bugün

Enflasyonun sonuçlarından biri. rakkamda şişkinlik. Satın alma gücünü ne zaman arttıracaksınız. Asgari ücret 1.650.- tl iken olan satın alma gücümü geri ver yeter. Asgari ücretin kaç para olduğu soğanın kilosunun kaç para olduğu beni ilgilendirmiyor.

Edit : ekonomiyi mahvettiniz. 1.000.- tl lik banknot basmanız yakındır. Ama tabii faiz günah değilmi. Zamanında kullanılmayan faiz enstrümanı ülkeyi ne hale getirdi. Yazık.
Geçen yıla ait bir mektup, bir asgari ücretli çalışan tarafından yazılmış:

Bir işçi
Dilovası/Kocaeli
Gebze Dilovası EMiS sanayisinde küçük bir fabrikada çalışıyorum. Sayımız 30 civarında. Çoğumuz asgari ücretli. Asgari ücret arttı mı aldığımız ücret artıyor, bunun dışında bir şey almıyoruz. Bir de fazla mesai alıyoruz. Günde 12 saat çalışıyoruz. Sabah 8 akşam 8. Bekarım evlenmem de bu gidişle. Ama ailem sıkıştırıyor evlen diye. Çalıştığım işte bir gelecek görmüyorum, bu nedenle başka işler bakıyorum. Ama ortaokulu bitirdim iş yok, en ufak bir iş için bile torpil lazım. Liseyi okuyamadık, iyi bir meslek sahibi olmayı beceremedik ama böyle diye düşük asgari ücrete talim etmek zorunda mıyız?
Bizi çalıştıranların durumları çok iyi. Güzel evlerde oturuyorlar, pahalı arabalara biniyorlar, lüks içinde yaşıyorlar. Tamam para koymuşlar, fabrika iş yapar mı yapmaz mı diye risk almışlar fakat neticede çok para kazanıyorlar. Durum buyken bize niye asgari ücret veriyorlar, mesaimizden kırpıyorlar. Allah’tan bile korkmuyorlar. Çalışma süremiz sözde 8 saat, gel bunu patrona anlat. “Niye 12 saat çalışıyoruz, çünkü para yetmiyor” dediğimizde “işe girmek için sırada bekleyenler var işte kapı” deyip kestirip atıyor.
Üniversite mezunları bile işsiz, iş bulmakta zorluk çekiyor. Mecburen sesimizi çıkarmıyoruz. işsiz kalmak daha zor. Böyle yaşamaya alışacağız gibi. Ücret azlığı, mesai fazlalığı... Doğrusu yorulsak da fazla mesaiye mecbur kalıyoruz. Bütün bunlara karşı çık demek kolay. Gel bir de benim tarafımdan bak, hiçbir mesleğim yok. Hadi bu işten çıktık diyelim sanki Dilovası EMiS’teki başka fabrikalar farklı mı? Dünya dolusu işsiz varken bu işler zor gibi geliyor bana.
Fabrika biz işçilerin iflahını kesiyor, her dakika koşturuyorlar bizi. işe git gel günde 13 saati buluyor. Geriye kalan vakitte ne yapalım eş dost akrabalarımız var, uyumamız da gerekiyor. Memlekette neler olup bittiğinden habersiz yaşıyoruz. En iyi yaptığımız şey televizyon seyredip arkadaşlarla kahvede okey oynamak. Başımızdakiler adalet, kalkınma, hakkaniyet laflarını dillerinden düşürmüyorlar. Fakir fukara dostu olduklarını söylemelerine de alıştık. Şimdiye dek pek bi’şey yapmasalar da bu yıl ki asgari ücret için bir şeyler yapmalarını bekliyoruz. Hem Müslüman zulmetmez, çalışanın hakkını yemez, biz ailemizden ağzı az çok laf yapanlardan öğrendiğimiz bu. Ama işin içine para girdi mi işler biraz karışıyor gibi geliyor bana. Bizde birçok arkadaşımız asgari ücret en az 2 bin 300 olmalı diyor.
tek kişiye gayet yeterli olan bir zahmet evlenmeyiver.
tek başıniza kalıyorsaniz hayde hayde yeter.

ama aile varsa

yetmez beyim...
En 4000 TL olmalıdır.
Ortalama minik bir hesapla istanbul Ankara gibi bir şehirde asgari ücret alan tek kişiye bile hayde hayde yeter nasıl diyorsunuz anlamadığım durumdur.. Asgari ücret denilen şey ülkenin saçma sapan hayatı ve ekonomiyi yansıtmaya verilerine göre değil gerçek hayat gereklilikleri üzerinden belirlenmelidir.
Kira istanbul şartlarında en kötü 2+1 ev 1000tl olduğu için geriye 1020tl kalıyor.
Faturalar 400tl tutsa (telefonlar dahil + Yazın doğalgaz 60tl daha az yani yazın 340tl)
Kısacası Bir insan da her gün makarna yemeyeceği için nah geçiniriz.

