yerini sıracılık ile değiştirmiş, aynı bokun lâciverti kalmıştır.
Bizde yoktu. Bedelliydik olm biz zaman yetmedi.

Sarı kafa bi astsubay vardı. Adama baka baka sigara içiyorduk kapının önünde, kızarıp gidiyordu.

Bu da ters devrecilik oluyor zaar.
cevval beylerin biklemeyeceği meseledir.. delikanlı adama kimse bir şey yapamaz/yaptıramaz da...

kimseye eyvallahınız olmasın gençler.
Lan hepi topu 6 ay askerlik yapılıyor zaten, bunun neresine çevrecilik yapılır amk dedirten olaydır.
devrem diye birbirlerine yürürler.
devrecilik artık yok denecek kadar azdır. sıracılık vardır. gayette gereklidir. ama gidip de "bana bunu yaptırdılar" şeklinde bakarsanız, askerliği ve askerliğin mantığını, bu sistemlerin neden askeriye için önemli olduğunu anlayamazsınız. iyisi mi askerlik yaparken, bir yandan da sanki kendinizi dışardan izliyormuş gibi bir bakın durumlara.
Devrecilik bilmem de şehircilik hemşericilik yapıldığını gördüm koğuşa gittiğimde hemşirelilerimle istanbulluların karşılıklı saf tuttuklarını kavga edeceklerini gördüm meseleyi sordum bir hemşehrim m.. adli hemşerimizin istanbulluların battaniyelerini aldığını ondan dolayı kavga edecekleni söyledi. Ben m... Hariç bütün hemşerilerimi geriye aldım. Haksız olan hemşerim tek başına kalınca battaniyeleri geri verdi kavga olmadı.
bana biri haksız yere yaparsa yatırır sikerim acımam.
Dışarıdaki vasıfsız tenekelerin askere gidince kendini bir şey sanması sonucu oluşan mantıksız olay.

Bu günlük hayatta bile olan bir şey aslında. Mesela Bir işe giriyorsun, ne kadar bilgili olursan ol, oraya daha önce girmiş kişilere göre bir nevi alt devre muamelesi görüyorsun.
askerlik içerisinde bulunan illet. adam 3 ay önce geldi diye kendini oranın kralı sanıyor. evet.
26-27 yaşında askere gittiğimde 20 yaşındaki anadolu fareleri bana devrecilik oynamaya kalkarsa onları köylerindeki ebelerinin yanına geri yollarım.
askeriye rütbe ve kıdem esasına göre hiyerarşinin olduğu bir yerdir. devrecilikte bu sistemde gayet normaldir ve disiplin için gereklidir. bunun zorbalığa dönüşmesi, göz yuman komutanların kabahatidir.
Garibanın garibana zulmü bitmez.
Babam komutanlık yaptığı dönemlerde asla izin vermezdi buna ve en sert tedbirleri alırdı.
gerekirse 10 yıl askerlik yaparım uzatsınlar istediklerini yapsınlar ama kendime öyle davrandırmam. ben buyum büyükşehirde doğmuşum büyümüşüm böyle görmüşüm. ama herkes böyle değil içine kapanık doğru düzgün kendini savunamayan ya da askerlik sistemini çok bilmeyenler ya da özellikle doğudaki genç adamlar ne yapsın? adama kürtçe öğretmişler türkçeyi bile kim bilir kaç yaşında öğrenmiş, bu adam kendini savunamaz. zaten kendini oraya ait hissetmiyor, o kadar dışlamışsınız ki kürt diye o derece çok çekiniyorlar. kendini savunmayı geçtim onu siktir et hakkını bile aramaz o çocuk. çok kürt tanıdım böyle dışlanmış, ezilmiş. hukuk ve eğitim sisteminin adaletsizliğinin eşit olmayışının en büyük meyvesidir bu.
Bir video izledim kendini bilmez 3 tane çiroz torbacı tipli sözde asker olan çocukların yeni gelen çocuğa artistlikler yapıyorlardı. Şimdi bu çocukları ranzanın demirini söküp kafalarına vura vura ezmemek için bir neden var mıdır. Yaptığı 6 ay askerlik birde yeni gelenlere devrecilik oynuyorlar. Askerde asteğmen veya çavuş olursam bunları ezerim. Net.
Şehir efsanesidir diye düşündüğüm, Alt devreye don yıkatmak gibi bir fantazi geliştirmiş asker ağaların varlığından söz edilir. Hiç rastlaşmadık.
2001 yılında bile vardı.
tembel komutanlar işleri üst devreye havale edip rahat ederler.
orospu çocukluğundan başka bir şey olmasın değildir..

ulan orada herkes ana baba kuzusu
picin teki geliyor sana üstünlük tasliyor
neymiş ötekinden 3 5 ay erken gelmiş askere

ee ne olmuş yani..

ulan ben kısa dönemdim
piçler bana bile devrecilik yapmaya çalıştı.
Devrecilik yasak ve suçtur uygulamaya kalkan olursa askerliğini ciddi tehlikeye sokar. Genelde bunu yeni gelen askerlere işte komutan diyor bunu bu şekilde yap diye anlatılmaya başlanır. saflık yapıp tırsmaya gerek yok suçtur. Cezası askerliği bile uzatır.
Sıracılık iyidir ama devrecilik saçmalık ve şerefsizliktir. Kimsenin kimseye para verip kantine göndermeye hakkı yok. Kantine gidip bana şunu almazsan akşam sana boyun kadar su basarım diyip, tehdit ederek yeni gelen, bir halt bilmeyen askeri korkutana insan denemez.
gagalama sırasını belirler: kıdemliden kıdemsize uzanır.
Kurulu bir düzen askeriyede devrecilik. Askeriyede var da hayatta yok mu sanki? Ohhoo Hemde Âlâsı var.
Bölüğe ilk girdiğimde birinin toruunnn toruunnn ötmez borun diyerek karşılaması sonucu öğrendiğim durum. Allah tan acemi birliğinde Onbaşı pırpınını takıp birkaç gün sonrada ikinci pırpır ile Çavuş olunca onu diyenlerin borusunu güzel öttürmüştüm. 4 yıllık okul bitirmenin tek faydası bu oldu desem yeridir. Onun için ne yapın ne edin kısa dönem gidin.