bugün

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), 50 yılı aşkın bir süreden sonra Ay'a yapılacak ilk insanlı yolculuk için verilen isim.

Üç Amerikalı ve bir Kanadalı astronot gelecek yıl Ay'ın etrafında gezerek, tarihi Apollo misyonlarının 1972'de sona ermesinden bu yana uzayın derinliklerine inecek ilk astronotlar olacak.

Uçuşun Kasım 2024'te gerçekleşmesi planlanıyor.

Uzay aracı, Ay'ın çevresini dolaşacak ancak yüzeye inmeyecek.

görsel

mürettebatta bir kadın bir de siyahi personel olacak.
gezip ne yapacaklar? bu görev tanımı biraz saçma olmuş (başlık sahibine yönelik bir eleştiri değil. neticede hans nasa'da çalışmıyor ya, ne açıklama yapıldıysa onu yazıyor). ama, "ayın etrafında turlayacaklar".. eee? "yüzeye inmeyecekler".. o zaman ne halt yemeye gidecekler? "bilmiyoruz ama uçuşta bir de kanadalı olacak".. bunların başkanları olmadığıma dua etsinler, kurumda yakaladığım personelden duman tüttürürdüm..
1969 da ayın yüzeyine inen araç.
2024 de turlamak nedir teknoloji hiç mi gelişmedi yoksa hala 50 yıl önceki şeyi mi kullanıyorlar.
1969'daki olay da komplo teorisyenlerinin dediği gibi stüdyoda çekilmiştir belki de.
videoyu izliyorum kaç kere gerçekmiş gibi geldi.
Bir yandan da stüdyoda çekilmiş gibi.
Videoda yerçekimini gösteriyordu attığı şey yavaş mı hızlı mı düşüyor anlamadım ondan.