kovmuştur. senin de ananın da diye bir ton söverekten geri dönülmüştür.
ertesi sabah 5'te gidip 50. numaraya isi yazdırmak daha bir garip gelmiştir. tecil için muayene olmak, donla dolaşmak daha da gariptir.
askerliktir. tecil için de olsa mantık aranmaz.
ekşi sözlük te çaylaklık sırası beklemeye yakın bir psikoloji yaşatır insana.
şu an gebze askerlik şubesi önünde gerçekleşendir. yaklaşık 150 kişi var.
o kuyruklarda çok küfredilir ama askere gidilip 2 günde hizzaya sokulduktan sonra göt kalkıklığı geçer , o şube günleri hatırlanmaz bile.

eğer askerdeyken şube önünde bekleyen artist çömleri görürseniz tertolarla birlikte güzel taşak geçilir.
gebze askerlik şubesi bu konuda meşhurdur, aşmıştır kendisini.. başka bir işiniz vardır fakat silüs almak için bekleyen yüzlerce kişinin olduğu sıraya sokarlar sizi.

ulan torunumum torununun torunu, sen dua et benim yanımda askerlik yapmadın diyesi geliyor ama diyemiyor..
içinde yaşanan bekleme ve bürokrasiye kıyasla muhtemelen solda sıfır kalacak bekleyiş halidir. askerlik şubesi içindeki bürokratik işlemler ve oradan oraya paslanma halleri kafka'nın eserlerini aratmaz.