bugün

aşağıda özetlenmeye çalışılan olaylar tümüyle gerçektir ve bir darbe sonrası yaşanılan; 'hukuku ayaklar altına alma' kepazeliğinin ne boyutlara ulaşabildiğini göstermesi açısından; özellikle, postal fetişistleri için ibret vericidir.

12 eylül darbesi'nin ardından haklarında idam cezası verilen 517 kişiden 18 sol görüşlü, 8 sağ görüşlü, 23 adli suçlu ve 1 asala militanından oluşan toplam 50 kişi asılarak idam edildi.

- ülkü ocakları üyesi mustafa pehlivanoğlu da bu elli kişiden biriydi.

10 ağustos 1978 gecesi aynı saatlerde ankara balgat'da 5 kahvehanenin silahlarla taranarak 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılarda 3 sol örgüt mensubu ile 2 ülkü ocakları üyesi farklı kahvehanelerde yaşamını yitirmişti. bu olayla ilgili olarak tutuklanan mustafa pehlivanoğlu, dönemin sıkıyönetim mahkemesince suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılmıştı. ancak, mahkemenin aldığı idam kararından sonra savcılıktan gelen resmi bir yazı pehlivanoğlu'nun olayda silah kullanmamış olduğunun kesin olarak tespit edildiğini belirtiyordu. bu gelişmenin ardından bizzat kenan evren'e ulaşıldı. telefondaki ses aynen şöyle diyordu;

- bana da böyle bir bilgi geldi ama artık çok geç infazdan dönemeyiz!

idam kararını veren sıkıyönetim mahkemesi hakimi ali fahir kayacan yıllar sonra kaleme aldığı anılarında konuyla ilgili olarak şunları yazmıştır;

- mustafa pehlivanoğlu, asılan solcu necdet adalı'ya denge olsun diye idam edildi.

gelelim! necdet adalı'ya;

adalı, 12 eylül darbesinden sonra ilk idam edilen kişi ve bir dev-lis üyesidir. 1977 yılında ankara yıldırım beyazıt lisesi öğrencisi iken ismetpaşa'da bir kahvehanenin silahla taranması olayından tevkif edilerek ulucanlar cezaevine gönderildi. yargılanması sürerken gerçekleşen firar eylemine de katılmadı. sıkıyönetim mahkemesi hakimi albay hamdi sevinç, sanığı suçsuz buldu ancak, mahkeme heyeti bu kararı kabul etmedi. sevinç, heyet kararına şerh koydurdu. necdet adalı, 8 ekim 1980 günü ulucanlar cezaevi bahçesinde kurulan darağacında asılarak idam edildi.

albay hamdi sevinç, idam kararına şerh koydurduğu için disiplin cezası aldı ve daha sonra ordudaki görevinden istifa etti.

edit: yazım kuralları.
güncel Önemli Başlıklar