Bir zamanlar iBB belediye başkanı vardı simit çay hesabı yapardı. Şimdi danışmanlarına yaptırsın bakalım. (Günde 3 öğün birer simit birer çay 6.5tl yapıyor. Ayda 195tl. Dört kişilik bir aile için 780tl)

Asgarî ücretli aileler olarak açlık sınırındayız. Teşekkürler Türkiye!

(bkz: açlık sınırı)
rakamsal değerinin hiçbir şey ifade etmediği taban emekçi geliridir.
5000tl olması hiçbir şeyi değiştirmeyecektir.

5000tl olan asgari ücretin iş veren üstündeki maliyeti 7000tl segmentine gelecektir. bunun gelir vergisi ( ki burda kanunu değiştirdikleri için, saçma şekilde asgari ücret vergi dilimine giriyor. eski kanun asgari ücretin yıllık brüt tutarı üstünden hesap yapıyordu, tvs'nin de içine sıçtılar. ) konusunda vergi dilimi olayı da var ki o rası ayrı mesele.
neyse, 1 personeli 7000tl maliyete gelen iş veren, ürettiği ürüne zam yapacak...ve değişen hiçbir şey olmayacak.

asgari ücret 2020 tl iken ekmek 1,5 tl
asgari ücret 4040 tl olsun ekmek 4 tl olur (üretten fazla zam gelir )

sonuçta asgari ücretin rakamsal değeri önemsizdir. asıl önemli olan "satın alma gücüdür"

ben size 1000tl asgari ücret ödemesi yapayım ama siz o 1000tl ile 7000euro alabilir halde olursanız satın alma gücünün ne demek olduğunu anlarsınız...
bakınız yaz geldi, memlekete alamancı kaynıyor...işte onların 1000 birimlik maaşları burada 7000 birim...bakın nasıl da mutlular...

anlayana sivri sinek saz...anlamayana senfoni orkestrasını soksan az....
küçükken "askeri" ücret sanıyordum bunu.
Asgari ucreti verelim bir milletvekiline bakalim gecinebilcek mi 1 ay.
bağlı olduğum maaş. beni bu maaşa layık gören kim varsa allah belasını versin.
bu ücreti alanların alım gücü yerlerdedir, örneğin almanyada ya da herhangi bir ülkede asgari maaş ile 100 kilo et alınabilirken Türkiyede 10 kilo et alınır ve yanında şükür edilir, 10 kiloluk et şükür sayesinde bereketlenir ve 1000 kiloymuş gibi olur, böylece merkel titrer ve bizi gısganır.
işverenin kasasından 3006 tl olarak çıkan ücret.
işsizliğin temel nedeni.
2020 liradır.
Askeri ücret denerek sinir zıplatma özelliği vardır.

Yahu arkadaşım, azıcık akıl, izan!
Askeri ücret nedir?!

Bir de şarz mevzusu vardır ki, tövbeler olsun!

Şarzınız bitsin de, askeri ücrete mahkum olun e'mi!
Asgaridir ama ahlaki değildir.
yanlış anlaşılan ücret politikasıdır. adamlar her işe asgari ücret veriyor. taksi durağında telefona baksan da asgari ücret, haftanın 6 günü eşek gibi çalışsan da asgari ücret, masa başı çalışsan da asgari ücret.
klasik iş görüşmesi; özellikler, özellikler, özellikler, şunu bil, onu bil, bunu bil, onu yap, bunu yap, şunu yap. kaç para vericen? asgari ücret veriyoruz. (bkz: siktir git).
--spoiler--
Türk-iş'in açıkladığı açlık sınırı rakamlarına göre eve tek asgari ücret giren dört kişilik bir aile karnını doyurduktan sonra geriye harcaması için 57 TL kalıyor!
https://www.sozcu.com.tr/...7-tl-kaliyor-5415217/amp/
--spoiler--
57 tlyi görünce sevinen insanlar var bu ülkede. Tepki çeksen ne fayda, minnet eyleme modu aktif.
açlık sınırının altında olan bir ücret.
insanlık sınırının altında olan ücret.
Çok zor. Allah yardım etsin ev geçindirenlere
normalde açlık sınirını geçmeli ama ne yazıkki oldukça altında.
Beyoğlu'nda yaşıyorum. kira fiyatlarını görünce hep sormusumdur; bu insanlar ne iş yapıyor ? ne kadar maaş alıyor ? diye. insani şartlar içinde oturulacak ev fiyatları 5000₺ den başlıyor.
güncel Önemli Başlıklar