bugün

Astsubaydan dayak yemek için güzel neden.
(bkz: sikmeseler bari).
oradan revire gitmeye sebep olacak durumdur.
O top sakalı gizliden gizliye nasıl uzatabildin dedirten durumdur.
bölük komutanı bile bırakmazken senin bırakman senin için hiçte iyi olmayacaktır. Ve sen o askerliği bitirdiğinde normal şıçma duyunuda kaybedebilirsin. kısacası riskli iş.
coniler için gayet olağan durumdur.
gözlerini açtığında kendisini revirde bulur.
badem bıyıkla çıkmaktan daha tehlikeldir.
(bkz: sikerler oğlum hepimizi sikerler)
o gün yaptığın yapacağın son şey olur vesselam. sakalla birlikte topunuzu keserler.*
terlikle koğuş nöbeti tutmaktan biraz daha fazla üzer.
komutanın espri anlayışı iyiyse önce gülüp sonra dövecegi, değilse direk dovecegi olaydır. yapmayın böyle şeyler.
yaklaşık 20-25 gün operasyonda kaldıktan sonra alaya saç sakal birbirine girmiş halde döndüğümüz anda birliğe yeni katılan askerlerin bunlar köy korucusu mu diye tepki verdikleri, alay komutanının karşınıza geçip 'geçmiş olsun aslanlarım' dediği en az 10 içtima görmüş biri olarak imkansız olmayan durumdur.
adamın bir tarafına su basarlar.
ziyadesiyle zararlı bir eylemdir. hatta başkaldırıştır, isyandır.
hergün içtima olduğundan yapamayacağın bir eylemdir.

çünkü, daha ilk gün o kısmen bıraktığın sakalın farkına astsubay varır, ve seni berbere gönderir, hatta berberden de "sakalı kestim, komutanım" raporu ister. sen berbere gitmezsen, berber o raporu vermez, ertesi günkü içtimadan önce başka kanallardan başın belaya girer.

olmaz yani o iş. hiçkimsenin bir günde o kadar sakalı çıkmaz.

askerde kardeşim, topsakal falan bırakamazsın.
eğer herkesin sevdiği bir uzman çavuş varsa size : ne geziyon lan kilise papazı gibi diyecektir.
Not : iki günlük sakal'a demiştir.
O askerlik bitmez aga.
askerliğinizi nerede yapıyorsanız yapın, zordur.

+ nca!
- nca eskişehir emret komutanım! (selam)
duraklama anı ...
+ sakal traşı olmadın mı sen!?
- oldum komutanım.
+ hiç öyle görünmüyor. ( o arada çeneye sürter elinin tersini)
- akşam oldum komutanım.
+ bir daha sabah ol yoksa ağzına sıçarım.
- emredersiniz komutanım! (selam verilir, geri dönüp, götüm götüm gidilir)

tabi bundan çok daha ciddi olaylar da geçti başımızdan ama giderek gevşiyor insan. en son komutanla üs bölgesinde haşlanmış yumurta tokuşturuyorsunuz. çömezlere kumanya ayarlama, mühimmat ve havan temizliği, helikopter sahasına gönderme gibi angarya işleri yaptırıyorsunuz.
arkadaşlarının uygulayıcısına "madem o kadar kan veresin vardı, bari kızılay'a bağışlasaydın" şeklinde serzenişte bulunmasına sebebiyet verecek uygulamadır.