bugün

Arslanköylü kadınlar Hamlet i oynayacak
Salı, 21 Temmuz 2009 20:36

Mersin Arslanköy deki Kadınlar Tiyatro Topluluğu, Shakespeare in Hamlet ini Hamit adıyla sahneye taşıyacak. Oyunda kullanılan taçlar kartondan, kafatası da kabaktan yapılmış.

Taraf
19//7/2009

Mersin - Mersin in Arslanköy beldesinde Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu üyesi 7 kadın, William Shakespeare in Hamlet adlı eserinden 3 bölümü Hamit adıyla sahneye taşıyacak.

Kadınlar bir yanda günlük işlerini yürütürken, bir yanda da oyun hazırlıklarını sürdürüyor. Provaları topladıkları kostümlerle sürdüren kadınlar, 8 yıl içinde Hasret Çiçekleri, Çiçekler Solmasın, Erik Eşkisi, Nefesi Kesen Hoca ve Ozon Tabakası adlı oyunlarını sahnelemiş. Kadınlar Hamlet i sahnelerken telaffuzda zorlanmamak için yabancı karakterleri kendilerine uydurmuş. Prens Hamlet Hamit, Horatio Hurşit, Ophelia Feraye, Polonius ise Şahin adlarıyla oyunda yer alıyor. Oyunda Hamit ile kraliçe arasında geçen kısa bir konuşma da ingilizce olarak seslendiriliyor.

Topluluğun kurucularından Ümmiye Koçak, kostüm sıkıntısına da yaratıcı çözümler bulduklarını söylüyor: Kraliçeye basmadan yapılmış elbise giydirdik. Diğer karakterler ise şalvar ve şapka giyiyor. Kullanılan taçları kartondan, kafataslarını kabaktan yaptık.(SD)
arslanköy çadır tiyatrosu kadın toplulugu'ndaki arkadaşlarıyla viyolonsel dersleri almaya başlayan cennet güneş viyolonseli ilk kez geçen yıl bir tiyatro gösterisi için mersin devlet opera ve balesi'ne gittiğinde görmüş.
'' o an bu aleti çalmaya karar verdim, notaları karıştırıyorum ama bu aleti çalmaya kararlıyım'' diyor.

http://galeri.uludagsozlu...b1nlar-tiyatro-toplulugu/
sanata engelin olmadığını gösteren alkışlanası topluluktur.
Zamanında kendi imkanlarıyla tüm maddi zorluklara ve erkek zihniyetine rağmen kadın olarak sanat ta varız biz diyerek oluşturulmuş çok başarılı bir tiyatro topluluğu.

Hala devam ediyor mu çalışmalar bilmiyorum fakat kurucularından ümmiye koçak ı TRT nin ana ocağı programında eğitmen olarak gördüm ve çok mutlu oldum.

kadın isterse her şeyi başarır da kahrolsun şu yok etmeye, kırmaya bozmaya programlanmış zihniyetler.