bugün

2016 da biz allah'ımıza hamd olsun diyorduk zaten. duayı yaptıran komutana bağlı. sağcıysa allah, solcuysa tanrı dedirtiyor amk.
'Tanrımıza hamd olsun' diye seslenirlerdi. Ama bizim bölük ben dahil her zaman 'allahımıza hamd olsun' demişizdir.
ilk okulda da aynı saçmalık var, sanki her öğrenci müslüman olmak zorundaymış gibi 'şükür allah a' dedirtiyorlar. yetti lanet olsun. olmadı tekbirler getirin he, kafa da koprttırın.
kendi diline düşman bir toplumu zor bulursunuz.
milattan önce 209 yılında kurulup gelenek ile göktürk abidelerinde yazılı olan ilk türkçe kelime olan tanrı kelimesiyle dua edilmesinden rahatsız olanların yaptığıdır. türkçülükten rahatsız olanlar var. evet.
Kimisi uzayda koloni kuracak kimisi en ölümcül hastalığa çare buluyor biz neyle uğraşıyoruz dedirten olay. Tanrı kelimesi Tengri den gelmekte olup öz Türkçe’dir. Allah ise evet alışıldık olmasıyla birlikte Arapça’dır. Neden öz Türkçemiz varken Arapça bi kelime kullanılması gerektiğini şahsım anlamamakla birlikte aşırı derecede gereksizdir Tanrı deyince başka Allah deyince başka varlıklara mı dua ediyoruz?! Yaratıcı tektir üstelik bütün dillerde dağılsınlar.
tengrimize hamdolsun.

salam ve sucuk ile...
Allah arabın tanrı türk'ün. Yok ben türk değilim diyorsan o da senin tercihin. Nihayetinde herkes mükemmel olamıyor ne yazık ki!
herkesin askerlik süresince tartıştığı konu. yemek sırasına girersin, komutan gelir tanrımıza hamd olsun der, bölüğün yarısı tanrımıza yarısı allahımıza hamd olsun der. ve olay orada başlar. tanrı yaratıcı demek zaten. ama sorun tanrı değil, araplaştırılmaya çalışılmamız.
2 sene önce tanrımıza yerine Allahımıza dediğimiz için ceza aldığımız önemsiz sözcük.
resmi olmasa da allahımıza hamd olsun deniyordu. istisnalar hariç. şimdi resmi olmuş ne var bunda? doğru olan bu zaten.
(bkz: muslumanlar ve dertleri)

sikilebilecek bile bir dert degil gercekten. Yahu tanri desen ne farkeder? Allah desen ne farkeder?
Tanrı Türkçedir Allah arapçadır.ama Allah özel isimdir Kuran daki tanrının adıdır.Allahda bir tanrıdır tıpkı Zeus ve Odin gibi.Ama ordu seküler bir yapıda olmalıdır o orduda diğer dinlerden olan Türklerde askerlik yapıyor.En iyisi herkes istediği tanrıya dua etsin ama içinden..
Ben sadece ağzımı oynatıyordum. Sıkıntı olmuyordu.
şeriat is coming..
Yerinde bir değişim olmuştur. Biz müslümanız ve kitabımız da Allah ın isimleri arasında tanrı kelimesi geçmiyor.
2 sene önce yaptım bir komutan Tanrı dedirttirdi, diğerleri Allahımıza hamdolsuna izin verirdi. Bir keresinde de Rabbimize hamdolsun demiştik.
Zaten bi' beş altı yıl öncesine kadar bu şekilde uygulanıyordu. Sadece resmileşmiş oldu.

Ha allahımıza olmuş ha tanrımıza.. Asıl sorun bu kadar insanın aynı tanrıya tapıyormuşçasına topyekün bir muameleye tabi tutulması saçmalığıdır.

Yıllarca içimdeki inancı gizleyerek baskılayarak yaşadım. Bu bir dönemlik yemek duası zırvalığı da o süreç içerisinde belleğimi işgal eden; herkes avazı çıktığı kadar bağırırken susmak zorunda kaldığım ve biri beni bu şekilde görürse yargılar mı endişesine kapıldığım bir kara leke olarak kaldı.
Ulan heryerde her fırsatta islam düşmanlığıni yapmayın

Allah desen tanrı desen ne farkeder diyor ?

insanlar Allah demek istiyor, fark yoksa Allah desinler ozaman

Neden zorunuza gidiyor?
Heryerden birşeyleri değiştirmeden rahat edemiyorlar .
Òzden, manâdan kopup, kelimelerle oynamayı seven zihniyetin hüneridir.
Acınası!
bakın tanrı kelimesi öcü değil hemen yanlış anlayıp eksi butonuna ırz düşmanlığı yapmayın.tanrı türkçe de ilah anlamına gelir
ya çoğumızda duymuşuzdur tengri biz menen diye
yani allah ve rab birisi arapça diğeri farsçadır ha bana göre hepsi uygun önemli olan kişinin içinden ne geçirdiğidir ama nasıl olmuşsa bu altyazılı filmlerden olsa gerek tanrı kelimesi hristiyan inancındaki ilahla bağdaştırılmış.
bak canım kardeşim tanrı demek sadece oğlu isa olduğuna inanılan ve onalrın "god" dedikleri ilah değildir türkçeye tam çevrilemez o yüzden türkçedeki karşılığı kullanılır.
yani allah da türkçede tanrıdır god da
hatta ve hatta hala inanan varsa zeus da bir tanrıdır bu dilller arası geçişteki fakat sadece bizdeki geçişteki bir yanlış anlamadır
baştada dediğim gibi ne dediğin değil ne hissettiğin önemlidir
saygı ve sevgilerimle.
allahımıza hamd olsun, yeri geldi askeriye de yemeklerden zehirlendik. allahımıza hamd olsun, yeri geldi şehitlerimize ''kelle'' denildi. allahımıza hamd olsun, yeri geldi pkk terör örgütü ile devlet büyüklerimiz görüştü. allahımıza hamd olsun, gariban askerlerimiz şehit olurken, devlet büyüklerimizin çocukları, aslanlar gibi askerliğini rahat yerlerde yaptılar. devlet büyüklerimizin çoğunun çocuğu, askerlik'ten bile çürük alarak vatan görevini yapmadı.

sizin amacınız ''allah'' değil. sizin amacınız radikal islamın bayrağını dalgalandırmak. sizin amacınız hilafeti geri getirmek. zamanında hilafeti savunan radikal islamın bayrağını taşıyan, hacılarla hocalarla iş birliği yaptınız, ama 15 temmuz da elinize verdiler, hala akıllanmadınız hala hilafete hala radikal islama aşıksınız.

son olarak ''tanrımıza hamd olsun'' evrensel bir dildir. türk silahlı kuvvetlerinde sırf müslüman askerlerimiz yok, hırisiyan askerlerimizde var. ''tanrı'' kelimesi herkesin inandığı dini kapsayan bir kelimedir...
hamdolsun bu günleride gördük dedirten dua değişmesidir. evet..
Önce komutan yerine Gomtan diyen k harfi yerine g harfini ısrarla kullanan andavallara konuşmayı imlayi ogretseler daha mantıklı olurdu.