bugün

fakirlikten ve geri birakilmisliktan dolayi her daim devlete kin kusan, laf salatasi yapmaya gelince; her turlu yasa disi orgutlenmeyi fakirlik sosu ile suslemeye calisan bir toplumun, basindaki aga babalarinin haber saatlerinde ve magazin programlarinda anlatilan en az 15 kilo altin ve yuzlerce milyarlik takilar, ibo'nun kafasindan asagi dokulen dolarlar ile suslenen akillara zarar dugunler.
son yillarda dizi filmlere bile konu olmus boylesine omurgasiz ve serefsiz bir govde gosterisine nasil bir yorum yapilir?...
guneydoguda'ki her turlu yasam zorlugunu bu ulkeye mal eden pkk sempatizani kurd fasistlerin "turku bar" ve entel cay bahcelerinde gururla asiretlerinin ne kadar guclu oldugunuda anlatmalari baska bir mide bulantisidir.
kimilerinin bu düğünlerde davulcu olmayı bile istediği düğünlerdir. (bkz: en çok olmak istenilen şey)
gelinlerin, salona / açık alana limuzinlerle getirildikleri düğünler.
bazılarının ellerinde deste deste paraları ortaya saçtığı, gelinin takılan altınları taşımakta zorlandığı paraların ve lümpen gösterişin uç noktalarda olduğu düğünlerdir. emekleri sömürülüp de üzerlerinden böyle ihtişamşı üğünler yapılan aşiretin garibanları ise ancak ağalarının bu düğünleri ile övünür.
açlıktan ağzı kokan insanların bulunduğu bir köyde, bölgenin aşiret ağasının kızı veya oğlunun evlenmesi dolayısıyla verilen kimi zaman günlece kimi zaman haftalarca süren şenliklerdir. bir çok muhtaç insanın değişik bir şeyler yiyebilmesine, karnını doyurmasına vesile olmaktadır.
aynı yörenin insanları arasındaki uçurumu gözler önüne seren aşiret düğünleri; 100 kişinin hak edip kazanamadığı parayı 1 kişinin yerlere saçması gibi trajikomik bir görsel şölen(!) içerir.

ayrıca izlerken;
"vay anasını gelinin ne çok takısı heyt bee" nidaları yersizdir. zira, bu takıların çogu gösteriş amacıyla takılan kuyumcudan kiralanan veya erkek tarafınca düğünden sonra gelinden alınıp kasaya kilitlenecek olan takılardır. evlenen kızcağızın bir ömür boyu göz göre göre aldatılıp, eve gelmeyen en az 6 tane dostu olan bir kocaya tahammül etmek zorunda olduğu, üstelik ondan kati suretle boşanamayacağı, evlenme ve eşini seçme kararını evlenen çiftlerin vermiş olmaması gerçekleride göz önüne alınırsa gelin ruh hastası değilse o düğünü çok hüzünlü geçirir.
aşiret düğünlerinde o kadar şatafata rağmen yüzü gülmeyen mendebur gelinlerin surat ifadelerinin nedeni bunlar ve daha fazlasıdır.
bu tip düğünler genelde romanya'daki görgüsüz ama çok zengin olan çingenelerin düğünlerine benzer nedense! görgüsüzlük, gösteriş budalalığı, israf... hepsi bir arada düğün içinde yerlerini almıştır.
merkez bankası güneydoğu temsilcisi olarak faaliyet gösteren düğün türlerine verilen ad.
bugün çalıştığım otelde şahit olduğum düğünümsü. evet düğünümsü diyorum cünkü düğün değil olamaz. millet cebini dolar ile doldurup saçmaya gelmiş anasını satim. bir ara "damada amcasından 100 milyar" diye bir ses duydum ve gerisini hatırlamıyorum.
altinlarin bavullarla tasindigi ve arabalarin park icin yer bulamadigi dugunlerdendir.
sözde açlık ve sıkıntı yaşayan yöre halkının devlet yerine isyan etmeleri gereken düğün sahipleri ve düğünleri.
televizyonda görmüştüm acayip bişey böle kızın ağırlığı kadar altın,altın kemer her bok takıolar valla,dolarlar havada uçuşuo,hele bide kadınlar öle garip sesler çıkarıyorki tam komedi. o sesleri duyup kopmamak elde değil.
uyuşturucu ticaretinden kazanılan dolarların,
silahlardan çıkan kurşunların havada uçuştuğu
düğünlerdir.
medyada her çıkan haberini gördüğümde ana avrat küfür etme ihtiyacı duyduğum, dünyanın en görgüsüz hadisesi.
milletvekillerinin mutlaka ama mutlaka, "onur konuğu" olarak yer aldıkları düğünlerdir.
en bilinen işlevleri, evlenen çiftin ve sahnedeki çok ünlü bir türkücünün başından aşağı dolarlar saçmalarıdır.
Şehirlerde çocuklar düğünde kız kaçıran gibi sempatik eğlence araçları kullanırken bu işler köyde Taramalı tüfeğe dönüyor.